
Organizace Zahrada pro duši vznikla na podporu psychického zdraví Pražanů
14. března 2025 20:37
Zahrada pro duši vznikla transformací organizace Metropolitní zdravotnický servis a neziskové organizace Dům tří přání. Transformační proces začal na jaře loňského roku, dnes je organizace funkční a svoje služby plánuje dále rozšiřovat.
„Každý Pražan, který potřebuje podporu, by ji měl dostat včas a bez zbytečných překážek. Od nejmenších dětí a adolescentů, přes maminky v těhotenství a po porodu až po seniory, v Zahradě pro duši pomůžeme všem. Díky spolupráci multidisciplinárního týmu bude péče rychlá, efektivní a snadno dostupná,“ řekla Udženija.
Zahrada pro duši slučuje několik již existujících organizací, kam mohou lidé docházet, a sice Centrum perinatální duševní péče, Dům tří přání a Centrum duševního zdraví pro děti a adolescenty a Institut Zahrady pro duši. Nyní spojení organizací Pražanům usnadní vyhledávání péče.
„Dům tří přání tvoří pět center: Krizová pomoc dětem pomáhá zvládnout akutní krizové situace, nabízí i možnost pobytových služeb a díky umístění v centru Prahy je služba velice dobře dostupná. Centrum pro rodiny Delta se specializuje na nezletilé děti ohrožené konfliktem rodičů. Centrum rodinné terapie Horizont podporuje děti a rodinu ve vzájemné komunikaci a zdravých vztazích a Centrum pro děti Mezipatro se soustředí zejména na děti, které nevyžadují okamžitou pomoc, ale jejich zdravý vývoj je ohrožen kvůli dlouhodobě nepříznivé nebo krizové sociální situaci. V létě bude po rekonstrukci otevřen Dům Přemysla Pittra, který bude určen pro děti vyžadující okamžitou pomoct,“ vysvětlila Markéta Školoudová ředitelka Zahrady pro duši.
Kromě služeb Domu tří přání v zahradě působí také Centrum pro duševní zdraví dětí a adolescentů, které nabízí velmi efektivní spojení zdravotní a sociální péče a podpory. Od loňského září je její důležitou součástí i unikátní Centrum perinatální duševní péče, zaměřuje se na duševní zdraví maminek i jejich partnerů v období těhotenství a po porodu.
„Jsem hrdá na to, že jsme v Praze jako vůbec první v republice otevřeli toto unikátní centrum. To, že jeho služby byly potřebné dokazuje i to, že už teď péči v tomto centru vyhledalo bezmála 400 nastávajících nebo čerstvých maminek a jejich rodin,“ doplňuje Alexandra Udženija.
To, jak důležitou podporu poskytují i další služby, dokládají i počty klientů v ostatních centrech. „Například Krizová pomoc dětem pomohla téměř 250 dětem a adolescentům, další sociálně aktivizační služby pro děti a rodiny využilo bezmála 800 klientů. V Centru duševního zdraví pro děti a adolescenty odborníci poskytli péči 194 dětem a takto bych mohla pokračovat dál,“ dodává ředitelka Markéta Školoudová.
Zahrada pro duši se věnuje také vzdělávání odborné i laické veřejnosti a destigmatizaci duševních onemocnění prostřednictvím Institutu Zahrady pro duši. Jen za několik měsíců uspořádal vzdělávací akce pro více než 500 odborníků a 1100 žáků a studentů.
Plány na další rozvoj jsou velké. Už za pár dnů hlavní město Praha jako první kraj ve spolupráci s aplikací Záchranka spustí Modul psychosociální pomoci, který umožní rychlé propojení Pražanů s akutními duševními obtížemi s odpovědnou pomocí.
A právě na tomto modulu v aplikaci několik měsíců spolupracovali a nastavovali parametry zaměstnanci ze Zahrady pro duši. Pro odborníky je už na květen naplánována konference Multidisciplinarita 2025.
„Zahrada pro duši je největší projekt v oblasti duševního zdraví, který Praha za poslední roky spustila. Jsem ráda, že jsme v hlavním městě nastavili nový standard, který by mohl inspirovat i další kraje. Letošní rok jsme v Praze vyhlásili jako Rok duševního zdraví. Vedle rozšiřování služeb Zahrady pro duši plánujeme také informační kampaň pro veřejnost,“ uzavřela Udženija.
V Zahradě pro duši podle ní pracují týmy zkušených odborníků s mnohaletou praxí, mezi něž patří erudovaní psychiatři, psychologové, sociální pracovníci, terapeuti, zdravotní sestry, speciální pedagogové, krizoví interventi, rodinní poradci, ale také lidé se zkušeností s duševním onemocněním.
Kapacity v oblasti duševní péče plánuje město do budoucna podle Udženije rozšiřovat. Plánuje například zrekonstruovat objekt v Říčanské ulici, kde by mělo vzniknout centrum a zázemí organizace.
Město plánuje také ve spolupráci s aplikací Záchranka spustit Modul psychosociální pomoci, který umožní rychlé propojení Pražanů s akutními duševními obtížemi s odpovědnou pomocí. Otevřít se má v červenci také po rekonstrukci Azylový dům Přemysla Pittra v Praze 6.