Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Oslavte Den vody s obojživelníky
23 březen
ProhlídkyVíkend
V sobotu 23. března se můžete těšit na interaktivní expozici plnou zajímavých exponátů. Foto: archiv

Oslavte Den vody s obojživelníky

23. 3. 2024
Moderní návštěvnické středisko Vodní dům je skvělým tipem na rodinný výlet. Unikátní areál najdete nedaleko hráze vodní nádrže Švihov na Želivce. Vodní dům u Hulic vás přesvědčí, že voda je úžasná, zábavná a dobrodružná, je nezbytným prvkem v krajině a zdrojem života pro rostliny, zvířata i lidi. Pokud jste ho ještě nenavštívili, neváhejte. Pokud ho už znáte, rozhodně si naplánujte další návštěvu. 

Vodní dům připravil pro letošní sezonu řadu akcí. V sobotu 23. března se můžete těšit na interaktivní expozici plnou zajímavých exponátů, akvária s rybami, zábavně naučnou hru pro děti s žabí odměnou nebo na výrobu dřevěných vodních mlýnků.

Součástí akce budou také dvě exkurze do EVL Želivka a na opuštěné dálniční mosty, kde se účastníci dozví víc nejen o bolenovi dravém, kuřičce hadcové a netopýru černém, ale také o tom, proč se mostům neříká Hitlerovy nebo nedokončené.

Ve Vodním domě například zjistíte, co je to vodní stopa a jak se vyrábí pitná voda. Věděli jste třeba, že prvními „kontrolory jakosti“ při úpravě pitné vody jsou pstruzi? Ještě předtím, než se voda ze Želivky začne upravovat, ji totiž testují ve dvou velkých akváriích. Ve Vodním domě se můžete na záznamu podívat, jak taková kontrola kvality vody probíhá.

Vodní ráj pro děti
Samotná expozice Vodního domu je navržena tak, aby učila prostřednictvím neobvyklých zážitků a zajímavých pozorování, jejichž iniciátorem je návštěvník. Významnou roli zde hrají všechny lidské smysly – vedle zraku zapojíte svůj sluch, hmat i chuť. Venkovní atrium – to je doslova vodní ráj pro děti. Jindy nezkrotnou vodu tu mohou ovládat za pomoci herních prvků – pump, čerpadel, hrází, mlýnků a rozvodníků. Nechybí ani vodopád skýtající v horkých dnech skvělé osvěžení.

Na naučné stezce
Na okružní 300 metrů dlouhé naučné stezce v okolí Vodního domu se kromě informací o vodě v krajině seznámíte také s hadcem, zvláštní horninou vystupující na povrch v okolí vodní nádrže Švihov. Obsahuje hodně hořčíku a těžkých kovů, proto se na něm daří jen malé části rostlin. Návštěvníci zde najdou dvě hadcové skalky, na kterých roste vzácná bíle kvetoucí kuřička hadcová, která je dokonce endemitem – na celém světě roste volně pouze na dvou místech. Rostou zde i chráněná trávnička hadcová či mochna Crantzova.  

Doslova osahat si můžete květ kuřičky na nedalekém kovovém modelu. Děti zde využijí hadcové kuličky, které získají zdarma ke vstupence a s nimiž se v expozici Vodního domu přesvědčí, že naše republika je skutečnou střechou Evropy. I hadcový květ vydá kuličky zpět, takže si z nich jako památku na zážitky u Želivky mohou udělat třeba náramek. U skalky pak na vás čeká větší blok hadce s výbrusem odhalujícím zajímavou barvu a strukturu tohoto kamene.

Vodní dům provozuje Český svaz ochránců přírody Vlašim. Vznikl díky dotaci Evropského fondu pro regionální rozvoj – Operačního programu Životní prostředí a pomoci společnosti Veolia Česká republika. Dalším stálým významným partnerem je společnost Pražské vodovody a kanalizace. Zalíbilo se vám v okolí Želivky? Zajeďte se v Hulicích podívat také do Včelího světa, které je koncipováno podobnou zážitkovou formou.

