Dnes Sobota - obcasny-dest 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
FestivalyPražská kultura

Oslavy Mezinárodního dne Romů

5. 4. 2023 - 8. 4. 2023
Nezisková organizace ARA Art letos pořádá již 9. ročník oslav Mezinárodního dne Romů. Ten se slaví 8. dubna již od roku 1971, kdy byla založena Mezinárodní romská unie. Oslavy proběhnou od 5. do 8. dubna na několika místech v Praze.

Tématem letošních oslav je Fusion, tedy spojení. Návštěvníci se mohou těšit na 4 dny plné umění a netradičních zážitků.

Oslavy začínají ve středu 5. dubna vernisáží v putovní galerii Phundrado Vudar na Ovocném trhu, kterou svou hudbou podpoří Josef Šenki a kapela Devles. Galerie Phundrado Vudar úspěšně funguje již od roku 2016, letošní novinkou je však i online aukce na aukro.cz, která bude probíhat v době trvání výstavy a ke koupi zde budou nejúspěšnější díla z jednotlivých výstavních projektů. Svá umělecká díla do aukce věnovali např. Karel Cudlín, Milan Junek, nebo Maxim Muchow. Aukce je dobročinná a výtěžek z prodeje bude využit na rozvoj putovní galerie.

Ve čtvrtek 6. dubna je pro diváky připraveno divadelní představení. Premiéra nové pohádky Pal e marikľi? proběhne v Divadle 21 v 18:00. „Romské pohádky nejsou stejné, jako ty tradiční české. Často jde zdánlivě o situace ze života, které nesou množství rysů i postav současnosti, i když se odehrávají na zvláštních místech – třeba v královském paláci. Stejně tak jsou svým charakterem jiná i poučení, která z nich vyplývají. Všichni se těšíme, až naši novou divadelní pohádku, v níž kombinujeme dva takové staré romské příběhy, představíme dětskému publiku. Je totiž známá věc, že děti přijímají jinakost přirozeně, bez potřeby ji hodnotit, nebo zpochybňovat. A tak jsme samozřejmě zvědaví, jak budou na tak nezvyklé vyprávění reagovat," uvádí dramaturgyně pohádky Líza Urbanová.

Po premiéře se diváci mohou zdržet na akustický koncert uskupení Bingáč Trio Milana Demetera, které bude k poslechu ve foyer divadla po skončení představení. Pátek 7. dubna bude věnován mladé generaci a všem příznivcům rapu a hip hopu. V pražském Rock Café vystoupí ve 20 hodin vycházející hvězda hip-hoppové scény Bobby Blaze, kterého podpoří hosté Karlos West a Hipeman Rey.

Úplnou novinkou letošního ročníku oslav bude venkovní úniková hra Tajemství nomádských rytířů. Každý zájemce se zde může přihlásit s vlastním týmem a v doprovodu průvodce zkusit ve staré Praze odhalit tajemství neznámého rytířského řádu, jež měla zůstat navždy skryta.  Hra potrvá cca 2 hodiny a je určená pro týmy 2 až 6 hráčů. Registrace probíhá na: www.mezinarodnidenromu.cz.  Stačí si vybrat datum a čas.

Oslavy Mezinárodního dne Romů tradičně vyvrcholí v sobotu 8. dubna v 19:30 hodin slavnostním galavečerem v divadle Archa. Vystoupí tu stále populárnější zpěvačka Zea (Alžběta Ferencová), Edit Band sester Bendigových, Tommy Bela & Ricco Šarkozi, z Norska k nám zavítá zpěvačka Natasha Udovikova, pozvání přijal také herec Dominik Teleky s Lenkou Fučíkovou a mnoho dalších. Všechny umělce opět doprovodí Live Band Milana Kroky.

„Na všechny, kteří se rozhodnou nás podpořit svou přítomností a budou s námi sdílet radost z tohoto fusion, tedy uměleckého spojení, se velmi těšíme,“ říká s úsměvem David Tišer, ředitel spolku ARA Art.

