Dnes Středa - skorojasno 32°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
FestivalyLetní Praha

Oslava příchodu léta na festivalu radosti

3. 7. 2022
Začátek prázdnin v Praze nabízí festival vozů Ratha yatra, kde vás čeká zpěv, tanec a vynikající jídlo zdarma.

Přímo v centru Prahy na náměstí Republiky se již tuto neděli 3. července odehraje 15. ročník festivalu ozdobených vozů, někdy přezdívaný také festival radosti. Během něj se po Příkopech a Václavském a Staroměstském náměstí projedou Božstva Pána vesmíru Džagannátha. Z náměstí Republiky vyráží jejich vůz přesně v pravé poledne.

Tato projížďka má své dávné kořeny ve městě Purí v indickém státě Orisa, které se každý rok účastní miliony poutníků již tisíce let. A posledních padesát let se festival přenesl i do všech významných měst po celé planetě.

festival-radosti-ratha-yatra-foto-5

Vstříc novým zážitkům
Říká se, že kdo pomůže táhnout květinami ozdobený vůz s Džagannáthem, získá osvobození z koloběhu zrození a smrti. I když tomu třeba nevěříte, můžete to stejně zkusit – nic za to přece nedáte. A stejně tak nedáte nic ani za báječné kulturní odpoledne, které připravují stoupenci hnutí Haré Krišna od 15 hodin na náměstí Republiky, kam se květinový vůz, neboli pušpa ratha, po projížďce zase vrátí.

Na podiu se představí tanečnice tradičního chrámového tance Bharata Nátjam, hudebníci hrající na klasické indické nástroje nebo divadlo nejen pro děti o opičáku Hanumánovi.

Haré Krišna, kterému se někdy také říká kuchyňské náboženství, přivítá návštěvníky festivalu vegetariánským jídlem v indickém stylu, které se podává zcela zdarma. A komu to nebude stačit, může si ještě v přilehlých stáncích dokoupit samosy, kofty nebo pakory. Zkušení kuchaři návštěvníkům festivalu garantují, že ten, kdo tyto indické pochoutky již někdy předtím ochutnal, si je jistě nenechá ujít ani tentokrát.


Autor: Alo

Vzpomínky na Bulharsko. V H55 se bude grilovat

Včera v 07:56

O víkendu můžete v H55 zažít další tematické grilování. Těšit se můžete na chutě Bulharska.

Hudba na hradbách v srpnu

Včera v 07:45

Koncerty Prahy 2 pokračují v úterý 23. srpna, kdy uslyšíte skladby z repertoáru Michaela Jacksona ale i Karla Hašlera nebo Jaroslava Uhlíře.

Večerní komentovaná prohlídka Jeruzalémské synagogy

Včera v 07:42

Večerní komentovaná prohlídka Jeruzalémské synagogy se koná ve čtvrtek 1. září v 19 až 20:30 hodin.

Back to school: Swap a kroužky pro děti

Včera v 07:16

Pražská tržnice ve spolupráci se SWAP Prague zvou nejen rodiny s dětmi na oslavu zakončení léta a návratu do školních lavic v úterý 30. srpna od 11 hodin. Program nabídne zábavu pro malé i velké děti a všechny hravé duše. 

Letní 3Kino na Mariánském náměstí

Včera v 07:05

Tři filmy, které připomenou významné výročí okupace Československa sovětskou armádou v roce 1968 uvidíte na Mariánském náměstí.

Coral Moon září na náplavce

Včera v 06:56

Na míru jedinečnému architektonickému prostoru (A)void Gallery, kobky č. 10 Pražské náplavky, vznikla světelná instalace Coral Moon výtvarníka Jana Lamra. K vidění bude až do 29. srpna.

Pohádky Na Dvorečku: S Bédínkem na vodě

15. srpna 2022 ve 20:47

Sedmnáctý ročník oblíbených Pohádek Na Dvorečku se koná i v srpnu v Obecním domě v Jandově ulici ve Vysočanech.

Království mníšků

15. srpna 2022 v 16:37

Výstavu exotického ptactva najdete v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Na Slupi v Praze 2.

Letní kino: Poslední závod

15. srpna 2022 v 11:53

Pravdivý příběh Hanče, Vrbaty a Ratha. Příběh, který každý zná, ale málokdo ví, jak se opravdu stal. Výpravný film režiséra Tomáše Hodana vstoupil do kin 24. března 2022, tedy přesně v den 109. výročí tragédie. Film uvidíte ve čtvrtek 18. srpna ve 20:30.

Letní trhy na náměstí Republiky

15. srpna 2022 v 10:15

Náměstí Republiky se proměnilo v rozkvetlou louku. Trhovci nabízí ve dvanácti letně nazdobených stáncích vybrané pochutiny a drobné řemeslné výrobky. Návštěvníci centra Prahy se tak mohou občerstvit při procházkách hlavním městem až do 28. srpna.

Letní kino na Devítce

14. srpna 2022 ve 20:38

V pondělí startuje další letní promítání v Praze 9. V pondělí a v úterý se bude promítat v Parku Přátelství na Proseku. Ve středu a ve čtvrtek v Parku Zahrádky ve Vysočanech.

Sranda Tour aneb se zvířátky pro zvířátka

14. srpna 2022 v 06:59

Procházková trasa s vtipnými úkoly v Praze 14 v sobotu 3. září.

Koncert v nové části parku Přátelství nabídne filmové melodie i světelnou show

13. srpna 2022 v 11:09

Hudební večer se světelnou show připravuje Praha 9 u multifunkčního vodního amfiteátru v nové, střížkovské části parku Přátelství na neděli 4. září od 19 hodin.

Festival Barevná devítka v parku Podviní

12. srpna 2022 v 10:39

Symbolickou plnoletost oslaví letos tradiční pražský multikulturní festival Barevná devítka v parku Podviní v sobotu 27. srpna. Vstup na akci je zdarma.

Praha 14: Ochutnejte Americké BBQ

12. srpna 2022 v 07:50

Americké BBQ, grilovací odpoledne se koná 12. až 14. srpna.

Další články
Nahoru