dnes
Pátek - polojasno
23°C
zítra
Sobota - bourky
24°C
pozítří
Neděle - bourky
24°C
Osobní fotograf Václava Havla Jiří Jírů dostal Cenu Prahy 1
Jiřímu Jírů (vlevo) předal cenu starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Foto: archiv

Osobní fotograf Václava Havla Jiří Jírů dostal Cenu Prahy 1

Cenu Prahy 1 obdržel známý fotograf Jiří Jírů, jehož snímky publikují prestižní světové noviny a magazíny a který byl také po sedm let osobním fotografem Václava Havla.

„Jsem velmi rád, že jsem mohl předat Cenu Prahy 1 člověku, který je nejen ryzím profesionálem ve svém oboru, ale také citlivým pozorovatelem světa,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09), který Jiřímu Jírů ocenění spojené s finančním darem ve výši padesát tisíc korun slavnostně předal v úterý 7. června na Staroměstské radnici.

Předání ceny se zúčastnili mimo jiné i Karel Schwarzenberg a herečka Anna Polívková, která přišla společně s partnerem.

JIří Jírů fotografoval pro takové mediální velikány jako The Times, Paris Match, Herald Tribune, LIFE, Sports Illustrated, New York Times či Newsweek. Ačkoliv zůstal po okupaci Československa na Západě, pro newyorský časopis People absolvoval šestitýdenní fotoreportáž o SSSR.

Vyfotil řadu skvělých muzikantů. Jeho úplně první zakázkou po odchodu do emigrace v Belgii byla fotoreportáž o slavných Bee Gees. Nejvíce ho ale proslavily fotografie s prezidentem Václavem Havlem.
    
Jiří Jírů nemá rád digitál, protože být ve fotokomoře je pro něj stále mystickou záležitostí. Okamžikem, při kterém zapomíná na všechno a plně se soustředí na to, jak fotografie postupně – jak on říká – „leze z papíru“.

I když se mu také stane, že ze dvou roliček filmu, tedy ze čtyřiašedesáti snímků, nevybere ani jeden. V současné době střídavě žije v Praze a Bruselu.

jiri-cena-1-nahled

Hostem předávání ceny byl i poslanec Karel Schwarzenberg

jiri-cena-2-nahled

Dorazila i herečka Anna Polívková

jiri-cena-3-nahled

Na předání ceny dorazilo mnoho hostů

jiri-cena-4-nahled

Předání proběhlo ve svatební síni Staroměstské radnice


Výstavu Zpátky v čase uvidíte do října

Dnes v 07:35

V Praze 8 najdete výstavu Zpátky v čase – Libeň na historických fotografiích.

Waldorfské školy slaví sto let. První výstava začne v Praze 6

21. srpna 2019 v 07:39

Století pedagogiky filosofa a pedagoga Rudolfa Steinera představí veřejnosti Waldorfské školy a školky od konce srpna do počátku října. V rámci celosvětových oslav Waldorf 100 připravily celkem tři expozice – na Vítězném náměstí, u kostela sv. Václava na Andělu a v dejvické Galerii...

J. S. Monroe: Nepamatuji si své jméno

21. srpna 2019 v 07:35

„Nemůžu si vzpomenout, jak se jmenuju,” opakuje si stále dokola mladá žena, hledící z okna jedoucího vlaku. Míří do malé vesnice ve Whiltshire – lístek na vlak a adresu našla v kapse kabátu. Jsou to jediné věci, kterých se může držet. Po příletu do Londýna se nedokázala rozpomenout na své jméno,...

Příběhy našich sousedů v Písecké bráně

20. srpna 2019 ve 21:24

V Písecké bráně můžete navštívit výstavu Příběhy našich sousedů, která představuje vzpomínky 14 pamětníků, jak je v rámci projektu zaznamenali žáci z Prahy 6.

FOK ve Valdštejnské zahradě připomene sametovou revoluci

20. srpna 2019 v 19:29

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK již tradičně otevírá sezónu open air koncertem ve Valdštejnské zahradě. Letošní koncert před jubilejní 85. sezónou bude výjimečný, neboť nás v ní čeká velká událost: oslava 30. výročí sametové revoluce. Ve středu 28. srpna se v překrásné sala terreně objeví...

Jak žijí lidé s mentálním a kombinovaným postižením? Ukáže výstava fotografií Jindřicha Štreita

19. srpna 2019 v 16:45

Od úterý 20. srpna až do neděle 29. září budou ve Valdštejnské zahradě v Praze vystaveny velkoformátové fotografie světově uznávaného fotografa Jindřicha Štreita. Cyklus „Ruku v ruce – touha je zázrak“ vznikal po celý rok 2016. Zachycuje dění v denních stacionářích a v domově pro osoby...

Výstava Dagmar Langové na radnici

18. srpna 2019 ve 22:08

V září můžete navštívit v prostorách radnice Prahy 11 v Ocelíkově ulici výstavu fotografií Dagmar Langové nazvanou Materie – cesta.

Open Air Festival Podviní 2019

15. srpna 2019 v 08:43

Dvacet let alternativní a nezávislé scény ve Vysočanech. Festival se koná ve vysočanském parku ve čtvrtek 5. září od 16:30 hodin. 

Výstava: Hračky v době Československa

14. srpna 2019 v 15:53

Od 15. srpna do 15. listopadu můžete zdarma vidět expozici mechanických hraček z 20. až 50. let minulého století. Hračky jsou zmenšenými modely vynálezů technického pokroku, poháněné hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem.

Anketa Kniha roku 2019: Hlasování veřejnosti je v plném proudu

13. srpna 2019 v 16:30

Zájemci se mohou zapojit do hlasování v prvním ročníku čtenářské ankety Nadačního fondu Čtení tě mění Kniha roku. Porota složená z novinářů, literárních odborníků a blogerů předvybrala do každé kategorie 10 nejlepších titulů, které vyšly v období mezi posledními dvěma ročníky veletrhu Svět knihy...

Přednáška: Žena v Islámu

13. srpna 2019 v 07:42

Přednáška zaměřená na téma žena v islámu ve čtvrtek 5. září. Budete uvedeni do základů islámského práva, jejich zdrojů a pramenů, které vymezují vztah ženy a muže.

Discovery Channel a Žluté lázně zvou na unikátní dokumenty o žralocích

12. srpna 2019 v 09:28

V pondělí 19. srpna 2019 zaplaví Žluté lázně žraloci. Díky exkluzivní spolupráci areálu na pravém břehu Vltavy s dokumentárním kanálem Discovery Channel budou mít návštěvníci příležitost vidět tři unikátními pořady o těchto fascinujících predátorech z letošního 31. ročníku Shark Weeku. Hostům...

Další články
Nahoru