dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Oslavy 140 let pražské MHD: Zpřístupněné depo, vozovna, garáže a dlouhý tramvajový průvod
Letní otevřený vůz koněspřežné tramvaje v průvodu tramvajových vozidel k 50. výročí založení městského dopravního podniku dne 18. 9. 1947. Foto: Archiv DPP

Oslavy 140 let pražské MHD: Zpřístupněné depo, vozovna, garáže a dlouhý tramvajový průvod

O víkendu vrcholí akce konané při příležitosti výročí 140 let veřejné dopravy v metropoli. Zájemci si mohou prohlédnout zázemí pro autobusy, tramvaje i metro a v centru bude k vidění průvod historických i současných tramvají.

23. září roku 1875 byl položen základ městské hromadné dopravy v Praze, když cestující začala pravidelně vozit otevřená koněspřežná tramvaj

Tradiční Den otevřených dveří pražského dopravního podniku se tentokrát koná ve třech areálech – v depu metra Hostivař, autobusové garáži Hostivař a tramvajové vozovně Strašnice. V jednotlivých provozovnách se v sobotu od 10 do 16 hodin vedle typů vozů metra, tramvají a autobusů představí i vozidla, která zajišťují opravy a udržování dopravní cesty.

Návštěvníci budou mít dále možnost nahlédnout do dílen a provozů, které jsou využívány k denním opravám a ošetřením vozů. V jednotlivých areálech bude tradičně zajištěn doprovodný program a soutěže pro děti i dospělé.

Do všech tramvají se můžete podívat

interier-2014-01-rm-nahled

Interiér tramvaje T1 z roku 1951

Oslavy 140 let MHD zakončí tuto neděli triumfální průvod historických i současných tramvají, které budou doplněny i o několik technických vozů, starajících se o každodenní bezproblémový provoz tramvajové sítě. Celkově se do průvodu zapojí 36 typů tramvají.

Tramvaje se budou řadit v úseku od Národního divadla až po Mánesův most už od 9 hodin. Zatímco u Mánesova mostu si zájemci prohlédnou současné vozy, na Smetanové nábřeží k mostu Legií se představí historické vozy. Až do 10.30 hodin, kdy dojde k uzavření tramvají a jejich přípravě na odjezd, budou mít návštěvníci volný přístup do jednotlivých vozů a možnost fotografování.

img052-nahled

Elektrická nákladní lokomotiva

Od 10.45 hodin bude do historických vozů umožněn vstup pouze cestujícím s místenkami. Veřejnosti budou pro nástup zpřístupněny tramvaje ze současného běžného provozu (Mánesův most). Kapacita současných vozů bude pro nástup omezena, o počtu vpuštěných cestujících bude přímo v místě konání rozhodovat pořadatel.

Přibližně v 11 hodin vyrazí celá kolona na hodinovou vyjížďku. Tramvaje projedou zastávkami Národní třída, Lazarská, Václavské náměstí, Masarykovo nádraží, Náměstí Republiky, Strossmayerovo náměstí a svou pouť zakončí ve smyčce Výstaviště Holešovice.

Kinobus u Rudolfina

Součástí víkendových oslav MHD v Praze se stane také pojízdné kino. Po oba víkendové večery bude připraveno speciální promítání, které bude zahrnovat dochované dobové dokumenty z pražské MHD nebo perličky z archivu dopravního podniku, které jsou ve vzpomínkách cestujících dávno zapomenuté. Promítání Kinobusu proběhne na náměstí Jana Palacha v prostoru před Rudolfinem a začne v sobotu i v neděli po setmění, přibližně ve 20 hodin.


Další články
Nahoru