Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - oblacno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Oscarový režisér Menzel má v Praze 6 pamětní desku

Pamětní deska vzdávající hold oscarovému režisérovi, herci a spisovateli Jiřímu Menzelovi byla včera odhalena na domě v ulici Na Valech v Praze 6 za účasti Olgy Menzelové, představitelů šesté městské části a řady umělců. Jiří Menzel zemřel 5. září 2020 lety ve věku 82 let a na této adrese žil bezmála čtvrt století.

pametni-deska-jiri-menzel Na pamětní desce od autorů Jana Dvořáka a Radko Šťastného je portrét režiséra a silueta Oscara, kterou uděluje americká Akademie filmového umění a věd. Menzel ho obdržel v roce 1967 za snímek Ostře sledované vlaky, který natočil podle románu Bohumila Hrabala.

„Pro mě je to ten Jirka, jak já ho znám. A ten Oscar tam mi přišel důležitý,“ komentovala Olga Menzelová podobu desky, jejíhož výběru se sama účastnila jako jedna z porotců soutěže. „Jirka Prahu 6 miloval, toto místo pro něj bylo důležité,“ dodala vdova po významném umělci.

„Děkuji, že jste všichni přišli zavzpomínat na Jirku Menzela, úžasného režiséra, ale především úžasného člověka, který měl krásný smysl pro humor a spoustu dalších laskavých vlastností,“ řekl při odhalení desky starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

„Mám rád všechny Menzelovy filmy a při rychlém výčtu jsem byl sám překvapený, kolik jich je, počínaje Skřivánky na niti a Ostře sledovanými vlaky až k poslednímu výraznému filmu Obsluhoval jsem anglického krále. A mezitím je plejáda skvělých filmů, které se staly součástí českého kulturního dědictví,“ komentoval význam Menzelovy osobnosti místostarosta Prahy 6 pro oblast kultury Jan Lacina (STAN).


Autor: Alo

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

Včera ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

Včera ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru