Dnes Neděle - skorojasno 21°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Cestování

Ostravský festival bude i letos využívat jednorázové kelímky, připravuje kelímkoše

Návštěvníkům hudebního festivalu Colours of Ostrava, který se koná 19. až 22. července v Ostravě, se budou i letos prodávat nápoje v jednorázových plastových kelímcích. Podle organizátorů jsou tyto kelímky za daných okolností ekologičtější než ty vratné.  

Na řadě venkovních hudebních a společenských akcí se používají jen vratné nápojové kelímky. Například na pražských akcích, které se konají na pozemcích hlavního města, je to z rozhodnutí radních povinnost. Ostravský festival měl jednorázové obaly už loni a vyvolávalo to rozporuplné reakce. Jedni kritizovali organizátory za neekologické zpátečnictví, ostatní si pochvalovali, že nemusí řešit vracení zálohovaných kelímků.

„Ihned po loňském ročníku festivalu jsme si objednali nezávislou analýzu od renomované agentury LCA Studio, která přímo na parametrech našeho festivalu (návštěvnost, poloha, místo apod.) zkoumala certifikovanými metodami možný dopad využití jednotlivých typů kelímků na životní prostředí - vratných i nevratných. Vzala do úvahy veškeré dopady nejen při výrobě, dopravě, mytí či recyklaci, ale i třeba materiálovou náročnost a toxicitu,“ informovali aktuálně organizátoři Colours of Ostrava. 

A toto jsou hlavní závěry:

  • při velikosti a počtu návštěvníků Colours of Ostrava, počtu použitých kelímků a nutnosti vozit vratné kelímky na nejbližší myčku do Brna, je environmentální dopad našeho jednorázového plastového rPET kelímku za našich podmínek výrazně menší než kelímku vratného. Jeho uhlíková stopa je až o 109 g CO2 menší než u kelímku vratného. To se přibližně rovná zatížení, které by způsobila kilometr dlouhá jízda osobním automobilem.

  • bohužel v celém areálu musíme operovat pouze s dvěma přístupy k tekoucí vodě, jejichž kapacity jsou maximálně využity. Proto není možné omývání omyvatelných kelímků na místě a ani v Ostravě či okolí není myčka podobných kelímků.

  • všechny naše kelímky budou opět recyklovatelné. A co víc, jejich velká část je ze 100 % vyhotovena z recyklovaného rPET materiálu. Nejde tedy o nově vyrobený plast, ale o plast druhotný.

  • důležité je, že veškerý vytříděný plast bude opět recyklován – nedaleko areálu v rámci Moravskoslezského kraje. Následně recyklované produkty vrací do oběhu k dalšímu využití například společnosti ECO-em (vyrábí různé produkty z plastů) a GreenTech (vyrábí nové rPET kelímky).

  • rozhovor s profesorem Vladimírem Kočím z agentury LCA Studio o studii porovnávající vratné a jednorázové kelímky se můžete podívat zde.   

Zdroj: colours.cz

 

„Proto jsme se na základě této analýzy a pečlivých úvah rozhodli, nadále využívat jednorázové plastové kelímky. Aby dopad kelímků na životní prostředí byl co nejnižší, potřebujeme ale vaši spolupráci -  svědomitě vyhazovat plastové kelímky do určených košů,“ sdělili organizátoři.

Letos připravují speciální odpadkové koše na kelímky, tzv. kelímkoše, které byly pro festival navrhnuty a vyrobeny přímo členy festivalového týmu. Kelímkoše budou rozmístěny na strategických místech po areálu většinou v blízkosti velkých pivních stanů.

Standardní týmy úklidových pracovníků posílí „kelímkoví specialisté“, kteří budou odebírat prázdné kelímky. „Cílem je, abychom předešli znečištění areálu a mohli zaručit odvoz maximálního počtu kelímků ale i dalšího plastu do sběrných míst v našem regionu. Čím více vytříděných kelímků, tím nižší je uhlíková a ekologická stopa festivalu, a to díky klesající náročnosti na další třídění, čistotou plastu a snížení počtu přepravních kapacit, potřebných pro transport použitých kelímku,“ sdělili organizátoři.

„Minulý rok se nám společně podařilo vytřídit skoro 11 tun plastů, celých 80 % všeho plastu použitého v areálu. Věříme, že toto číslo letos díky vám překonáme a vytřídíme co nejvíce plastu a zejména jednorázových kelímků, které tvoří podstatnou část produkovaného odpadu,“ dodali.


Autor: red

V anketě Kemp roku letos zvítězil Autocamp Sedmihorky

21. září 2023 ve 12:19

Z více jak šestnácti set rekreačních areálů v České republice a na Slovensku vybírali letos hlasující ten nejlepší. A oproti loňskému roku narostl počet jejich hlasů téměř trojnásobně. K rekordnímu zájmu o účast v anketě Kemp roku přispěla kompletně zmodernizované platforma dokempu.cz,...

Vojenské lesy zvou na druhý ročník Brdského stromsázení, tentokrát na Jinecku

21. srpna 2023 ve 12:18

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) zvou širokou veřejnost na druhý ročník dobrovolnické akce BRDSKÉ STROMSÁZENÍ, jejímž cílem je zpestřit krajinu výsadbou ovocných stromů a zapojit veřejnost do adaptace lesů na klimatickou změnu. Celodenní program se bude konat v sobotu 9. září...

Slovensko jako na dlani. Inspirace na cesty po krásách našich nejbližších sousedů

9. srpna 2023 ve 21:35

Zbývá vám ještě pár dní dovolené? V tom případě na nic nečekejte a vyrazte na Slovensko. Země našich bratrů, kde se nad hlavou tyčí Tatry a v údolí přírodní i historické památky, nabídne nejen úchvatné výhledy, malebná jezera nebo historická města. Náš východní soused toho skrývá mnohem víc a...

Aplikace s vašimi právy, když stojí trajekty i letadla

9. srpna 2023 v 17:33

Dopravu na severu Evropy úterý ochromily silné bouře. Stály letadla, trajekty, autobusové i železniční linky – svá práva v případě mimořádných situací najdou cestující v bezplatné mobilní aplikaci „ECC-Net: Travel“.

U Kooperativy poradí česky mluvící lékař i v zahraničí

1. srpna 2023 v 07:42

Kooperativa v letní sezóně každoročně registruje přes 25 tisíc zásahů v rámci cestovního pojištění, nejvíce jich je z pojištění léčebných výloh.

Další články
Nahoru