Ordinace se plní závislými na kratomu, tvrdí adiktoložka
20. dubna 2023 15:37
Adiktoložka A. Kosařová. Foto: NEO Centrum
Nenápadná látka, volně prodejná bez jakékoli regulace – kratom, tropický strom, z jehož listů si může doma každý, včetně dětí udělat čaj. Tropický stálezelený strom s tmavě zelenými listy a žlutými květy vyhledá řada obyvatel Česka kvůli léčbě chronických bolestí či léčbě abstinenčních příznaků opiátů.
Právě to teď podle Kosařové a jejích zkušeností přidělává vrásky na čele adiktologům, kteří si všímají, že stále víc lidí propadá závislosti na této rostlině z jihovýchodní Asie.
„Jak ukazuje naše praxe, kratom konzumují naši klienti pro jeho psychoaktivní účinky. Bylo zjištěno, že alkaloid 7– hydromitragynin může být až sedmnáctktá účinnější než morfium. Kontraindikaci přináší kombinace kratomu s dalšími psychoaktivními látkami, především kokainem, amfetaminy a alkoholem, kde může dojít k přetížení organismu a následnému úmrtí,“ upřesnila Kosařová, adiktoložka terapeutické kliniky NEO Centrum.
Do pěti gramů má kratom stimulující účinek podobný kokainu, proto si ho oblíbili mladí dospělí. Při vyšších dávkách je účinek sedativní, podobný jako u morfia. V kombinaci s jinými drogami může dojít k přetížení organismu a smrti.
Kratom obsahuje více než 40 alkaloidů a jeho nejznámější účinnou látkou je Mitragynin a 7 – hydromitragynin. Nejčastěji se používá v podobě čaje, ale jeho suché listy je možné i žvýkat, nebo kouřit a známé jsou i tablety.Při dlouhodobém a pravidelném užívání kratomu dochází ke zvýšení tolerance. Může vzniknout závislost a objevuje se i bažení. Abstinenční příznaky se projevují podobně jako u závislosti na opiátech – horečka, pocení, průjem, silné svalové křeče, úzkosti a nespavost.
Kratom je v některých zemích uveden na seznamu zakázaných látek, v České republice je zatím legální a o jeho regulaci se zatím vedou diskuse. Podle posledních informací uvažuje Ministerstvo zdravotnictví o zařazení kratomu na seznam návykových látek.
Použité zdroje:
Klinika NEO Centrum, Praha
European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction (EMCDDA). Kratom (Mitragyna speciosa) drug profile. Získáno z: https://www.emcdda.europa.eu/publications/drug-profiles/kratom_en. Blendea.cz (n.d). Kratom, účinky, rizika a úplný nutriční profil. Získáno z: https://www.blendea.cz/profil-kratom/
Hassan, Z., Muzaimi, M., Navaratnam, V., Yusoff, N. H., Suhaimi, F. W., Vadivelu, R., Vicknasingam, B. K., Amato, D., von Hörsten, S., Ismail, N. I., Jayabalan, N., Hazim, A. I., Mansor, S. M., & Müller, C. P. (2013). From Kratom to mitragynine and its derivatives: physiological and behavioural effects related to use, abuse, and addiction. Neuroscience and biobehavioral reviews, 37(2), 138–151. Získáno z: https://doi.org/10.1016/j.neubiorev.2012.11.012.