Ostravský festival bude i letos využívat jednorázové kelímky, připravuje kelímkoše
26. května 2023 13:06
Na řadě venkovních hudebních a společenských akcí se používají jen vratné nápojové kelímky. Například na pražských akcích, které se konají na pozemcích hlavního města, je to z rozhodnutí radních povinnost. Ostravský festival měl jednorázové obaly už loni a vyvolávalo to rozporuplné reakce. Jedni kritizovali organizátory za neekologické zpátečnictví, ostatní si pochvalovali, že nemusí řešit vracení zálohovaných kelímků.
„Ihned po loňském ročníku festivalu jsme si objednali nezávislou analýzu od renomované agentury LCA Studio, která přímo na parametrech našeho festivalu (návštěvnost, poloha, místo apod.) zkoumala certifikovanými metodami možný dopad využití jednotlivých typů kelímků na životní prostředí - vratných i nevratných. Vzala do úvahy veškeré dopady nejen při výrobě, dopravě, mytí či recyklaci, ale i třeba materiálovou náročnost a toxicitu,“ informovali aktuálně organizátoři Colours of Ostrava.
A toto jsou hlavní závěry:
-
při velikosti a počtu návštěvníků Colours of Ostrava, počtu použitých kelímků a nutnosti vozit vratné kelímky na nejbližší myčku do Brna, je environmentální dopad našeho jednorázového plastového rPET kelímku za našich podmínek výrazně menší než kelímku vratného. Jeho uhlíková stopa je až o 109 g CO2 menší než u kelímku vratného. To se přibližně rovná zatížení, které by způsobila kilometr dlouhá jízda osobním automobilem.
-
bohužel v celém areálu musíme operovat pouze s dvěma přístupy k tekoucí vodě, jejichž kapacity jsou maximálně využity. Proto není možné omývání omyvatelných kelímků na místě a ani v Ostravě či okolí není myčka podobných kelímků.
-
všechny naše kelímky budou opět recyklovatelné. A co víc, jejich velká část je ze 100 % vyhotovena z recyklovaného rPET materiálu. Nejde tedy o nově vyrobený plast, ale o plast druhotný.
-
důležité je, že veškerý vytříděný plast bude opět recyklován – nedaleko areálu v rámci Moravskoslezského kraje. Následně recyklované produkty vrací do oběhu k dalšímu využití například společnosti ECO-em (vyrábí různé produkty z plastů) a GreenTech (vyrábí nové rPET kelímky).
-
rozhovor s profesorem Vladimírem Kočím z agentury LCA Studio o studii porovnávající vratné a jednorázové kelímky se můžete podívat zde.
„Proto jsme se na základě této analýzy a pečlivých úvah rozhodli, nadále využívat jednorázové plastové kelímky. Aby dopad kelímků na životní prostředí byl co nejnižší, potřebujeme ale vaši spolupráci - svědomitě vyhazovat plastové kelímky do určených košů,“ sdělili organizátoři.
Letos připravují speciální odpadkové koše na kelímky, tzv. kelímkoše, které byly pro festival navrhnuty a vyrobeny přímo členy festivalového týmu. Kelímkoše budou rozmístěny na strategických místech po areálu většinou v blízkosti velkých pivních stanů.
Standardní týmy úklidových pracovníků posílí „kelímkoví specialisté“, kteří budou odebírat prázdné kelímky. „Cílem je, abychom předešli znečištění areálu a mohli zaručit odvoz maximálního počtu kelímků ale i dalšího plastu do sběrných míst v našem regionu. Čím více vytříděných kelímků, tím nižší je uhlíková a ekologická stopa festivalu, a to díky klesající náročnosti na další třídění, čistotou plastu a snížení počtu přepravních kapacit, potřebných pro transport použitých kelímku,“ sdělili organizátoři.
„Minulý rok se nám společně podařilo vytřídit skoro 11 tun plastů, celých 80 % všeho plastu použitého v areálu. Věříme, že toto číslo letos díky vám překonáme a vytřídíme co nejvíce plastu a zejména jednorázových kelímků, které tvoří podstatnou část produkovaného odpadu,“ dodali.