dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Oslavy čínského nového roku:Terakotová armáda z lampionů, lví tance, ochutnávky, ohňostroj
Výstava lampionů v podobě postav vojáků slavné terakotové armády. Foto: www.czechchina.com

Oslavy čínského nového roku:Terakotová armáda z lampionů, lví tance, ochutnávky, ohňostroj

Oslavy čínského nového roku probíhají o tomto víkendu na holešovickém Výstavišti Praha v prostorách Křižíkovy fontány. 

Rok Opice

Začne 8. února a bude spojen s prvkem ohně. Opice, zvaná čínsky „chou“, je podle tradičního výkladu chytrá, energická a moudrá. Dobře a rychle se přizpůsobuje novým úkolům. Může být však i náladová, povýšená a ješitná. Rychle střídá nálady, což je ještě podpořeno prvkem ohně.

Základy čínského kalendáře jsou téměř pět tisíc let staré, je to tedy pravděpodobně nejstarší kalendář na světě. Čínský kalendář je odvozen od pohybu Měsíce, na rozdíl od západního, který se řídí Sluncem. Každý čínský rok má k sobě přiřazen jméno zvířete podle čínského zvěrokruhu. Čínský horoskop obsahuje také pět prvků – dřevo, oheň, země, kov a voda, a jeden z nich vždy doprovází rok vládnoucího zvířete.

Na návštěvníky čekají vystoupení uměleckých souborů z Pekingu a provincie Hebei. Během kulturních vystoupení předvedou tradiční lví tanec, akrobatická vystoupení, zahrají i na hudební nástroje. Atraktivní podívanou slibuje výstava lampionů v podobě postav vojáků slavné terakotové armády.

Kromě postav vojáků v životní velikosti uvidí příchozí výstavu tradičních čínských lampionů. Patnáctý den po lunárním novém roce, tedy po příchodu čínského nového roku, se totiž slaví svátek lampionů zvaný „Večer prvního měsíce“.

Chybět nebudou ukázky čínských umění a řemesel. Bude také možné ochutnávat pokrmy čínské i české kuchyně.

V rámci oslav proběhne výuka čínštiny nebo ukázky umění kaligrafie s možností zkusit si tuto dovednost malování čínského písma. Prezentováno bude i tradiční umění výroby z papíru. Připraveny jsou rovněž ukázky bojových umění, která si bude možno vyzkoušet. „Malým návštěvníkům jistě udělá radost malování na obličej nebo balónky ve tvaru zvířátek,“ zvou pořadatelé akce.

Po celou dobu bude možné ochutnávat tři desítky druhů čepovaných piv z  produkce Pivovarů Lobkowicz, jež loni ovládla čínská průmyslová skupina CEFC. Ta vlastní také většinový podíl ve fotbalové Slavii.

Oslavy čínského nového roku probíhají na Výstavišti Praha dnes a zítra, každý den od 10 do 19 hodin. Vstup je zdarma. Vystoupení uměleckých souborů jsou plánována vždy od 13 do 14:30 hodin a od 16 do 17:30 hodin. Součástí oslav je také ohňostroj, který se uskuteční v neděli v 17 hodin.


Yelloween přiláká do Žlutých lázní pražská strašidla

25. října 2017 ve 13:26

Areál Žluté lázně se stane v neděli 29. října cílem všech strašidel. Malé i velké příšery čeká od 12 do 19 hodin zábavné odpoledne, kde nebude chybět strašidelná show, stezka odvahy, dlabání dýní, opékání špekáčků a mnoho dalších zajímavostí. Vstup do areálu je...

Kolčavka v Praze 9 zve na oslavy. Těšte se na zabijačku, koncert a veselici

23. října 2017 v 08:50

Pivovar Nad Kolčavkou v sobotu 28. října slaví. V 10 hodin začne pravá staročeská zabijačka. Sami si pod dozorem řeznického mistra můžete vyzkoušet, jak se dělají jitrnice.

Přivstaňte si na výlov rybníka mezi paneláky

22. října 2017 v 07:22

V sobotu 28. října se od 7 hodin koná již tradiční výlov Stodůleckého rybníka v Centrálním parku Prahy 13.

Na umisťovací výstavě ve Fénixu budou hledat nový domov kočky z ochranářských organizací

22. října 2017 v 07:00

Umisťovací výstava koček se bude konat v prostorách veterinární kliniky Fénix v sobotu 28. října od 11 do 17 hodin a v neděli 29. října také od 11 do 17 hodin.

Další články
Nahoru