Vodní dům v Hulicích najdete v těsné blízkosti hráze vodárenské nádrže Švihov (Želivka) ve Středočeském kraji. Z dálnice D1 sjeďte na sjezdu Soutice (Exit 56), pak už jsou to k Vodním domu jen čtyři kilometry. GPS souřadnice Vodního domu jsou N 49° 43,134 E 015° 05,199.

Vstupné:
Dospělí: 120 Kč
Děti (3 – 15 let): 80 Kč
Studenti (ISIC), senioři: 90 Kč
ZTP, ZTP/P, průvodce osoby se ZTP/P: 80 Kč
Rodinné vstupné 2+3: 300 Kč
Atrium: 30 Kč (v případě, že návštěvník nechce navštívit vnitřní expozici)
Exkurze na hráz: 100 Kč

Psi s košíkem a na vodítku anebo v tašce mohou do expozice zdarma, parkovací místa pro auta i autobusy jsou přímo u objektu, parkování je zdarma.

Otevřeno od úterý do neděle, včetně státních svátků. V pondělí zavírací den.
Duben – září: 9:00 – 17:00
Říjen a březen: 9:00 – 16:00


Autor: Alo

Šermířský festival

Dnes v 01:12

Vyšehrad přivítá v sobotu 11. května ve svých zdech šermířský festival. Na své si přijdou milovníci slavných soubojů, dramatických příběhů i vtipných historek. To vše připravily přední české skupiny historického šermu a NKP Vyšehrad.

Den otevřených dveří Tanečního centra Praha

Včera ve 21:38

Konzervatoř Taneční centrum Praha pořádá v pondělí 29. dubna od 14 do 17 hodin ve svém sídle v branickém Domě tanečního umění Den otevřených dveří. Program nabídne tradiční komentované prohlídky budovy, tanečních sálů, vybavení a technického zázemí, ukázky výuky i repertoáru nebo talentové zkoušky...

Veletrh starožitností Antique v Praze 2

Včera ve 12:48

Jubilejní padesátý Veletrh starožitností Antique se bude konat od 18. do 21. dubna v Novoměstské radnici v Praze 2.

Kašpárek v pekle

Včera ve 12:30

V sobotu 13. dubna se to bude v Městské knihovně na Mariánském náměstí  hemžit čerty.

Čarodějnice na Hostíku

Včera v 07:40

Čarodějnice se sletí na hostivařské pláži. Zapálení ohně, program a soutěže pro děti, opékání buřtů, živá kapela a fireshow.

Šárecký běh

Včera v 07:21

Závod v sobotu 13. dubna vede údolím Divoké Šárky v délce 7km.

Dobročinný bleší trh Ve Smečkách

Včera v 07:11

Bleší trh na podporu místních neziskových organizací se koná ve čtvrtek 18. dubna. Přijďte si zpestřít jaro nákupem nových kousků a podpořit dobrou věc.

U radnice Prahy 13 si dají dostaveníčko pragovky, odstartuje Emilova jízda

11. dubna 2024 v 17:15

Emilova jízda je každoročně pořádána Praga klubem na počest znalce a nejvýznačnějšího sběratele vozů značky Praga Emila Příhody. Již 26. ročník akce se uskuteční v sobotu 13. dubna.

Novoměstská radnice: Vystoupíte při západu slunce na ochoz vyhlídkové věže

11. dubna 2024 v 11:42

Další komentovaná prohlídka Novoměstské radnice v Praze 2 s poutavým výkladem vhodným i pro děti, během které vystoupíte při západu slunce na ochoz téměř sedmdesátimetrové vyhlídkové věže a nahlédnete i do prostor, kam není běžně pro veřejnost volný přístup, se koná...

Pohádka pro děti na Smíchově

11. dubna 2024 v 10:19

V sobotu 13. dubna v Kobce 17 na nábřeží na Smíchově uvidí děti pohádku. Od 14 hodin se promítá film Doručovací služba čarodějky Kiki z produkce Ghibli.

Hafan sraz 2024

11. dubna 2024 v 09:28

Psí den plný zábavných soutěží a zajímavým programem na pódiu – rozhovory o výcviku, výchově, atraktivní ukázky, novinky v péči o psy se koná v Centrálním parku Prahy 13, pod metrem Lužiny, v sobotu 20. dubna.

Další články
Nahoru