dnes
Čtvrtek - zatazeno
0°C
zítra
Pátek - jasno
2°C
pozítří
Sobota - prehanky-dest
7°C
Orchestr, který sídlí v Obecním domě, nemůže výročí vzniku republiky ignorovat
Daniel Sobotka, ředitel Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK. Foto: Petr Dyr

Orchestr, který sídlí v Obecním domě, nemůže výročí vzniku republiky ignorovat

Československá republika byla v roce 1918 vyhlášena z Obecního domu. Ten je nejen architektonickým skvostem a kulturním centrem v samém srdci metropole, ale také sídlem Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, který můžete znát také pod zkráceným názvem Pražští symfonikové či prostě jen FOK. Orchestr, který sídlí v Obecním domě a píše se rok 2018, nemůže výročí vzniku republiky pominout – naopak, všechny koncerty, které jsou tomuto tématu věnovány, to povyšuje na společenské události. Na podrobnosti jsme se zeptali Daniela Sobotky, ředitele Pražských symfoniků.  

Jaké koncerty jsou výročí vzniku republiky věnovány ?

Lecos napověděla již lednová projekce prvního československého oscarového filmu Obchod na korze doprovázená živým provedením hudby Zdeňka Lišky v podání našeho orchestru. To byl náš první vklad do výroční mozaiky. Není podstatné, že Slovensko dnes jako den vzniku samostatného státu oslavuje 1. leden, zatímco my v Praze se nadále obracíme k historickému 28. říjnu. Tenhle koncert byl poklonou tomu, co Češi a Slováci během trvání společného státu ruku v ruce dokázali. Je také zřejmé, že bez Československa by dnes neexistoval ani jeden z našich samostatných států.

Připomenout si takto česko-slovenskou vzájemnost byl velmi užitečný počin. Kam cílí vaše další výroční koncerty?

S vypuknutím nové koncertní sezóny, již 84. našeho orchestru, jsme se rázem ocitli ve žhavé fázi výročních oslav. Vše pochopitelně vyvrcholí 28. října, ale právě proto, že se bavíme o vzniku samostatného státu, nechceme pominout svátek sv. Václava o měsíc dříve. Pro nás je to duchovní rozměr, rovněž podstatný pro vznik státu a jeho identity. A tak právě tento týden v předvečer svátku svatého Václava zazní v Obecním domě hudba Oskara Nedbala a Jaroslava Křičky spolu s projekcí stejnojmenného filmu, označovaného také jako první československý historický velkofilm. Mimochodem, jen příběh tohoto filmu by vydal na další film. Už jen proto, že původní partitura byla ztracena a v roce 2009 náhodně objevena muzikologem Viktorem Velkem. Naše provedení bude provedením po mnoha letech, tedy srdečně zvu.

obecni-dum-fok

Orchestr a Obecní dům. Foto: Jan Kolman

A co plánujete samotného 28. října?

Ten den samozřejmě vše oficiálně vyvrcholí. V Obecním domě bude probíhat den otevřených dveří a řada dalších doprovodných akcí. Tím hudebním vyvrcholením bude od pěti hodin Koncert pro republiku, tradiční provedení Smetanova cyklu symfonických básní Má vlast. Pražské symfoniky bude řídit Tomáš Netopil. A nadto generálka koncertu o den dříve bude také veřejná. Nejen pro návštěvníky koncertu pak ještě chystáme milé překvapení.

Zaslechl jsem ještě nějaké tipy pro hudební fajnšmekry…

Samozřejmě celá sezóna je prošpikována řadou dalších výročních vzkazů. Například do mnoha programů jsou zařazena menší nebo méně známá díla českých skladatelů. Takovým byla hned při zahajovacím koncertu sezóny Slavnostní předehra Josefa Bohuslava Foerstera. Skutečnou perličkou je pak rozeznění unikátních varhan ve Smetanově síni. Během sezóny se tak stane dvakrát – první z varhanních recitálů zahraje Daniela Valtová Kosinová a Jaroslav Tůma o druhé listopadové neděli, druhý pak v březnu Olivier Latry, varhaník katedrály Notre Dame. Víte, kolik mají varhany v Obecním domě píšťal? 4814. A také mají dva hrací stoly, které mohou stát kdekoliv na podiu. Prostě pozoruhodný nástroj, který stojí za to rozehrát. Stejně tak jako celou koncertní sezónu, na kterou se právě v roce stoletého výročí vzniku samostatné československé republiky nesmírně těším.


Velký rodinný kalendář 2020

Dnes v 07:03

Velký rodinný kalendář 2020 s podtitulem Slavní čeští cestovatelé vám pomůže organizovat rodinné aktivity a zároveň vám přinese plno zábavy. Kalendář má velký formát a můžete do něj přehledně zapisovat činnosti a plány až pro pět členů rodiny.

Výstava Zázrak dobra v Grabově vile ještě týden

3. prosince 2019 v 07:07

Praha 8 a Spolek Nicholase Wintona zvou na výstavu věnovanou životním osudům Wintonových dětí.

Další články
Nahoru