dnes
Neděle - obcasny-dest
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
6°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
10°C
Pražský život

Oslavy MDŽ v metropoli: kabelky, party, fotbal

Oslavy Mezinárodního dne žen byly u nás v druhé polovině minulého století poměrně devalvovány. Spousta lidí je proto ignoruje a dává přednost květnovému Dni matek. MDŽ však není ve světě spojen s žádnou ideologií a slaví se již přes sto let. Pokud patříte mezi jeho příznivce a nechcete si jej připomenout jen v soukromí, máte k tomu v Praze spoustu příležitostí.

MDŽ  

Datum 8. března je mezinárodně uznávaný den, který byl stanoven Organizací spojených národů k výročí stávky newyorských švadlen, které v roce 1908 vyšly do ulic a bojovaly za rovnoprávnost, volební práva a konec diskriminace v práci.

Jestli jste vyznavači MDŽ, tak se dnes neobejdete bez květiny. Muži je budou vybírat, ženy se mohou těšit, co jejich pozorný přítel, manžel, bratr nebo třeba kolega vymyslí.

Ale co letošní den žen „okořenit“ nějakou nadstavbou? A třeba zábavnou, když už letos připadá MDŽ na pátek?

V Music clubu & baru Phenomen v Nádražní ulici na Smíchově lze dnes večer zajít na stand – up komedii „Na Ležáka – to nejlepší z Na stojáka“. Program má podnázev „MDŽ speciál pouze pro ženy“. Bar je otevřen od 19 hodin, program začíná o hodinu později. Vstup je povolen jen ženám. Muži mohou dorazit až v 22:30.

V klubu Retro music hall sídlícím na Francouzské ulici v blízkosti náměstí Míru začíná v 21 hodin taneční party. Vstup je zdarma. „Dnes je MDŽ. Pěknou písničku slečnám, dívkám a ženám zahrají DJs Roberto Chochola a Pietros . A protože chlapi na tomhle svátku vždycky ‚parazitovali‘, mohou na tuto skromnou oslavou přijít taky,“ uvádí klub na svém webu. A jelikož slibuje i go go tanečnice, dá se předpokládat, že s mužskými návštěvníky se večer počítá.

Kabelky, fotbal, diskuse

K MDŽ patří květiny, ale někdo je doprovází i dalším dárkem. A proč ne třeba kabelkou? V OC Nový Smíchov lze v obchodě Edmins, který sídlí v přízemí, zakoupit v pátek kožené kabelky s 15 % slevou. Prodávají se zde značky Valentino, Arcadie, Miles, Cavalet, Titan, Peridot, Mosart a Edmins.

Co zajít na fotbal? Dnes od 18 hodin hraje Dukla poprvé v jarní čási sezóny doma. Na Julisce přivítá poslední Příbram. Všechny ženy mají dnes vstup na stadion zdarma. Navíc se jim bude sedět pohodlně, protože celá hlavní tribuna byla v zimní pauze osazena novými sedačkami.

Ženám, kterým se nechce jít v rámci MDŽ za zábavou, nakupováním či sportem mohou jít diskutovat. V Americkém centru Praha, který sídlí na adrese Tržiště 13 v Praze 1 se uskuteční diskuse s názvem Ženy a leadership v globalizujícím se světě

Registrace je v 9:30, program začíná o půl hodiny později. Budou zde prezentovány studie na téma překážky a problémy, se kterými se potýkají ženy v České republice a ve Spojených státech.

V diskusi se bude odpovídat na otázky: Jaký význam má Mezinárodní den žen? Máme dostatek žen v rozhodovacích pozicích? Máme dost mužů, kteří podporují rovné příležitosti? Je gender v těchto dnech aktuální? Jaké jsou aktuální témata ženských práv? Vnímají ženy v České republice 8. březen jako den lidských/ženských práv nebo byl tento den zdiskreditován během komunistického režimu? 

Anketa

Slavíte MDŽ?

62.1%
(62.1%)
37.9%
(37.9%)

Akce se zúčastní například Jana Hybášková, Jana Wurstová, Jana Smiggels Kavková, 
Radek Špicar, Monika Ladmanová a Czeslaw Walek. Diskuzi zahájí Dr. Margaret Lindsay Kaplan, manželka současného amerického velvyslance Normana L. Eisena.

Zacvičte si

MDŽ lze oslavit pohybem. Na sobotu je v T.J. Sokol Praha – Dejvice I. V Bubenečské ulici v Praze 6 připraveno speciální cvičení. Mladší žákyně, dorostenky, ženy, ženy seniorky z řad veřejnosti budou od 10 do 10:45 cvičit pod vedením Heleny Ambrožové Zumbu, následovat bude 45 minut Salsy pod vedením Evy Severinové a od 11:30 do 12:15 je připraven PordeBras, který povede Katka Machová. Vstupné je pro nečleny 200 korun.

Svátek si v Praze připomenou i politické strany. Komunisté připravili na dnešní 18. hodinu v radotínském Kulturním středisku Koruna setkání při hudbě, tanci a zpěvu. V sobotu proběhne od 15 hodin setkání při hudbě v Kulturním domě Varta v Boloňské ulici v Praze 15.

V sobotu se v Senátu pod záštitou senátora za KSČM Václava Homolky uskuteční seminář k MDŽ, kterého se zúčastní i zástupkyně Levicových klubů žen. 

Představitelky pražského klubu spolu se zástupci KSČM již ve čtvrtek, při příležitosti MDŽ, položily květiny k soše komunistické novinářky, političky a odbojářky Jožky Jabůrkové, kterou v roce 1942 opravili nacisté.  

Sociální demokraté se rozhodli svým členkám pronajmout kinosál, kde se bude promítat film Babovřesky. 
  


Další články
Nahoru