dnes
Čtvrtek - snih-dest
7°C
zítra
Pátek - oblacno
5°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Ostuda, těch pár stran jste se mohla za rok naučit, vzkazuje primátorce šéf pražské ODS
Filip Humplík na Hrad? Ne, ne, ale možná vrátí ODS do vedení Prahy. Foto: archiv

Ostuda, těch pár stran jste se mohla za rok naučit, vzkazuje primátorce šéf pražské ODS

ODS si v Praze v posledních letech prošla mnoha změnami. Po odlivu voličského zájmu je nyní až čtvrtou nejsilnější stranou v pražském zastupitelstvu, kde byla doposud v opozici. To se možná brzy změní, i občanští demokraté vedou vyjednávání o nové koalici. Server Pražský patriot si povídal s předsedou pražské ODS Filipem Humplíkem.

Jaká je aktuální pozice ODS ve vyjednávání o budouci pražské koalice?
Fungují pracovní skupiny, které vytvořily TOP 09, ODS a Trojkoalice. Řeší se jednotlivá témata a hledají programové průniky, na kterých by spolupráce v rámci koalice stála a byla stabilní. Do skupin byla přizvána i ČSSD, ale odmítla to.

Ve čtvrtek se objevila agenturní zpráva, že TOP 09 vyjednává na probíhajícím zastupitelstvu s ANO o budoucí koalici. Přidat by se mohla ODS. Nebylo by to popření toho, o čem v poslední době obě pravicové strany hovoří, tedy že s ANO spolupracovat nechtějí?
V poslední době mám pocit, že když projdete na magistrátu kolem kanceláře nějaké strany, tak za rohem stojící novinář pak napíše, že se vedou tajná jednání o koalici. Ve čtvrtek se uskutečnila schůzka těchto tří stran, ale bavili jsme se jen o odvolání zastupitelů Slezáka a Kaplicky. Proto se to uskutečnilo během zastupitelstva. O koalici se nejednalo.

ANO si musí nejdříve vyřešit vlastní problémy

Váš vztah k pražskému ANO?
Pro mne je nečitelné. I v rámci vyjednávacího týmu hnutí o koalici jsou lidé, kteří se vzájemně neinformují, nespolupracují. Opakovaně na zastupitelstvu hlasují odlišně. Dokud si nevyřeší tyto a další vnitřní problémy, nemůžeme je brát vážně jako potenciálního partnera k práci v zastupitelstvu, natož pak uvažovat o jakékoliv koaliční spolupráci.

A co vztah k Pirátům, kteří se dlouhodobě proti občanským demokratům vyhraňují?
Náš vztah se vyvinul. Mám pocit, že Piráti se vyhraňují především proti té části pražské ODS, která již několik let nemá vliv a ti lidé často ani nejsou členy strany. Samozřejmě, že se naše programy liší, ale dokážeme se spolu bavit. Naše programy se ale rozhodně neliší tolik, jak je občas mediálně prezentováno.

Každý chce vládnout

Chcete se v Praze dostat k moci?
Každá politická strana se chce dostat k moci. Kdo říká, že ne, tak lže. Ale uvažujeme logicky a pragmaticky, moc možností současné složení zastupitelstvu nenabízí. Nikdy nebudeme v koalici s KSČM. Pro nás je tam tedy jen 61 zastupitelů, z toho je 8 našich. ODS za poslední roky udělala cestu správným směrem, proto neprahneme po moci každou cenu. Pošlapali bychom dosavadní vývoj.

Buďte konkrétní, co by bylo tím pošlapáním?
Třeba to, že bychom v končící koalici nahradili Trojkoalici a vládli s ANO a ČSSD.

Máte v rámci pražské ODS tým, který byste navrhli do Rady?
Všichni zastupitelé ODS mají zkušenosti s magistrátní politikou a dokážu si je představit jako radní. Záleželo by, jaké oblasti by nám připadly.

Metro D? Okruh je důležitější

Kde byste se cítil nejvíce platný vy?
V rámci zastupitelstva mám na starosti dopravu, takže v ní. Ale je předčasné o tom hovořit, ještě není jisté, že budeme v koalici a za jaké oblasti v ní případně budeme odpovídat.

