dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Oscaroví kandidáti, první lásky i Putin. Queer festival Mezipatra láká na sedm desítek příběhů
Francouzská komedie Kluci a Guillaume, ke stolu! se účastní hlavní soutěže celovečerních filmů. Diváci ji uvidí v Lucerně 7. a 10. listopadu. Foto: mezipatra.cz

Oscaroví kandidáti, první lásky i Putin. Queer festival Mezipatra láká na sedm desítek příběhů

Sedm desítek fascinujících příběhů a nezaměnitelných autorských vizí uvidí diváci 15. ročníku queer filmového festivalu Mezipatra, který začne v Praze již ve čtvrtek 6. listopadu. 73 filmů letošního ročníku je queer, tudíž tematizují alternativní sexuální či genderové identity. Hlavně však nesou téma Dokud nás smrt nerozdělí, jež v nich rezonuje v mnoha podobách.

„V programu letošních Mezipater mají místo první lásky s příslibem věčnosti, vztahy, které přetrvají desetiletí i ty, které jsou přetrženy příliš brzy a přeživší musí žít dál,“ přibližuje náladu letošního programu ředitel festivalu Aleš Rumpel.

V pěti sekcích diváci i letos uvidí to nejlepší ze světové queer kinematografie, většina titulů se představí v české premiéře. I letos programová nabídka obsahuje několik potenciálních oscarových vítězů.

Utahující se smyčka kolem švýcarských homosexuálů

Prvním z nich je brazilské romantické drama o první lásce s názvem V jeho očích (Hoje Eu Quero Voltar Sozinho), které na Berlinale získalo Teddy Award. Želízko v kategorii Nejlepší cizojazyčný film má v programu Mezipater i Švýcarsko. V dokumentu Kruh (Der Kreis) vzpomínají pamětníci Ernst Ostertag a Röbi Rapp na konec 50. let, kdy se kolem curyšské oázy svobody pro homosexuály začala utahovat smyčka policejního dohledu.

I další dokument v programu tematizuje represe státního aparátu, které živí otevřenou nenávist. Snímek Putinovy „Děti 404“ (Deti 404) je mrazivou, autentickou a nijak necenzurovanou sondou do života ruské queer mládeže, která musí čelit režimu Vladimira Putina a jeho zákonu o zákazu propagace homosexuality.

Nadšeného přijetí se dočkala i francouzská komedie Kluci a Guillaume, ke stolu! (Les garçons et Guillaume, à table!), v níž otiskla svoje dospívání vycházející hvězda galské kinematografie Guillaume Gallienne. Puberta a první, křehké, sluncem zalité první lásky, které (ne)budou napořád, tepou i v dalších festivalových filmech.

Tisíce let stará upírka femme fatale

První lásky však v programu Mezipater vystřídají i pevné, léty prověřené svazky. Tragikomedie Ta zvláštní láska (Love Is Strange) je návratem režiséra Iry Sachse, jehož autobiografické drama Neodcházej vyhrálo Mezipatra před dvěma lety.

Hořký konec pevného vztahu pak pocítíme v psychologickém thrilleru mezipaterního miláčka Xaviera Dolana s názvem Tom na farmě (Tom à la ferme), v němž mladík Tom přijíždí na pohřeb svého milovaného partnera Guye. K hororu má blízko také Catherine Deneuve ve snímku Hlad (The Hunger), který natočil Tony Scott v roce 1983, a kde ztvárňuje krásnou, šarmantní a tisíce let starou upírskou femme fatale.

Kompletní program festivalu, který lze v Praze navštívit od 6. do 13. listopadu (potom se přesune do Brna) naleznete na www.mezipatra.cz.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru