dnes
Čtvrtek - zatazeno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Pražská kultura

Oslavy sametové revoluce na Národní třídě: Veselí, radost a dobrá nálada

„Z celé Národní třídy byla cítit neuvěřitelná atmosféra. I lidi jako my, kteří 17. listopad 1989 nezažili, mohli alespoň takto vycítit sílu této události, která změnila životy nás všech a díky které i my, narození po roce 1989, teď můžeme svobodně žít, projevovat své názory a dělat to, co nás baví a naplňuje,“ vyjádřili své díky jedni ze zapojených účinkujících Cink Cink Cirk. Na desítky tisíc lidí vylákala pouliční slavnost Díky, že můžem! – Korzo Národní oslavit 25. výročí sametové revoluce. Tento sváteční den se nesl v duchu veselí, radosti a dobré nálady.

Organizace oslav sametové revoluce se prvně ujal mladý organizační tým Budějovického Majálesu, který Národní třídu oblékl do pouliční slavnosti. Cílem bylo oživit a zkrášlit prostor ulice s důrazem na využití všech jejích prvků, které tu komunikují s člověkem. „Chtěli jsme využít potenciál ulice a co nejvíce pracovat s jejim fundusem. I proto jsme dvě hudební scény umístili do tramvají nebo nechali divadlo korzovat a vytvářet tak v ulici nepředvídatelné obrazy,“ říká David Ostružár, divadelní dramaturg.

Celý program uvedlo divadlo TEJP karnevalem korzujících zvířat, která naznačila návštěvníkům, v jakém duchu se slavnosti ponesou. Poděkovat přišli i umělci Vložte kočku, Lenka Dusilová s Baromantikou, Jaromír 99, Divadlo Continuo, Husa na provázku, romští rapeři De la Negra, jejichž vystoupení na Pravda pódiu sklidilo velký úspěch.

V podchodu Nové scény ND vyrostl Black box, instalovaný prostor, kde se představily divadelní soubory 11:55 se hrou Regulace intimity vedenou Jiřím Havelkou, Divadlo Feste a Já to jsem. Na své si přišli i ti nejmenší diváci. Bratři v tričku a Kolotoč pohádek od Já to jsem vykouzlil na jejich tvářích úsměv. Návštěvníci také mohli poznat Národní třídu očima bezdomovce ze sociálního podniku Pragulic nebo očima architekta Petra Kučery. Mohli se připojit do satirického karnevalu masek, či zatančit s balkánskou dechovkou.

Tramvaje ožívaly díky Dj´s Radia Wave a tento zážitek se jistě vryl do paměti nejednoho návštěvníka. Celý program doprovázely neziskové organizace a kavárny.  Program akce se povedlo sladit i s dalšími shromážděními na Národní třídě.

Lidé se bavili a užívali si netradiční oslavy, kterou si pro ně organizátoři přichystali. „Přišla jsem proto, že 17. listopad je pro mě coby neznaboha nejdůležitějsí svátek v roce. A ráda ho prožívám s přáteli. A letos navíc poprvé se svými dětmi, které dorůstají do věku, kdy se začínají ptát a mě moc těší jim odpovídat. Fajn bylo, že akce byla i děti-friendly a já jim mohla lépe říci, proč tu dnes společně jsme,“ popsala své pocity Lucie Fialková (34 let).

Obrovské úsilí, které vynaložili organizátoři a dobrovolníci, bylo odměněno úsměvy návštěvníků, kteří dorazili slavit z různých koutů České republiky. Nadšení z akce neskrývala ani Zuzana Rauchová (33 let) z Liberce, „pro mě osobně je to jediný svátek, jehož původ jsem zažila, a proto má smysl tu pro mě dnes být. Obzvlášť v této době, kdy je ve společnosti blbá nálada. Ta se ale neodrazila v tom dnešním dni, takové pojetí oslav mě baví, je populární, zábavné a není to suchopárná pieta. Také se mi líbí pojmenování pódií a díky, že tu můžu dnes být.“

Osobně pogratuloval pořadatelům i umělec David Černý, řekl jim, že „takovou Národku jsem v životě neviděl.“ Neméně nadšení byli i turisté ze Singapuru. „Organizujeme místní pouliční slavnosti a moc se nám líbí, jak jste uchopili téma svobody. Moc rádi bychom s vámi připravili v Singapuru podobnou akci a pozvali i české umělce.“

Díky, že můžem! – Korzo Národní finančně podpořil Magistrát hl. města Prahy a městská část Praha 1. Záštitu nad touto akcí převzal starosta Prahy 1 a primátor hl. m. Prahy. Na projektu se dále spolupodílely Dopravní podnik hlavního města Prahy, Národní divadlo, Městská knihovna v Praze, Člověk v tísni, Knihovna Václava Havla, Zažít město jinak, Auto*Mat, Amnesty International a mnoho dalších.


Další články
Nahoru