Jaký je váš názor na dostavbu metra D?
Dopravní obslužnost metropole je docela dobrá, předražená varianta metra D není klíčová. Navíc odhadovaných 50 miliard je částka, která zadluží Prahu na mnoho let. Pražané by více ocenili dostavbu Městského okruhu. Ukázalo se, že tunelový komplex Blanka byl správný krok, který dopravě pomohl. Nicméně musí se realizovat návazné projekty, kterými se ještě lépe využije potenciál, který Blanka nabízí. A u dalších staveb okruhu se bavíme v řádu do dvaceti miliard, což je oproti „déčku“ velký rozdíl.

Metro do Motola nebyla chyba?
Nebyla. Existovalo několik variant vedení, tato dopadla dobře.

Obávám se žalob

Pojďme se ještě vrátit ke čtvrtečnímu jednání zastupitelstva. Jaké jsou vaše výhrady k přijaté vyhlášce o regulaci hazardu?
Nemůžu být spokojen. Letos v červnu jsme řekli paní primátorce, že její návrh je nehlasovatelný. Slíbila, že ho přepracuje. V září nás požádala o dva měsíce. Dostala je. Čekali jsme systémové řešení, které ale nepřišlo. Předložila návrh, který někde hazard nechal, jinde ne. A neřekla, kdo tento seznam tvořil, podle jakého klíče a kritérií se postupovalo.

Obáváte se žalob od podnikatelů, kteří budou muset své provozovny zavřít?
Obávám a předpokládám je. Ostatně první ohlasy na schválenou novelu to už naznačují.

Ideální stav?
Existence kasin, která jsou však přesně definována. Musí se říct, na základě jakých kritérií chceme určitý typ podniků povolit. Tím bychom se vyhnuli oprávněné kritice podnikatelů.

Jdou od válu, paní Krnáčová

Ve čtvrtek jste dvakrát navrhl odvolání primátorky. V prvním případě jste ho nakonec stáhnul, podruhé nebyl schválen. Co vám na Adrianě Krnáčové v čele metropole nejvíce vadí?
Důvod prvního návrhu byl ten, že paní primátorka nás opět přesvědčila o tom, že ani po roce nezná jednací řád zastupitelstva. Přitom je to dokument, který má zhruba 20 stran formátu A4. Neumí řídit schůze. Neoprávněně zasahuje do vystoupení diskutujících. Když je na ni položen dotaz, lapá po dechu, když se vyskytne problém, neví co s ním.
Dalším problémem primátorky je, že nerozumí Praze a není manažer. Často od ní slyšíme, že se odvolává na to, že kdyby bylo po jejím, tak to bude tak a tak. Ale ona má pravomoci prosadit svou. Bohužel na to nemá schopnosti. Pod jejím vedením metropole stagnuje.

Kdyby byla odvolána, měli jste plán B?
S jejím odvoláním by se fungování města neochromilo, pražská Rada by mohla fungovat dál. Počkalo by se na zvolení nového primátora.

A vidíte ho mezi pražskými zastupiteli?
Jediný přirozený primátor z těch 65 členů zastupitelstva je pro mě Bohuslav Svoboda. Ale ve volbách jsme skončili až čtvrtí, primátorský post pro ODS dnes není na pořadu dne. Budeme respektovat dohody s našimi potenciálními partnery, konkrétní jména kandidátů ještě nepadla.

Návrh rozpočtu? Včera bylo pozdě

Na prosincovém jednání zastupitelstva se bude řešit rozpočet na rok 2016. Jaký máte dojem z připraveného návrhu?
Já bych ho především velmi rád viděl. Začíná prosinec, za dva týdny máme rozpočet projednávat a stále finální verzi návrhu neznáme. V minulosti bylo zvykem, že všichni zastupitelé dostali na seznámení se s rozpočtem měsíc až dva. Nyní to bude 14 dní, možná méně. To není transparentní a otevřená radnice, o které hovořilo ANO před volbami.

Na závěr se ještě vrátím k dopravě, které se věnujete. Pokud se ODS vrátí do koalice, bude chtít zdražit roční kupon a vrátit jeho cenu na původní úroveň 4750 korun?
Od začátku jsem zlevnění o 1100 korun považoval za nezodpovědný, populistický a nesystémový krok. V návaznosti na tento krok nedošlo k úpravám cen ostatních kuponů, ani se nezdražily jednotlivé jízdenky. Stál bych tedy o návrat k původní ceně, která je s ohledem na dopravní síť v Praze stále vstřícná. Ale chápu, že politicky se tyto kroky dělají velmi těžce. Pokud by se ten mnohasetmilionový výpadek v rozpočtu dopravního podniku dokázal nahradit jinde, tak nebudeme prosazovat zdražení za každou cenu.


Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru