dnes
Pátek - oblacno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - skorojasno
5°C
OSB v Praze 2: občané nám věří
Z diskuse na 5. výroční členské schůzi. Foto: http://www.osb-praha2.cz/

OSB v Praze 2: občané nám věří

Donedávna byla účast nezávislých kandidátů, občanských sdružení a hnutí v zastupitelstvech k vidění spíše v malých městech a obcích. Ukazuje, že komunální a parlamentní politika jsou dva různé světy. Občané se stále více chtějí podílet na správě své obce nebo městské části v Praze, aniž by museli vstupovat do zavedených stran. Takovým příkladem je i působení občanského sdružení Občané za spokojené bydlení (OSB) v Praze 2.

V roli opozice OSB kritizují vedení radnice, která před rokem změnila složení koaličních partnerů, stáli u případu vedoucího k odstoupení bývalého starosty a mají výhrady i k hospodaření koalice a její komunikaci s občany.

„Na začátku bylo pár lidí, kteří si řekli, že situace s bydlením je natolik odlišná od ostatních městských částí, že je třeba to dát do pohybu," vysvětluje současný předseda sdružení Martin Jírovec, člen zastupitelstva městské části. V roce 2010 se OSB stali druhým nejsilnějším subjektem na Praze 2, avšak skončili v opozici s osmi mandáty z pětatřiceti.

Nezůstalo jen u bytů

Původním zakladatelům šlo o to, aby se anomální situace na pražských Vinohradech a Novém Městě změnila v přístupu k privatizaci obecních bytů. Ta se po prvních vlnách v roce 2007 nadobro zastavila a občané v zanedbaných bytech, které spravuje obec, chtěli jasná pravidla. Postupně však přibývala další témata volající po změně. Jako jednotlivci nic nezmohli, radnice nekomunikovala. Tak si založili sdružení Občané za spokojené bydlení (OSB), museli nasbírat téměř 4 tisíce podpisů (7%) od občanů žijících na Praze 2 a jít do voleb. Nebýt přezíravého chování radnice, tehdy vedené ODS s nadpoloviční většinou zastupitelů, sdružení by nikdy nevzniklo. Nicméně, prodej domů a bytů se najednou stal předvolebním tématem i ostatních stran. Naopak OSB, složení převážně z obecních nájemníků, se začali intenzivně zajímat i o další témata správy obce, která si vtělili do programu – správa majetku a fungování správních firem, nájemné, hospodaření, transparentnost, participace občanů, životní prostředí, sociální péče, školství a další.

Konec podivným praktikám

OSB slibovali, že se podívají na zoubek některým podivným praktikám na radnici, o kterých měli signály. Jednou z takových praktik byly rekonstrukce půdních vestaveb bytů a jejich přidělování lidem spjatým s vedením radnice. Na základě jejich podkladů byl organizací Transparency International obviněn bývalý starosta Jiří Paluska z čachrů s půdními vestavbami bytů. V březnu 2012 rezignoval, dnes již není členem ODS a míří před soud za zneužití pravomoci úřední osoby a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Jiným případem je výběr firmy PM Partners jako dodavatele. MČ Praha 2 s ním v roce 2009 uzavřela bez otevřeného výběrového řízení prostřednictvím správních firem šest smluv na správu a provoz zdroje tepelné energie a dodávku a odběr tepla a teplé užitkové vody. Smlouvy byly na dobu určitou a byly prodlužovány sedmnácti dodatky. Není divu, že si MČ vysloužila pokutu 300 tis. Kč od ÚOHS za správní delikt. Dnes již služby dodává MČ někdo jiný a původní dodavatel neužívá za hubičku pronajaté prostory v domě spravovaném městskou částí. Z podnětu OSB se nyní případem a určením odpovědnosti zabývá kontrolní výbor zastupitelstva a bude se jím zabývat i policie.

Rozpočet a šetření? Ano, ale ne na úkor péče o domy a byty

Na posledním jednání zastupitelstva OSB odmítli návrh rozpočtu Prahy 2 na rok 2013, se kterým přišla koalice ODS, TOP 09 (ta před rokem v koalici vystřídala ČSSD) a Strany Zelených. Rekordně nízký a vyrovnaný rozpočet může na první pohled působit dobře, ale při bližším seznámení jsou zřetelné jeho slabiny. Ukazuje se, že ani ten, kdo šetří, nemusí být dobrým hospodářem. Parky a zeleň mají stále zelenou, byty budou chátrat, s prodejem domů se letos nepočítá a vyrovnaná bilance je dosahována díky spotřebě rezerv z minulých let. Navíc, rozpočet byl připraven pod pokličkou ve výhradně koaliční komisi pro tvorbu rozpočtu, ustavené po změně ve vedení radnice v květnu 2012.

Líbivý rozpočet

Z celkových 382 mil. Kč rozpočtu na rok 2013 je určeno na péči o vzhled obce a veřejnou zeleň 39 mil. Kč investic a dalších 39 mil. Kč běžných výdajů. V péči o parky a zeleň OSB zaznamenali pouze škrty na vrub rozsahu služeb poskytovaných dlouhá léta zavedenými firmami a žádnou snahu dosáhnout vyšší kvality za nižší ceny pod konkurenčním tlakem, tedy ve veřejné soutěži. Na pokrytí výdajů jsou použity prostředky z vybraného nájemného za byty, které by obci měly sloužit zejména k plnění sociálních funkcí. Na druhé straně výdaje na opravy domů ve správě městské části mají v roce 2013 poklesnout o více než 37 milionů, současně zřejmě nebyl naplněn ani plánovaný objem oprav v loňském roce. „Je připraveno vědomé zanedbávání investic a údržby bytového fondu", upozorňuje předseda OSB o.s. Martin Jírovec.

