dnes
Středa - skorojasno
22°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
26°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
26°C
Oscaroví kandidáti, první lásky i Putin. Queer festival Mezipatra láká na sedm desítek příběhů
Francouzská komedie Kluci a Guillaume, ke stolu! se účastní hlavní soutěže celovečerních filmů. Diváci ji uvidí v Lucerně 7. a 10. listopadu. Foto: mezipatra.cz

Oscaroví kandidáti, první lásky i Putin. Queer festival Mezipatra láká na sedm desítek příběhů

Sedm desítek fascinujících příběhů a nezaměnitelných autorských vizí uvidí diváci 15. ročníku queer filmového festivalu Mezipatra, který začne v Praze již ve čtvrtek 6. listopadu. 73 filmů letošního ročníku je queer, tudíž tematizují alternativní sexuální či genderové identity. Hlavně však nesou téma Dokud nás smrt nerozdělí, jež v nich rezonuje v mnoha podobách.

„V programu letošních Mezipater mají místo první lásky s příslibem věčnosti, vztahy, které přetrvají desetiletí i ty, které jsou přetrženy příliš brzy a přeživší musí žít dál,“ přibližuje náladu letošního programu ředitel festivalu Aleš Rumpel.

V pěti sekcích diváci i letos uvidí to nejlepší ze světové queer kinematografie, většina titulů se představí v české premiéře. I letos programová nabídka obsahuje několik potenciálních oscarových vítězů.

Utahující se smyčka kolem švýcarských homosexuálů

Prvním z nich je brazilské romantické drama o první lásce s názvem V jeho očích (Hoje Eu Quero Voltar Sozinho), které na Berlinale získalo Teddy Award. Želízko v kategorii Nejlepší cizojazyčný film má v programu Mezipater i Švýcarsko. V dokumentu Kruh (Der Kreis) vzpomínají pamětníci Ernst Ostertag a Röbi Rapp na konec 50. let, kdy se kolem curyšské oázy svobody pro homosexuály začala utahovat smyčka policejního dohledu.

I další dokument v programu tematizuje represe státního aparátu, které živí otevřenou nenávist. Snímek Putinovy „Děti 404“ (Deti 404) je mrazivou, autentickou a nijak necenzurovanou sondou do života ruské queer mládeže, která musí čelit režimu Vladimira Putina a jeho zákonu o zákazu propagace homosexuality.

Nadšeného přijetí se dočkala i francouzská komedie Kluci a Guillaume, ke stolu! (Les garçons et Guillaume, à table!), v níž otiskla svoje dospívání vycházející hvězda galské kinematografie Guillaume Gallienne. Puberta a první, křehké, sluncem zalité první lásky, které (ne)budou napořád, tepou i v dalších festivalových filmech.

Tisíce let stará upírka femme fatale

První lásky však v programu Mezipater vystřídají i pevné, léty prověřené svazky. Tragikomedie Ta zvláštní láska (Love Is Strange) je návratem režiséra Iry Sachse, jehož autobiografické drama Neodcházej vyhrálo Mezipatra před dvěma lety.

Hořký konec pevného vztahu pak pocítíme v psychologickém thrilleru mezipaterního miláčka Xaviera Dolana s názvem Tom na farmě (Tom à la ferme), v němž mladík Tom přijíždí na pohřeb svého milovaného partnera Guye. K hororu má blízko také Catherine Deneuve ve snímku Hlad (The Hunger), který natočil Tony Scott v roce 1983, a kde ztvárňuje krásnou, šarmantní a tisíce let starou upírskou femme fatale.

Kompletní program festivalu, který lze v Praze navštívit od 6. do 13. listopadu (potom se přesune do Brna) naleznete na www.mezipatra.cz.


Sametové hlasy ve Valdštejnské zahradě

Dnes v 06:42

Předehra k nové sezóně orchestru FOK se již tradičně odehrává ve Valdštejnské zahradě. Program koncertu 28. srpna bude mimořádný, podobně jako je mimořádný rok 2019, neboť si v něm připomínáme 30 let od Sametové revoluce.

Koncert pro park se bude v Praze 13 konat už poosmnácté, tradičně vystoupí několik hudebníků

Včera ve 14:35

Tečkou za prázdninami a dovolenými bude Koncert pro park. Akce pro celou rodinu pod záštitou starosty Prahy 13 Davida Vodrážky se bude konat v Centrálním parku v neděli 1. září již poosmnácté, letos od 13 do 22 hodin.

Výstava: Zpátky v čase

15. července 2019 ve 12:05

Praha 8 zve na výstavu Zpátky v čase – Libeň na historických fotografiích.

Malá galerie v Praze 5 dočasně uzavřena

15. července 2019 v 09:02

Od dnešního dne do 30. července bude Malá galerie ÚMČ Praha 5 ve Štefánikově ulici 13 – 15 uzavřena.

Strážce Stefana Milkova najdete na Novoměstské radnici

14. července 2019 v 07:28

Do konce září můžete na nádvoří Novoměstské radnice vidět dílo uznávaného sochaře Stefana Milkova.

Toulky Prahou 15, Hostivař a Horní Měcholupy Lukáše Berného

11. července 2019 v 16:40

Kde se místní lidé bavili už za rakouské monarchie a kde vydělávali na živobytí? Kde hráli ochotníci divadlo a jaké filmy natáčeli slavní režiséři v hostivařských ateliérech? Za kterého císaře byl vypracován první plán hostivařské přehrady a do jaké vinárny jezdili pro víno poslednímu...

Mumifikace ve starověkém Egyptě. Exkurze v Hrdličkově muzeu člověka

9. července 2019 v 17:20

Víte, jaký je rozdíl mezi přirozenou a umělou mumifikací? Jaké typy mumií a z jakých koutů světa známe? Kdy a proč začali staroegyptští balzamovači s úpravou těl zesnulých a jejich přípravou na posmrtný život? Jak vypadala mumifikace krok za krokem?

Ze srdce a kamene. Knihu věnovanou Antonínu Švehlovi koupíte na radnici

9. července 2019 v 08:38

Rada městské části Prahy 15 minulý rok schválila záměr na vydání knihy k 100. výročí vzniku samostatného Československa. Hlavním tématem knihy autorů Marie Zdeňkové a Lukáše Berného jsou abecedně seřazená místa pomníků politika a hostivařského rodáka Antonína Švehly, který se významně zasadil...

Výstava studentů VŠ ARCHIP

8. července 2019 v 11:09

Praha 7 vás zve na výstavu architektonických projektů, které vytvořili studenti mezinárodní vysoké školy architektury ARCHIP.

Krásu knoflíků můžete vidět do konce srpna

8. července 2019 v 07:24

250 let historie výroby uniformových knoflíků mapuje výstava v Muzeu policie.

Další články
Nahoru