Dnes Neděle - skorojasno 21°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Ordinace se plní závislými na kratomu, tvrdí adiktoložka
Klientka při návštěvě terapeutické kliniky. Zdroj foto: NEO Centrum

Ordinace se plní závislými na kratomu, tvrdí adiktoložka

Terapeutická klinika NEO Centrum potvrzuje nárůst závislých na kratomu během několika měsíců v ambulanci i na pobytových klinikách. Jen v Praze lze najít desítky prodejních míst s touto látkou, která se dá také objednat volně na internetu pod slibem hubnutí a dalších pozitivních účinků. Informovala o tom adiktoložka Adéla Kosařová.
adela-kosarova-adiktolozka-neo-centrum

Adiktoložka A. Kosařová. Foto: NEO Centrum

Nenápadná látka, volně prodejná bez jakékoli regulace – kratom, tropický strom, z jehož listů si může doma každý, včetně dětí udělat čaj. Tropický stálezelený strom s tmavě zelenými listy a žlutými květy vyhledá řada obyvatel Česka kvůli léčbě chronických bolestí či léčbě abstinenčních příznaků opiátů. 

Právě to teď podle Kosařové a jejích zkušeností přidělává vrásky na čele adiktologům, kteří si všímají, že stále víc lidí propadá závislosti na této rostlině z jihovýchodní Asie.

„Jak ukazuje naše praxe, kratom konzumují naši klienti pro jeho psychoaktivní účinky. Bylo zjištěno, že alkaloid 7– hydromitragynin může být až sedmnáctktá účinnější než morfium. Kontraindikaci přináší kombinace kratomu s dalšími psychoaktivními látkami, především kokainem, amfetaminy a alkoholem, kde může dojít k přetížení organismu a následnému úmrtí,“ upřesnila Kosařová, adiktoložka terapeutické kliniky NEO Centrum.

Do pěti gramů má kratom stimulující účinek podobný kokainu, proto si ho oblíbili mladí dospělí. Při vyšších dávkách je účinek sedativní, podobný jako u morfia. V kombinaci s jinými drogami může dojít k přetížení organismu a smrti.

Kratom obsahuje více než 40 alkaloidů a jeho nejznámější účinnou látkou je Mitragynin a 7 – hydromitragynin. Nejčastěji se používá v podobě čaje, ale jeho suché listy je možné i žvýkat, nebo kouřit a známé jsou i tablety.

Při dlouhodobém a pravidelném užívání kratomu dochází ke zvýšení tolerance. Může vzniknout závislost a objevuje se i bažení. Abstinenční příznaky se projevují podobně jako u závislosti na opiátech – horečka, pocení, průjem, silné svalové křeče, úzkosti a nespavost. 

Kratom je v některých zemích uveden na seznamu zakázaných látek, v České republice je zatím legální a o jeho regulaci se zatím vedou diskuse. Podle posledních informací uvažuje Ministerstvo zdravotnictví o zařazení kratomu na seznam návykových látek. 

Použité zdroje:

Klinika NEO Centrum, Praha

European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction (EMCDDA). Kratom (Mitragyna speciosa) drug profile. Získáno z: https://www.emcdda.europa.eu/publications/drug-profiles/kratom_en. Blendea.cz (n.d). Kratom, účinky, rizika a úplný nutriční profil. Získáno z: https://www.blendea.cz/profil-kratom/

Hassan, Z., Muzaimi, M., Navaratnam, V., Yusoff, N. H., Suhaimi, F. W., Vadivelu, R., Vicknasingam, B. K., Amato, D., von Hörsten, S., Ismail, N. I., Jayabalan, N., Hazim, A. I., Mansor, S. M., & Müller, C. P. (2013). From Kratom to mitragynine and its derivatives: physiological and behavioural effects related to use, abuse, and addiction. Neuroscience and biobehavioral reviews, 37(2), 138–151. Získáno z: https://doi.org/10.1016/j.neubiorev.2012.11.012.


Autor: Lucie Rychlá

Jaká je pro letošek nejmódnější obuv pro ni i pro něj? Trendy v roce 2023

24. září 2023 ve 20:45

Každý nový rok přináší nové módní trendy – a to platí bezesporu i pro obuv. Ani rok 2023 nepředstavoval výjimku. Podívejme se proto na nejnovější trendy v obuvi určené pro dámy i pro pány. Jaké kousky stojí za to mít v botníku? Víme o nich a rádi vám prozradíme, které...

FTN se zúčastnila Dne zdraví, který pořádala Praha 4

22. září 2023 v 10:59

Tento týden v úterý 19. září se opět konala tradiční akce pro veřejnost pod názvem Den zdraví, který každý rok pořádá Praha 4. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) se stala již poněkolikáté partnerem této události, která je zaměřena na prevenci zdraví, zdravý životný styl a zdravou...

Den zdraví na Budějovické

17. září 2023 v 08:21

Věnujte deset minut svému zdraví. V Praze 4 na Budějovické si  v úterý 19. září můžete nechat změřit tlak, poradit se o výživě a program je připraven i pro děti.

Den zdraví na Poliklinice Prosek

16. září 2023 v 10:11

Poliklinika Prosek pořádá pod záštitou starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka a ve spolupráci s oblastním spolkem Českého červeného kříže Praha 9 tradiční Den zdraví. Koná se 19. září od 9 do 16 hodin na prostranství před poliklinikou.

Nepatříte k 10 % Čechů s nemocnými ledvinami? Otestujte se zdarma a za pár minut

10. září 2023 v 08:42

Většina lidí má ve svém okolí někoho, kdo trpí chronickým onemocněním ledvin – postihuje totiž každého desátého Čecha, ale mnozí o své nemoci nevědí. Pokud není včas léčena, může vést k nevratnému selhání funkce ledvin, které vyžaduje doživotní dialýzu nebo transplantaci. Většinou je však možné...

Další články
Nahoru