Vstupenky na všechny akce jsou v online prodeji na goout.net ve Facebookové události: https://bit.ly/3JJ46tj

Autor: Alo

Výstava: Český porcelán tří století

17. dubna 2024 v 08:00

Český porcelán tří století je vůbec první výstavou, která se pokusí ve zkratce přiblížit vývoj porcelánu vyrobeného na území Čech od jeho počátků až k dnešním dnům. Navíc expozice představí ucelenou historii českého a československého porcelánu poprvé z hlediska výtvarného vývoje, tedy...

Musica Florea objevuje raného Janáčka

17. dubna 2024 v 07:51

Co má společného Leoš Janáček a baroko? Soubor Musica Florea se představí novým koncertním programem v dubnu. Letos slavíme 170 let od narození tohoto významného skladatele a při té příležitosti se Musica Florea chopila jeho nejranějších kompozic, aby je postavila vedle skladeb z počátku italského...

Branický knižní malotrh 2024

16. dubna 2024 v 09:18

Druhý ročník knižního Malotrhu se koná v sobotu 8. června. Setkáte s nejnovějšími knihami, autory a spoustou další zábavy. Den plný knih, hudby a workshopů proběhne od 11 do 19 hodiny na Branické ulici na úrovní jejího křížení s Jiskrovou ulicí.

Koncert Prahy 2 na Bastionu

15. dubna 2024 v 15:38

Cyklus Prahy 2 Hudba na hradbách na Bastionu je věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě. V úterý 23. dubna můžete slyšet seskupení hudebníků, kteří se velmi dobře zapsali na naší hudební scéně a jsou příslibem pro tento žánr.

Josef Němec – Obrazy a kresby

14. dubna 2024 v 19:14

Kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene. Právě on je spolutvůrcem výpravné knihy.

Pojď dál 2024. Festival hudby a pohybu

13. dubna 2024 v 07:54

Festival Pojď dál startuje v sobotu 4. května ve 12 hodin v parku u budovy školy Jedličkova ústavu. Moderuje Láďa Angelovič a kromě mnoha skvělých kapel uvidíte a uslyšíte písničky z nově chystaného CD.

Šermířský festival

13. dubna 2024 v 01:12

Vyšehrad přivítá v sobotu 11. května ve svých zdech šermířský festival. Na své si přijdou milovníci slavných soubojů, dramatických příběhů i vtipných historek. To vše připravily přední české skupiny historického šermu a NKP Vyšehrad.

Adéla Parmová a její Shakti: Výstava odhalí temná údolí a jasné vrcholky lidské duše

12. dubna 2024 ve 03:15

Pražská umělecká scéna se připravuje na zážitek, který propojí minulost, přítomnost a budoucnost skrze vizi umělkyně Adély Parmové. Umělecká výstava „Shakti [Power of Creation & Destruction]“ zvěstuje hlubokou a osvěžující cestu do temných údolí i jasných vrcholků lidské duše. Výstava Shakti...

Dubnové Varhanní nešpory maltézských rytířů

11. dubna 2024 ve 12:21

Varhanní nešpory maltézských rytířů uslyšíte v pondělí 15. dubna od 17 hodin.

Mladí ladí jazz v Praze 2

11. dubna 2024 v 07:01 | Aktualizováno 30. listopadu -0001, 00:00

Letos už posedmé oživí Karlovo náměstí festival Mladí ladí jazz.Začíná se v 15:30 hodin.

Dagmar Filípková vystavuje v galerii Art brut

10. dubna 2024 ve 14:01

V galerii Art brut Praha v Ditrichově ulici v Praze 2 můžete navštívit výstavu Dagmar Filípkové.

Hudba bez hranic: Krása Quartet

10. dubna 2024 ve 12:57

V letošním XVI. ročníku cyklu Hudba bez hranic vystoupí 16. dubna Krása Quartet. Mladý soubor během 12 let své existence již dokázal přesvědčit pořadatele i publikum nejen špičkovou interpretací, ale i promyšlenou a pečlivě připravovanou dramaturgií a ryzím přístupem o tom, že česká kvartetní...

Další články
Nahoru