dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
9°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Ostuda: slibované nové stánky na Václaváku jen tak nebudou, ty staré a opuštěné tam stojí dál
Opuštěné stánky dělají ostudu, majitel ani magistrát se zatím nepostarali o jejich odstranění. Foto: Jan Puci

Ostuda: slibované nové stánky na Václaváku jen tak nebudou, ty staré a opuštěné tam stojí dál

Před rokem v létě vybrali tehdejší pražští radní konečný návrh na podobu nových stánků s občerstvením na Václavském náměstí. „Budou v první polovině roku 2013," slibovalo město. Jaká je situace dnes? Se stánky ve tvaru lodě mají památkáři problém, takže je jejich instalace v nedohlednu. Staré stánky jsou opuštěné, nebyly odstraněny a náměstí moc dobrou vizitku nedělají.

Město se loni rozhodlo dát vyhazov stánkům s klobásami, kterých byly na Václavském náměstí zhruba dvě desítky. Odpor veřejnosti už nebyl tak jednoznačný, jak při obdobných úvahách před pár lety, nicméně i tak vznikla petice, kterou podepsaly tisíce lidí.

Marně, vedení metropole v čele s tehdejším primátorem Bohuslavem Svobodou a radní Aleksandrou Udženijí z ODS bylo skálopevně rozhodnuto počet stánků redukovat a nechat zde instalovat jiný typ. Radním se nejvíce líbily prosklené stánky ve tvaru lodě od renomovaného studia Cigler Marani Architects. Cena jednoho takového stánku se měla podle odhadů pohybovat kolem 1,5 milionu korun.

Rozjela se mediální kampaň proti starým stánkům, město slibovalo, že ty nové budou kulturnější, hezčí a nebude se u nich kumulovat zločin. Stánky měly stát podle původních plánů v prvních měsících letošního roku, potom se říkalo, že se vše stihne do prázdnin, termín se stále posouval. Vše se může zpozdit nejen o měsíce, ale dokonce roky.

Magistrát hlavního města Prahy totiž doposud ani nevypsal výběrové řízení na dodavatele a provozovatele stánků s občerstvením na Václavském náměstí. „Prozatím není ve věci rozhodnuto, je třeba stanoviska orgánu památkové péče hlavního města Prahy,“ odůvodnila to mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová. Hlavní město tak přichází měsíčně o statisíce korun, které by plynuly do městské kasy z pronájmu ať už starých, nebo nových stánků.

Na konci minulého roku bylo Pražanům sdělováno, že staré stánky budou z náměstí brzy odstraněny. A dnes? Některé opuštěné a špinavé hranaté stavby na náměstí stále stojí. 

Architekti mají s novými stánky problém

Letos v červnu zasedal Sbor architektů působící při odboru památkové péče pražského magistrátu. Zabýval se právě i stánky na Václavském náměstí.

V zápise z jednání, který má redakce k dispozici, je mimo jiné uvedeno: „Řešení stánků, navazujících ´proudnicovým tvarem´ na funkcionalismus 20.-30. let, není podle názoru některých členů Sboru architektů zcela zdařilé.“

V diskusi bylo poukázáno na to, že stánek je „orientován jednosměrně, což není zcela praktické – lepší je přístup ze všech stran“. „Nápad s ohýbaným sklem, vytvářejícím oblé rohy, je dobrý, ale působí jako vytržený z kontextu,“ je uvedeno v zápise.

„Členové sboru se shodli na tom, že je špatně, že není možno diskutovat o více variantách provedení stánku a sboru je předložen k posouzení jen jeden návrh,“ je také v zápise.

Sbor následně neschválil souhlas s navrženým typem stánků, pro byli jen čtyři experti, dva byli proti a sedm se jich zdrželo. Zamítavé stanovisko odůvodnili tím, že se sbor neshodl v názoru na vzhled stánků. Doporučil zpracovat variantní řešení a předložit jej sboru k novému posouzení.

Zbyly dva stánky s klobásami 

Na Václavském náměstí nyní nabízejí občerstvení, včetně tradičních klobás, čtyři stánky. Prostřednictvím společnosti D.M.J. provozují dva manželé Jiřina a Milan Janečkovi, kteří od roku 1991 provozovali všechny „václavské“ stánky.

Ještě loni přitom bylo na Václavském náměstí více než dvacet stánků. Novelou tržního řádu město ale jejich počet výrazně zredukovalo. Janeček již dříve uvedl, že když se nebude záležitost brzy řešit, Praha může časovou prodlevou přijít o miliony korun, které jí stánky vynášely.

„Až bude výběrové řízení vypsáno, samozřejmě se přihlásíme – na výrobu stánků, jejich pronájem i provoz,“ uvedl Milan Janeček.

„Podle mých informací je řešení odloženo maximálně na dva roky. Na radnici chtějí udělat revitalizaci Václavského námětí zevrubně. Mají zájem na tom, aby se stánky sjednotily s designem celého Václavského náměstí, ne aby to pak nepasovalo,“ dodal.

„Ukazuje se, že jsem měl pravdu. Rušit stánky byl ukvapený krok. Teď už to ale snad bude vše v pořádku. Chápu, že nejprve dojde k revitalizaci Václaváku. Dělat stánky a pak teprve Václavák, to by nedávalo logiku – to by bylo jako dělat nábytek do bytu a pak byt přestavět,“ uzavřel Janeček.

Každopádně staré stánky na náměstí stále zůstávají, o jejich odstranění se nepostaral ani soukromý majitel, ani město, které o tom na konci minulého roku hovořilo.

(Nejen) opuštěné stánky na Václavském náměstí


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru