dnes
Pondělí - zatazeno
4°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Foto: ošklivá potulující se mimina ztělesňují hněv a vzdor. V Praze je vystavuje izolovaná Liu Xia
Bez názvu. Foto: Liu Xia / copyright Guy Sorman

Foto: ošklivá potulující se mimina ztělesňují hněv a vzdor. V Praze je vystavuje izolovaná Liu Xia

Černobílé fotografie zakázané čínské básnířky a fotografky, které představí nová výstava Tichá síla Liu Xia v Centru současného umění DOX, poodhalují neoficiální čínskou realitu podléhající represím a cenzuře.

Galerie DOX

Poupětova 1, Praha 7
Tram: 12, 14, 24
 – zastávka Ortenovo náměstí
Metro: linka C
 – zastávka Nádraží Holešovice

Otevírací doba:
Po: 10.00 – 18.00 h
Út: zavřeno
St a Pá: 11.00 – 19.00 h
Čt: 11.00 – 21.00 h (kavárna do 22.00 h)
So a Ne: 10.00 – 18.00 h

Liu Xia je ženou držitele Nobelovy ceny míru a politického vězně Liu Xiaoboa, který si v současné době odpykává jedenáctiletý trest za „podrývání bezpečnosti státu“. Od roku 2010 je Liu Xia držena v nezákonném domácím vězení.
 
Přestože se pekingskou intelektuální komunitou uznávaná autorka nepovažuje za politickou aktivistku, dlouhodobě bojuje za svobodu slova. Její tvorba je v Číně zakázána od roku 1989, kdy se její manžel Liu Xiaobo účastnil červnové demonstrace na Náměstí nebeského klidu.

V prosinci 2009 byl Liu Xiaobo odsouzen k trestu odnětí svobody v délce 11 let za spoluautorství liberálního manifestu Charta 08, v němž požadoval zahájení diskuze o zavedení demokracie v zemi. Tuto výzvu, inspirovanou Chartou 77 a myšlenkami Václava Havla, podepsaly desítky tisíc čínských občanů včetně předních zástupců akademické a umělecké scény.

Od roku 2010, kdy byl Xiaobo oceněn Nobelovou cenou míru, je jeho žena Liu Xia držena v izolaci bez možnosti komunikovat s okolním světem.

„Ošklivá mimina“ aneb Tichá síla Liu Xia


Její černobílé fotografie, které představí výstava Tichá síla Liu Xia, vznikaly v letech 1996 až 1999 během nuceného pobytu jejího manžela v pracovním táboře. Poukazují na neoficiální čínskou realitu, jejíž součástí jsou cenzura a represe.     

Záměrem výstavy je upozornit na nezákonné věznění 

Podivné panenky na fotografiích, které Liu Xia nazývá „ošklivá mimina“, se potulují krajinou Pekingu a snaží se nepochopitelné čínské cenzuře uniknout. Přestože se nemohou hýbat a působí pasivně, jsou panenky ztělesněním hněvu a vzdoru.

„Ty fotografie jsem vyvezl z Číny a začal je vystavovat po světě. Nakonec se dostaly až do Prahy, kde měly být původně na přání Václava Havla poprvé vystaveny. Jsem rád, že se nám společně s Centrem současného umění DOX podařilo fotografie do Prahy přivézt a splnit tak, i když bohužel s několikaletým zpožděním, jedno z velkých přání Václava Havla“, říká kurátor výstavy Guy Sorman.

Záměrem výstavy, která měla svou premiéru v Paříži v říjnu 2011 a kterou dosud představila řada světových galerií, je upozornit ve světě na nezákonné věznění Liu Xiaoboa a tvrdá opatření vůči Liu Xia, na níž 17. února letošního roku Amnesty International vydala „urgent action“ kvůli jejímu kritickému zdravotnímu stavu způsobenému dlouhodobou izolací.

Výstava je pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX do 9. června. 2014. Partnerem expozice je Amnesty International Czech Republic.

V galerii DOX můžete v současnosti vidět i výstavu Plakát v souboji ideologií 1914–2014. Více čtěte zde: SSSR mění pouště v kvetoucí kraj. Výstava ukáže, jak plakát sloužil ideologiím


Autor: Renata Rákosová

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru