Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Zpravodajství

Oscarový režisér Menzel má v Praze 6 pamětní desku

Pamětní deska vzdávající hold oscarovému režisérovi, herci a spisovateli Jiřímu Menzelovi byla včera odhalena na domě v ulici Na Valech v Praze 6 za účasti Olgy Menzelové, představitelů šesté městské části a řady umělců. Jiří Menzel zemřel 5. září 2020 lety ve věku 82 let a na této adrese žil bezmála čtvrt století.

pametni-deska-jiri-menzel Na pamětní desce od autorů Jana Dvořáka a Radko Šťastného je portrét režiséra a silueta Oscara, kterou uděluje americká Akademie filmového umění a věd. Menzel ho obdržel v roce 1967 za snímek Ostře sledované vlaky, který natočil podle románu Bohumila Hrabala.

„Pro mě je to ten Jirka, jak já ho znám. A ten Oscar tam mi přišel důležitý,“ komentovala Olga Menzelová podobu desky, jejíhož výběru se sama účastnila jako jedna z porotců soutěže. „Jirka Prahu 6 miloval, toto místo pro něj bylo důležité,“ dodala vdova po významném umělci.

„Děkuji, že jste všichni přišli zavzpomínat na Jirku Menzela, úžasného režiséra, ale především úžasného člověka, který měl krásný smysl pro humor a spoustu dalších laskavých vlastností,“ řekl při odhalení desky starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

„Mám rád všechny Menzelovy filmy a při rychlém výčtu jsem byl sám překvapený, kolik jich je, počínaje Skřivánky na niti a Ostře sledovanými vlaky až k poslednímu výraznému filmu Obsluhoval jsem anglického krále. A mezitím je plejáda skvělých filmů, které se staly součástí českého kulturního dědictví,“ komentoval význam Menzelovy osobnosti místostarosta Prahy 6 pro oblast kultury Jan Lacina (STAN).


Autor: Alo

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

Včera ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Včera v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Další články
Nahoru