dnes
Úterý - obcasny-dest
10°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
11°C
Víkendové tipy

Oslavte celosvětový svátek archeologie v Náprstkově muzeu

Národní muzeum zve na sobotu 15. října 2016 od 10 do 17 hodin všechny zájemce o zajímavý svět archeologie do Náprstkova muzea, kde se bude konat v rámci třetího ročníku Mezinárodního dne archeologie bohatý doprovodný program. 

Návštěvníci se na odborných přednáškách dozvědí novinky ze zahraničních výzkumů v Súdánu, Egyptě, Turecku či Uzbekistánu a nejen pro děti budou po celý den připraveny zábavné výtvarné dílny zaměřené na dobu starověkého Egypta. Archeology Národního muzea návštěvníci potkají i na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Celetné ulici, kde se na chvíli přenesou do pravěku, poznají pravěkou kuchyni, kouzlo pravěkých oděvů a prohlédnou si originály i repliky archeologických nálezů.

Mezinárodní den archeologie a Národní muzeum
V Náprstkově muzeu budou prostřednictvím přednášek představeny např. nejnovější archeologické výzkumy v súdánském Wad Ben Naga, v Uzbekistánu, nebo také výzkumy v egyptské Západní poušti.

Na nádvoří Náprstkova muzea budou moci návštěvníci zhlédnout také fotografickou výstavu Současný život na Nové Guineji, jež představuje současnou Papuu-Novou Guineu a její obyvatele.

Bohatý program bude připraven také pro dětské návštěvníky. Zájemci o starověký Egypt navštíví písařskou školu a naučí se psát hieroglyfy, poznají tajemství mumifikace nebo se naučí hrát některou ze staroegyptských her.

Archeologové Národního muzea se rovněž podílejí na programu, který proběhne na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Celetné ulici od 10 do 16 hodin. Zde se návštěvníci na chvíli přenesou do pravěku, poznají pravěkou kuchyni, pravěké odívání a textilní techniky a budou si moci prohlédnout originály i repliky nejrůznějších archeologických nálezů.

Program Mezinárodního dne archeologie v Náprstkově muzeu (10 – 17 hodin)
Workshopy zaměřené na starověký Egypt
Workshopy připravené Náprstkovým muzeem a Českým egyptologickým ústavem FF UK věnované kultuře faraonského Egypta budou probíhat po celý den.
•    Staroegyptská mumifikace
•    Staroegyptské hry
•    Staroegyptské hieroglyfy

Přednáškový cyklus
10.00    Jiří Janák (Český egyptologický ústav FF UK): Podoby staroegyptských bohů a démonů
10.45    Jana Mynářová (Český egyptologický ústav FF UK): Jak se Egypťané učili klínové písmo
11.30    Jiří Musil (Ústav pro klasickou archeologii FF UK): Osídlení a distribuce vody v egyptské Západní poušti v Římské době
13.00    Peter Pavúk (Ústav pro klasickou archeologii FF UK): Západní sousedi Chetitů
13.45    Ladislav Stančo (Ústav pro klasickou archeologii FF UK): Stepí a horami: novinky o českých archeologických výzkumech v Uzbekistánu
14.30    Vlastimil Vrtal (Náprstkovo muzeum): Palác královny Amanišacheto ve Wad Ben Naga
15.15    Gabriela Jungová a Pavel Onderka (Náprstkovo muzeum): Tajemství egyptských mumií a jejich rakví

Vstupné na doprovodné programy je zdarma.


Yelloween přiláká do Žlutých lázní pražská strašidla

25. října 2017 ve 13:26

Areál Žluté lázně se stane v neděli 29. října cílem všech strašidel. Malé i velké příšery čeká od 12 do 19 hodin zábavné odpoledne, kde nebude chybět strašidelná show, stezka odvahy, dlabání dýní, opékání špekáčků a mnoho dalších zajímavostí. Vstup do areálu je...

Kolčavka v Praze 9 zve na oslavy. Těšte se na zabijačku, koncert a veselici

23. října 2017 v 08:50

Pivovar Nad Kolčavkou v sobotu 28. října slaví. V 10 hodin začne pravá staročeská zabijačka. Sami si pod dozorem řeznického mistra můžete vyzkoušet, jak se dělají jitrnice.

Přivstaňte si na výlov rybníka mezi paneláky

22. října 2017 v 07:22

V sobotu 28. října se od 7 hodin koná již tradiční výlov Stodůleckého rybníka v Centrálním parku Prahy 13.

Na umisťovací výstavě ve Fénixu budou hledat nový domov kočky z ochranářských organizací

22. října 2017 v 07:00

Umisťovací výstava koček se bude konat v prostorách veterinární kliniky Fénix v sobotu 28. října od 11 do 17 hodin a v neděli 29. října také od 11 do 17 hodin.

Další články
Nahoru