dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
8°C
pozítří
Pátek - snih-dest
3°C
Oslavy Karla přijdou Prahu na pět milionů
Otec vlasti byl osvícený panovník. Foto: Jan Puci

Oslavy Karla přijdou Prahu na pět milionů

Radní přidělili přes pět milionů korun na oslavy výročí narození Karla IV. Hlavní město podpoří akce vlastních organizací, ale i ostatní pořadatelů. Peníze půjdou například na film k výstavě o Lucemburcích, koncert Noci na Karlštejně či Divadlu Spejbla a Hurvínka.

Skoro milion korun dostane Prahou zřizovaný Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK na koncert pod širým nebem nazvaný Noc na Karlštejně. Akce se uskuteční 11. května na Staroměstském náměstí.

Další koncert s karlovskou tematikou chystá na 2. května Divadlo Spejbla a Hurvínka, vystoupí na něm vokální seskupení 4TET. Postavy Hurvínka a dalších budou svými dialogy propojovat pěvecká a hudební vystoupení. Město koncert podpoří půl milionem korun, jeho výtěžek půjde na pořízení nových zvonů pro kostel na Karlově.

Podporu získala také Pražská konzervatoř, která uspořádá deset pořadů Hudba Potomků Karla IV. Chce také zrestaurovat skladby a další písemnosti spojených s tímto panovníkem v archivu konzervatoře.

Ze škol se bude době Karla IV. věnovat i stavební fakulta ČVUT, která chystá letní ateliér pro studenty i zástupce památkových úřadů. Její studenti také pro muzeum vytvoří modely středověkých památek Prahy. Středověké stavitelství představí také Národní technické muzeum na výstavě Civitas Carolina.

Praha 5 připravuje dětský příměstský tábor na téma doby Karla IV. a festival středověké gastronomie. Praha-Radotín organizuje 4. června desátý ročník Královského průvodu.

Město přidělilo finance také na interaktivní výstavu pro děti, informační panely s rodokmeny současných potomků panovníka nebo knihu Karel IV. a Praha. Českému rozhlasu podpoří projekt Karel je king!

Akce k výročí 700 let od narození Karla IV. bude pořádat řada institucí. Městské slavnosti začaly 1. dubna na Staroměstské mostecké věži a zakončeny budou v listopadu otevřením expozice Karel IV. a Lucemburkové v Domě U Zlatého prstenu. Na 3. a 4. září Praha chystá Korunovační slavnosti, skutečnou rekonstrukci korunovace císaře.

Vláda vyčlenila na desítky akcí v celé zemi asi 250 milionů korun.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru