dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Osobnosti začnou zdarma provázet veřejnost po „nejošklivější pražské architektuře“
Nová scéna Národního divadla. Foto: archiv ND

Osobnosti začnou zdarma provázet veřejnost po „nejošklivější pražské architektuře“

Co spojuje budovu bývalého Federálního shromáždění poblíž Václavského náměstí, hotel Pyramida na Břevnově, dispečink dopravního podniku na Vinohradech nebo Žižkovský vysílač? Tyto stavby, které vznikly převážně v období takzvané normalizace, se opakovaně objevují v žebříčcích a hodnoceních veřejnosti jako ty „nejošklivější“ v Praze.

Část odborné veřejnosti, architekti či umělci však objevují v těchto budovách na první pohled opomíjené kvality a s hodnoceními nesouhlasí. Platforma Scholastika, která se v roce 2016 stane vyšší odbornou školou, uskuteční během podzimu cyklus komentovaných prohlídek po vybraných budovách a nabídne tak veřejnosti odlišný pohled na „nejošklivější“ architekturu Prahy.

„Nalézt to zajímavé a obohacující i v na první pohled odlišné a možná i kontroverzní architektuře může být cestou k pochopení dalších podob umění i naší společnosti,“ vysvětluje ředitel vyšší odborné školy Scholastika a umělec Evžen Šimera.

Na podzim proto škola nabídne veřejnosti bezplatné prohlídky vybraných objektů v Praze za odborného výkladu přizvaných osobností současného umění, architektury nebo designu.

nova-scena-interier-nahled

Interiéry Nové scény

První budovou, kde cesta za „nejošklivější“ pražskou architekturou začne, je Nová scéna Národního divadla na Národní třídě. Objekt byl postaven v letech 1977 až 1983 podle projektu architekta Karla Pragera. Nová scéna je od svého dokončení jedna z nejdiskutovanějším pražských staveb, která si také vysloužila mnoho sarkastických přezdívek.

Budova se dělí na dvě části: ta, která přiléhá k baroknímu klášteru, je klidná, transparentní, s hladkým pláštěm z determálního skla. Druhá část se zvedá na masivních pilířích, mezi kterými se otevírá volný průchod na divadelní piazzetu a díky skleněným tvarovkám působí jako svébytná plastika. Ne každý však v její unikátnosti shledává kvalitu a architektonickou hodnotu.

nova-scena-interiery-nahled Novou scénou veřejnost provede hudebník, výtvarník a obdivovatel práce architekta Karla Pragera Vladimír 518. Zavede zájemce do prostor budovy a jejího okolí a nabídne tak trochu odlišný pohled na kontroverzní stavbu. „Je důležité na kvalitu těchto budov veřejnost upozorňovat, aby nedošlo k podobné situaci jako s bývalým Hotelem Praha,“ říká umělec, který se k dílu architekta Pragera hlásil již v několika předchozích projektech.

Kromě komentované prohlídky po prostorách Nové scény čeká návštěvníky také video prezentace připravená Vladimírem, ve které mapuje období od bruselského Expa 58 až po sametovou revoluci v roce 1989, a také komentář sochaře Pavla Karouse k uměleckým dílům umístěným v budově Nové scény a jejím okolí.

Prohlídka budovy s komentářem a videoprojekcí Vladimíra 518 se uskuteční ve středu 23. září od 17 hodin. Kapacita je omezená, je proto nutné místa si předem rezervovat zde. Dostane se na prvních 200 zájemců. Vstupné na akci je zdarma.

nejosklivejsi-architektura-prahy-nahled

Během podzimu pak budou pokračovat prohlídky dalších budov. Mezi osobnostmi, které veřejnost s architekturou budov, jejím inventářem nebo utajenými detaily seznámí pak budou například architekt a popularizátor architektury Adam Gebrian či zakladatel časopisu Era 21 a v současnosti kurátor Moravské galerie v Brně Rostislav Koryčánek.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru