Dnes Pátek - polojasno 19°C
Zítra Sobota - bourky 20°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ordinace se plní závislými na kratomu, tvrdí adiktoložka
Klientka při návštěvě terapeutické kliniky. Zdroj foto: NEO Centrum

Ordinace se plní závislými na kratomu, tvrdí adiktoložka

Terapeutická klinika NEO Centrum potvrzuje nárůst závislých na kratomu během několika měsíců v ambulanci i na pobytových klinikách. Jen v Praze lze najít desítky prodejních míst s touto látkou, která se dá také objednat volně na internetu pod slibem hubnutí a dalších pozitivních účinků. Informovala o tom adiktoložka Adéla Kosařová.
adela-kosarova-adiktolozka-neo-centrum

Adiktoložka A. Kosařová. Foto: NEO Centrum

Nenápadná látka, volně prodejná bez jakékoli regulace – kratom, tropický strom, z jehož listů si může doma každý, včetně dětí udělat čaj. Tropický stálezelený strom s tmavě zelenými listy a žlutými květy vyhledá řada obyvatel Česka kvůli léčbě chronických bolestí či léčbě abstinenčních příznaků opiátů. 

Právě to teď podle Kosařové a jejích zkušeností přidělává vrásky na čele adiktologům, kteří si všímají, že stále víc lidí propadá závislosti na této rostlině z jihovýchodní Asie.

„Jak ukazuje naše praxe, kratom konzumují naši klienti pro jeho psychoaktivní účinky. Bylo zjištěno, že alkaloid 7– hydromitragynin může být až sedmnáctktá účinnější než morfium. Kontraindikaci přináší kombinace kratomu s dalšími psychoaktivními látkami, především kokainem, amfetaminy a alkoholem, kde může dojít k přetížení organismu a následnému úmrtí,“ upřesnila Kosařová, adiktoložka terapeutické kliniky NEO Centrum.

Do pěti gramů má kratom stimulující účinek podobný kokainu, proto si ho oblíbili mladí dospělí. Při vyšších dávkách je účinek sedativní, podobný jako u morfia. V kombinaci s jinými drogami může dojít k přetížení organismu a smrti.

Kratom obsahuje více než 40 alkaloidů a jeho nejznámější účinnou látkou je Mitragynin a 7 – hydromitragynin. Nejčastěji se používá v podobě čaje, ale jeho suché listy je možné i žvýkat, nebo kouřit a známé jsou i tablety.

Při dlouhodobém a pravidelném užívání kratomu dochází ke zvýšení tolerance. Může vzniknout závislost a objevuje se i bažení. Abstinenční příznaky se projevují podobně jako u závislosti na opiátech – horečka, pocení, průjem, silné svalové křeče, úzkosti a nespavost. 

Kratom je v některých zemích uveden na seznamu zakázaných látek, v České republice je zatím legální a o jeho regulaci se zatím vedou diskuse. Podle posledních informací uvažuje Ministerstvo zdravotnictví o zařazení kratomu na seznam návykových látek. 

Použité zdroje:

Klinika NEO Centrum, Praha

European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction (EMCDDA). Kratom (Mitragyna speciosa) drug profile. Získáno z: https://www.emcdda.europa.eu/publications/drug-profiles/kratom_en. Blendea.cz (n.d). Kratom, účinky, rizika a úplný nutriční profil. Získáno z: https://www.blendea.cz/profil-kratom/

Hassan, Z., Muzaimi, M., Navaratnam, V., Yusoff, N. H., Suhaimi, F. W., Vadivelu, R., Vicknasingam, B. K., Amato, D., von Hörsten, S., Ismail, N. I., Jayabalan, N., Hazim, A. I., Mansor, S. M., & Müller, C. P. (2013). From Kratom to mitragynine and its derivatives: physiological and behavioural effects related to use, abuse, and addiction. Neuroscience and biobehavioral reviews, 37(2), 138–151. Získáno z: https://doi.org/10.1016/j.neubiorev.2012.11.012.


Autor: Lucie Rychlá

V Galerii 1 je nová kavárna

23. května 2024 ve 12:10

Minulý týden byla ve Štěpánské ulici slavnostně otevřena nová kavárna a představena hostům. Kavárna Bílá vrána v Galerii 1 je sociální podnik, který dává zaměstnání lidem s mentálním a kombinovaným znevýhodněním. Těmto lidem umožňuje dlouhodobé zaměstnání a příležitost získat dovednost...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

20. května 2024 v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

Šaty, které se hodí ke všemu - všestrannost košilových šatů

20. května 2024 v 06:15

Jestliže hledáte univerzální oblečení, které využijete na celou řadu příležitostí, zkuste vsadit např. na košilové šaty. Ty mohou mít mnoho podob. Na následujících řádcích si tak prozradíme, jaké kousky budou dobrou volbou pro aktuální sezónu. Inspirace je tady!

Probíhá Týden rané péče

16. května 2024 ve 22:24

Právě nyní probíhá už 17. ročník osvětové kampaně Týden rané péče, kterou pořádá Společnost pro ranou péči. Celý týden (13. — 19. 5.) je zasvěcen informování o tom, jak rodinám pečujícím o dítě s postižením pomáhá služba raná péče a proč je bez nadsázky životně důležité, aby vhodná podpora dítěte...

Dny zdraví na Desítce

15. května 2024 v 19:06

Dny zdraví se v Praze 10 konají ve čtvrtek 16. a v pátek 17. května.

Festival Za Prahu udržitelnou a sousedskou zkoumá město zdola

14. května 2024 v 11:27

Arnika, Paměť města, Jezevky, Roleta 39 a další iniciativy, zabývající se městskými tématy, pořádají již čtvrtý ročník festivalu Za Prahu udržitelnou a sousedskou. Proběhne od pátku 17. května do neděle 19. května v Kasárnách Karlín. Název festivalu navazuje na výzvu, kterou v roce 2020 podepsalo...

Albertovský den

13. května 2024 v 09:24

Odpoledne plné zábavy a zážitků vás čeká ve středu 15. května na Palackého náměstí na Praze 2. Albertovský den je příležitostí vyzkoušet si na vlastní kůži speciální vybavení, které umožňuje lidem po získaném poškození mozku fungovat v praktickém denním životě a věnovat se...

Další články
Nahoru