dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Osobní fotograf Václava Havla Jiří Jírů dostal Cenu Prahy 1
Jiřímu Jírů (vlevo) předal cenu starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Foto: archiv

Osobní fotograf Václava Havla Jiří Jírů dostal Cenu Prahy 1

Cenu Prahy 1 obdržel známý fotograf Jiří Jírů, jehož snímky publikují prestižní světové noviny a magazíny a který byl také po sedm let osobním fotografem Václava Havla.

„Jsem velmi rád, že jsem mohl předat Cenu Prahy 1 člověku, který je nejen ryzím profesionálem ve svém oboru, ale také citlivým pozorovatelem světa,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09), který Jiřímu Jírů ocenění spojené s finančním darem ve výši padesát tisíc korun slavnostně předal v úterý 7. června na Staroměstské radnici.

Předání ceny se zúčastnili mimo jiné i Karel Schwarzenberg a herečka Anna Polívková, která přišla společně s partnerem.

JIří Jírů fotografoval pro takové mediální velikány jako The Times, Paris Match, Herald Tribune, LIFE, Sports Illustrated, New York Times či Newsweek. Ačkoliv zůstal po okupaci Československa na Západě, pro newyorský časopis People absolvoval šestitýdenní fotoreportáž o SSSR.

Vyfotil řadu skvělých muzikantů. Jeho úplně první zakázkou po odchodu do emigrace v Belgii byla fotoreportáž o slavných Bee Gees. Nejvíce ho ale proslavily fotografie s prezidentem Václavem Havlem.
    
Jiří Jírů nemá rád digitál, protože být ve fotokomoře je pro něj stále mystickou záležitostí. Okamžikem, při kterém zapomíná na všechno a plně se soustředí na to, jak fotografie postupně – jak on říká – „leze z papíru“.

I když se mu také stane, že ze dvou roliček filmu, tedy ze čtyřiašedesáti snímků, nevybere ani jeden. V současné době střídavě žije v Praze a Bruselu.

jiri-cena-1-nahled

Hostem předávání ceny byl i poslanec Karel Schwarzenberg

jiri-cena-2-nahled

Dorazila i herečka Anna Polívková

jiri-cena-3-nahled

Na předání ceny dorazilo mnoho hostů

jiri-cena-4-nahled

Předání proběhlo ve svatební síni Staroměstské radnice


Další články
Nahoru