Dnes Středa - polojasno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Osobních bankrotů v Česku soustavně přibývá, Praha není mezi nejhoršími
S prázdnými kapsami se pořádně žít nedá. Ilustrační foto: David Playford / Freeimages.com

Osobních bankrotů v Česku soustavně přibývá, Praha není mezi nejhoršími

V dubnu bylo v České republice vyhlášeno 1 288 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 1 374 insolvenčních návrhů. V obou případech jde o meziměsíční i mezroční růst. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

Od období pandemie po konec loňského roku vykazovaly počty osobních bankrotů spíše klesající tendenci. Od začátku letošního roku se však jejich počet každým měsícem mírně zvyšuje, stejně je tomu i u insolvenčních návrhů.

„Oproti dubnu minulého roku se počet bankrotů zvýšil o 26 procent, počet insolvenčních návrhů dokonce o 28 procent. Mírný růst očekáváme i v následujících měsících, a to i s ohledem na mírně se horšící platební morálku u úvěrů na spotřebu souběžné s růstem jejich objemu od začátku letošního roku,“ komentuje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Nejvíce bankrotů bylo v dubnu vyhlášeno Moravskoslezském (213), Ústeckém (179) a Středočeském kraji (168), nejméně pak na Karlovarsku (40), ve Zlínském kraji (45) a v na Vysočině (46).

Za posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno celkem 13 602 osobních bankrotů, tedy o 1 098 (o 9 %) více než v předchozím období. Zároveň bylo podáno 14 269 návrhů na osobní bankrot, oproti předchozím 12 měsícům o 1 098 (o 8 %) více. Počet bankrotů se zvýšil napříč téměř všemi kraji České republiky. Výjimkou je Karlovarský kraj, kde se jejich počet snížil o 8 %. Nejvíce se počet bankrotů zvýšil v Pardubickém kraji, a to o 25 procent.

Nejohroženějším je Ústecký kraj, kde připadlo v posledních 12 měsících 22 bankrotů na 10 tisíc obyvatel. Následoval Moravskoslezský kraj s 18 bankroty na 10 tisíc obyvatel. Oba kraje vykazují dlouhodobě nejvyšší míru bankrotu.

Nejméně osobních bankrotů na 10 tisíc obyvatel bylo vyhlášeno v Praze, a to pouze 8, po 9 bankrotech na 10 tisíc obyvatel připadlo ve Zlínském kraji a na Vysočině. Průměr za celou Českou republiku za posledních 12 měsíců byl 13 osobních bankrotů na 10 tisíc obyvatel, v předchozím období to bylo necelých 12 bankrotů.

 


Autor: puc

Na dvou místech se srazil vlak s člověkem

17. června 2024 v 16:55

Smrtelná nehoda se stala na koridoru, kudy jezdí řada rychlíků. Omezení se tak dotklo mimo jiné spojů Ostravan, Západní expres či Bavorský expres. Některé soupravy nabraly více než hodinové zpoždění, jiné dráhy rovnou odřekly.

Motorka srazila nezletilou dívku

17. června 2024 v 16:25

Nezletilou dívku srazila v pondělí dopoledne motorka. Stalo se to v ulici Trojská nedaleko gymnázia. Mladý motorkář se zranil na hlavě, ale hůře dopadla dívka. Podle záchranářů měla mnohačetná poranění, musela být dokonce uvedena do umělého spánku. Okolnosti srážky vyšetřují...

Další články
Nahoru