dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Oslavy slunovratu v Praze: centrum ovládnou pouliční umělci
Hudebníci na Staroměstském náměstí. Ilustrační foto: Aktron / Wikimedia Commons

Oslavy slunovratu v Praze: centrum ovládnou pouliční umělci

Dnes, pár minut po páté hodině ráno, nastal letní slunovrat. Slunce v pátek dosahuje na obloze svého vrcholu a bude mít největší sílu. Začíná astronomické léto. V Praze proběhne několik zajímavých akcí spojených s nejdelším dnem a nejkratší nocí v roce.

Hudba v ulicích Prahy

Svátek hudby pořádá dnes iniciativa BuskerVille (Fête de la Musique). Jde o kulturní událost, při které pražské ulice ožijí produkcí profesionálních i amatérských hudebníků. Organizátoři hledali inspiraci především ve Francii. Na slunovrat se v mnoha městech země galského kohouta slaví Svátek hudby. Lidé vyjdou do ulic a uspořádají si hudební slavnost.

Hlavní myšlenkou je podnítit nejen profesionální, ale i amatérské hudebníky a milovníky hudby, aby se setkali ve veřejném prostoru a proměnili na jeden den ulice ve spontánní živou hudební slavnost. Navíc jde i o vyjádření podpory pouličnímu umění, takzvanému buskingu.

Jak se do akce zapojit? „Jednoduše vezměte své oblíbené hudební nástroje a kamarády a kdykoliv od 15.00 do 20:00 přijďte k hlavnímu stánku BuskerVille v dolní části Václavského náměstí, kde se bude produkce organizovat. Dostanete zde mapku a instrukce a informace, kde jsou ještě volná místa a kam je lepší jít v daný čas hrát,“ zvou organizátoři.

Hlavními místy pro hudební produkci budou kromě Václavského náměstí také Náměstí Republiky, Jungmannovo a na Staroměstském náměstí u sochy Jana Husa. Zapojit se mohou zájemci i kdekoli v ulicích mezi těmito záchytnými body. Musí se jen řídit novou městskou vyhláškou, která v řadě ulic v centru Prahy busking zakazuje.

Účast na Svátku hudby 2013 už mimo jiné přislíbili tito hudebníci: Vladimír Merta, Vasilův Rubáš, Džezvica, Doris and swinging bastards, Cirkus Problem, Jana Štefíčková, Total Vokal, SoliDeo, Cirkus Cermaque, Iamme Candlewick, Jazzevec, Les Gars d'en Bas (FR-CZ) a The Brownies.

Ekoslunovrat – radnice z lahví

Letošní sedmý ročník zábavné soutěže Ekoslunovrat, zaměřené na propagaci třídění odpadu, kterou každoročně pořádá Praha 13, se koná dnes od rána na březích horní retenční nádrže v Centrálním parku třinácté městské části.

Zatímco v předchozích letech stavěly školní týmy plavidla, která měla být co nejrychlejší, co největší nebo co nejkrásnější, letošní zadání je zcela nové. Vzhledem k tomu, že radnice Prahy 13 oslavila v červnu 10 let od svého otevření, dostali žáci místních škol, které se do soutěže přihlásily, za úkol postavit z PET lahví co nejvěrnější model radnice.

Druhým požadavkem je, aby se model udržel na vodě bez převrácení. Soutěžní týmy budou mít za úkol přepravit ho bez posádky pomocí lana přes rybník. 

Chuchelský slunovrat

Dnes odpoledne a večer se kulturním centru K8 ve Velké Chuchli (Kazínská ulice 8) uskuteční akce Chuchelský slunovrat.

Jaký čeká návštěvníky program?
16.00 – otevření výstavy ,,Chuchle očima dětí“ – práce chuchelských školáků, tentokrát na téma SPORT V CHUCHLI

  • výtvarné dílny pro děti, malování a zdobení se Hennou.

17.00 Kašpárkova dobrodružství aneb Ó, ten chrabrý český rek je Kašpárek aneb Kalupinka!

  • divadelní představení pro děti – projekt podpořila Nadace Život umělce.

18.00 Jochanaan – příběh Jana Křtitele – představení chuchelských ochotníků K8.
19.00 KATHAK – taneční vystoupení – tanec severní Indie, který vypráví příběhy, zatančí Ivana a Anežka Hessovi.
20.00 večer s hudbou a ohněm.

Slunovrat na Vyšehradě

Oslavy slunovratu zde budou spojeny s hudbou, tance a divadle. Začíná se v dnes 17 hodin v parku přes Starým purkrabstvím. Po celou dobu akce zde bude otevřeno festivalové tržiště s ekologickým zbožím.

Program:
17,00 – pohádka pro děti ve Starém purkrabství
18,00 – Tance univerzálního míru s Jonášem Kouklem
19,30 – Yellow Sisters slaví v tento den své 8.narozeniny!
20,30 – Maok a Úžas v rytmu
22,00 – Afterparty v rytmu elektroswingu ve Starém purkrabství, hraje DJ Soljah


Další články
Nahoru