Přestože radnice loni zavedla tzv. férové nájemné, tedy zatím bez výrazného zvýšení, je mnoho občanů, kteří po marném uplynutí lhůty k podpisu dodatku nájemní smlouvy na něj již nedosáhnou. Zato i ti ze sociálních bytů budou podle nových pravidel platit každý rok více. Přesto radnice počítá v roce 2013 s propadem výběru nájemného z bytů o 6 mil.Kč. Nebylo vysvětleno, zda se počítá s neplatiči nebo množstvím nepronajatých bytů.

Vyrovnaný rozpočet byl v minulých letech dosahován jen díky spotřebě dříve vytvořených rezerv. „Od roku 2008 ale z účtů MČ zmizelo ¾ mld. Kč. Praha 2 tak neplní funkci řádného hospodáře, " zdůrazňuje Dan Richter, zastupitel OSB.

Důvodů k angažování zůstává stále dost

Občany zajímá, kolik a proč je nepronajatých bytů a nebytových prostor, zda výdaje na jejich rekonstrukce odpovídají výsledku nebo zda nejsou další dírou do rozpočtu. Proč se privatizoval dům v Gorazdově ulici číslo 1, kompletně před pár lety opravený s lukrativní restaurací dole přímo na Palackého náměstí. Proč je radnice hluchá k návrhům pejskařů, kteří chtějí hledat kompromis při využití plochy pro volný pohyb psů v Bezručových sadech. Tu totiž radnice po jedenácti letech náhle z podnětu školy loni na podzim zrušila. Odpovědí na petici se stovkami podpisů je nesmyslná roční zkušební doba. OSB mají své zkušenosti s marným podepisováním petic a neochotou radnice o problémech diskutovat s občany jindy, než před volbami.

Všichni ze sdružení věří, že po volbách dojde ke změnám a získají možnost účastnit se vedení městské části. Lidé na Praze 2 jsou stále aktivnější a chtějí zaběhnuté praktiky změnit. Je to přeci jejich část města, ve které platí daně a chtějí v ní spokojeně žít. „Od té doby, co jsme členy zastupitelstva, byť opozičními, máme reálnější obrázek o tom, jak se na radnici hospodaří. I když se s privatizací bytů nepodařilo pohnout tolik, kolik jsme chtěli, na radnici je takové množství dalších problémů, že budeme kandidovat znovu," uzavírá povídání o komunální politice na Praze 2 předseda OSB. Více o činnosti OSB naleznete na stránkách www.osb-praha2.cz.

Martin Jírovec, Jaroslav Šolc, Dan Richter, členové ZMČ Praha 2 za OSB 


O čem děti nesní: Pro pomoc dětem zažívajícím domácí násilí

30. října 2017 v 11:02

Centrum Locika pořádá kampaň s názvem „O čem děti nesní.  Výtěžek je určen na pomoc dětem, které zažívají domácí násilí a přispívat na dětství bez násilí je možné až do 5. ledna 2018. 

NF Veolia oslavil Mezinárodní den seniorů na workshopu

22. října 2017 v 07:22

Minulý týden uspořádal NF Veolia v pořadí již třetí workshop ke svému programu Stále s úsměvem – Aktivně po celý život. Sešli se na něm jeho aktivní účastníci z různých neziskových organizací, projektů, obcí apod., které získaly letos nadační dary na uskutečnění svých projektů ve prospěch...

Praha ocenila nejlepší pracovníky v sociálních službách

19. října 2017 v 11:20

V jubilejním desátém ročníku populární ankety „Srdce na dlani“ bylo oceněno dvacet jedna žen a šest mužů za svůj lidský přístup a pomoc klientům v sociálních zařízeních hl. m. Prahy. V rámci ankety pořádané Centrem sociálních služeb Praha ve spolupráci s hlavním městem Prahou byla udělena i cena...

Sto třicet závodních dvojic páníčků a jejich chlupáčů „vyběhalo“ ve Stromovce 17 000 korun. Tři opuštění pejsci si našli nového pána

10. října 2017 v 16:39

Rekordním úspěchem skončil první ročník charitativního běžeckého závodu „Fitmin Se psem mě baví běh“. Nejenže se dobročinného odpoledne v pražské Stromovce aktivně zúčastnilo 130 závodních dvojic, ale organizátora akce – neziskovou organizaci Se psem mě baví svět – podpořily i stovky fandících...

Voda pro Afriku. Projekt Nadačního fondu Veolia chystá na listopad další edici předmětů k prodeji

8. října 2017 v 07:40

Prostřednictvím benefičního prodeje získává fond již od roku 2010 finance na budování a opravy vodních zdrojů v Etiopii.  Až 74% etiopských venkovanů nemá přístup k pitné vodě. Na nemoci způsobené nedostatkem nezávadné vody zemře v Etiopii 55 tisíc malých dětí ročně. Projektem se snaží přispět...

Nadace Jedličkova ústavu mění své logo

2. října 2017 v 10:04

Nadace Jedličkovu ústavu oslaví v říjnu již 27. výročí svého založení. Za dobu svého působení cíleně rozdělila podporu ve výši 100 milionů korun, které pomohly tam, kde to bylo potřeba. A právě k této slavnostní příležitosti se Nadace rozhodla, že je na čase jít s moderní dobou a změnit vzhled...

Další články
Nahoru