Dnes Pondělí - oblacno 4°C
Zítra Úterý - zatazeno 4°C
Pondělí 8. 3. 2021
Svátek má Gabriela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražská kultura

Oslava jubilea spisovatele Dušana Dušeka

10. 2. 2021
Slovenský institut, online
Slovenský institut v Praze, Literární informační centrum a literarnyklub.sk přinášejí online oslavu životního jubilea slovenského spisovatele Dušana Dušeka.

Dušan Dušek v rozhovoru s Jánen Štrasserem, ukázky z literární tvorby čte herečka Zuzana Kronerová ve středu 10. února v 17 hodin.

Stream tohoto videa si můžete prohlédnout na FB stránce Slovenského institutu v Praze zde.

Dušan Dušek (75) je významný slovenský básník, prozaik, filmový scenárista, pedagog, autor rozhlasových her a literatury pro děti a mládež.

Pracoval jako lektor ve vydavatelství Smena, redaktor v časopisech Tip, Kamarád, Slovenské pohledy. Někdejší debutant z časopisu Mladá Tvorba patří k mladší generaci debutantů ze šedesátých let 20. století.

Jako knižní autor je v literatuře přítomen od r. 1972. Po prvních dvou juvenilních, tematicky komponovaných knihách Střecha domu (1972) a Oči a zrak (1976) se v r. 1982 autorsky definoval a vyhranil skvělou povídkovou knihou Poloha u srdce.

Od roku 1993 zároveň vyučuje scenáristiku a dramaturgii na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě, v současnosti působí jako vedoucí Ateliéru scenáristické tvorby na tamní Filmové a televizní fakultě.

Autorsky se podílel na scénářích např. k filmům Růžové sny, Já miluji ty miluješ, oba v režii Dušana Hanáka nebo Krajinka v režii Martina Šulíka.
Mezi jeho ocenění patří např. Cena Jána Johanidese (2012).Maria Grundová: Smrtelný hřích

1. března 2021 v 10:43

Na odlehlém ostrově u východního pobřeží Švédska se v zaplaveném vápencovém lomu najde utopená čtrnáctiletá dívka. Má podřezaná zápěstí, ve vlasech zamotaný provázek a na jednom z boků fixem napsané číslo 26. V okolí lomu se nenajdou žádné stopy. Den poté je na druhé straně ostrova objevena u sebe...

Felix Francis: Krize

26. února 2021 v 09:49

Harrison Foster je právník specializující se na řešení krizových situací. Po požáru ve stájích trenéra Ryana Chadwicka, při němž zemře šest velmi cenných dostihových koní, včetně favorita Derby, je z Londýna povolán do Newmarketu.

Komiksová kniha Divná planeta získala Výroční cenu Muriel 2020

25. února 2021 v 19:42

Komiksová kniha o obyčejném chování neobyčejných obyvatel jedné (divné) planety, respektive její překladatelka Michala Marková, byla včera večer oficiálně oceněna Výroční cenou Muriel 2020 za nejlepší překlad.

Umělá inteligence napsala první divadelní hru, uvede ji Švandovo divadlo

24. února 2021 ve 12:00

Již tento pátek 26. února od 19 hodin se ve Švandově divadle uskuteční unikátní akce. Po 100 letech od premiéry hry R.U.R. Karla Čapka zde uvedou hru s názvem AI: Když robot píše hru. Scénář je sestavený z dialogů vygenerovaných umělou inteligencí a vypráví o radostech i strastech každodenního...

Divácký hit jako audiokniha. Vlastníci jsou nyní k poslechu v superprodukci Audioteky

24. února 2021 v 10:51

Po úspěšném divadelním a filmovém zpracování zažívají Vlastníci Jiřího Havelky premiéru jako audiokniha. Výjimečný posluchačský zážitek slibuje takzvaný superprodukční formát, který je postaven na špičkovém zvuku podtrhujícím herecké výkony Terezy Dočkalové, Marka Němce, Taťjany Medvecké, Zuzany...

Sibel Hodge: Zmizelí

24. února 2021 v 07:07

Při rutinním letu z Afriky do Anglie doktor Mason Palmer tragicky umírá, když jeho letadlo po cestě havaruje a zmizí kdesi uprostřed husté buše.

Martin Nekola: Český New York

22. února 2021 v 10:39

New York, pulzující metropole a vstupní brána do USA, přilákal i značné množství vystěhovalců z českých zemí. Po první světové válce česká komunita čítala přes 40 000 lidí.

Mandy Robotham: Dítě třetí říše

21. února 2021 v 09:20

Anke je vězeňkyní v lágru, a aby přežila, dělá to, co umí nejlépe – pomáhá svým spoluvězenkyním porodit a starat se o novorozence. Jenže pak si její činnosti všimne kdosi důležitý a Anke čelí zdrcující volbě. Eva Braunová totiž čeká děťátko…

Slovenský institut v Praze představuje projekt Green drama a zve na první čtení

20. února 2021 v 09:09

Slovenský institut v Praze ve spolupráci s Divadelním ústavem Bratislava přichází se společným projektem Měsíc se slovenským dramatem – Green drama.

Brian Freeman: Sama proti všem

18. února 2021 v 09:04

Když nezbývá naděje, jen zoufalství. Když se z noční můry stane skutečnost. A není pomoci… Stačilo pár měsíců, aby se Lise Powerové zhroutil celý svět. Úspěšná autorka bestsellerového thrilleru ztratila během půl roku téměř všechny nejbližší. Teď žije sama, ukrytá v domě v lesích poblíž kanadských...

Další články
Nahoru