dnes
Pátek - jasno
2°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
2°C
pozítří
Neděle - snih
1°C
Pražská kultura

Oslavy nového čínského roku přinesou ochutnávky jídel zdarma

Hudební a taneční vystoupení, ukázky umění a tradičních řemesel či ochutnávky typických jídel – to a mnoho dalšího čeká návštěvníky Obecního domu v pátek 27. ledna.

Velkolepá oslava tradiční čínské kultury a historie vypukne v 10 hodin a potrvá až do 22 hodin. Doprovodný program je zdarma, hudební a taneční vystoupení ve Smetanově síni jsou přístupná za 99 korun. Návštěvníci mají v ceně vstupenky navíc ochutnávku čínských specialit zdarma.

Na oslavu přivítání čínského nového roku přijedou do Prahy desítky umělců a řemeslných mistrů z Číny. V saloncích prvního patra Obecního domu představí tradiční čínské umění. Znalci původních historických technik předvedou ukázky kaligrafie, typické vystřihovánky, palácové výšivky, ozdobné vázání uzlů či bojové umění nebo čajový obřad.

„Návštěvníci si řadu technik a umění mohou sami vyzkoušet. Odnesou si třeba své vlastnoručně napsané jméno v čínštině, nebo se naučí poznávat různé druhy čajů. Cílem akce je přiblížit návštěvníkům čínskou kulturu,“ uvádí Petr Mrhálek, výkonný viceprezident Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce, která je pořadatelem akce.

Představení oslavuje blížící se jaro
Ve Smetanově síni mohou návštěvníci vidět ve 13:30, 16:30 a v 19:30 hodin jedinečné hudební a taneční představení uměleckého souboru z města Ningbo v provincii Zhejiang.

Umělci vystoupí v typických krojích a za doprovodu tradičních hudebních nástrojů. Diváci uvidí různé hudební žánry a scénické tance. K vidění budou i ukázky světově proslulých čínských oper.

Vystoupení představí různé čínské tradice a zvyky, které souvisí převážně s příchodem jara. Příchod čínského nového roku je totiž v Číně a asijských zemích zároveň oslavou blížícího se příchodu jarního období, a proto jsou novoroční svátky nazývány Svátky jara.

Čínské taštičky místo kapra se salátem
Vstupné na představení je za 99 korun. Zahrnuje také ochutnávky tradičních čínských specialit. Hosté vyzkouší oblíbenou čínskou kachnu a nudle či tradiční taštičky tzv. „jiaozi“ (čte se jako „ťiao-c’“). Jejich význam během čínského nového roku je srovnatelný s kaprem a bramborovým salátem při českých Vánocích. Doprovodný program v saloncích je zdarma. Celým dnem provedou návštěvníky moderátoři Alexander Hemala a Marie Tomsová.

Rok ohnivého kohouta
Novoroční oslavy jsou nejdůležitější z čínských tradičních svátků. Slaví se nejen v Číně a jihovýchodní Asii, ale i v jiných zemích a trvají několik dní. Právě v pátek 27. ledna oslaví Číňané svůj „Silvestr“, 28. ledna pak začíná nový Rok ohnivého kohouta. Podle starých čínských legend je právě kohout schopen vycítit, co se stane v budoucnosti.

„Znamení kohouta symbolizuje odvahu, kreativitu, píli, tvrdou práci, charisma a statečnost. V roce ohnivého kohouta se očekávají vítězství a úspěchy, které mohou být dosaženy díky pílí a tvrdé práci. Rok proběhne ve znamení spravedlnosti, odvahy a kreativity,“ vysvětluje Chenxi Zheng, Číňanka žijící v Praze.


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru