Dnes Pondělí - zatazeno 11°C
Zítra Úterý - polojasno 14°C
Pondělí 19. 4. 2021
Svátek má Rostislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Orangutan Kawi se dosud nehnul od matky, nyní už vyráží na první průzkumy
Samec orangutana sumaterského Kawi se drží matky Mawar. Foto: Miroslav Bobek / Zoo Praha

Orangutan Kawi se dosud nehnul od matky, nyní už vyráží na první průzkumy

Už téměř pět měsíců bude v Zoo Praha mladému samci orangutana sumaterského Pustakawanovi, zkráceně Kawimu. Zatímco ještě nedávno se nehnul od matky a pevně se jí držel, teď si ji troufá alespoň na chvilku opustit.

Dokonce již zkouší ochutnávat zeleninu, kterou dostávají ostatní orangutani.

Před nedávnem Mawar půjčovala Kawiho své starší dceři Diri, která jej směla chovat, teď se podle chovatelů snaží, aby se malý samec nosil co nejméně, a hlavně se sám pohyboval po expozici.

Mawar je zkušená matka, a tak přesně ví, v jaké chvíli mládě učit samostatnému pohybu.„Sice ještě nemá zuby a je stále krmený mateřským mlékem, ale už zkouší ochutnávat krmení ostatních orangutanů,“ uvádí Martin Vojáček. „Před několika dny okusil avokádo a jarní cibulku,“ dodává vrchní chovatel primátů.

Mawar porodila Kawiho loni 17. listopadu. Ve sváteční den se tak narodil historicky třetí orangutan v Zoo Praha. Pro jedenatřicetiletou Mawar jde o již čtvrtého potomka, pro devatenáctiletého samce Pagyho teprve o prvního.

Současně je mladý orangutan prvním vnoučetem slavného Kamy (1971 – 2013). Ten se také narodil v Praze. Jeho rodiče, samice Soňa a samec Bimbo, přišli do pražské zoo jako mláďata a pocházeli z volné přírody.

Kama byl odchováván uměle, jeho chovatelka ho dokonce vozila v kočárku. Jako dospělý dostal partnerku – samičku Upitu. S ní se v roce 1999 stěhoval na přechodnou dobu do hodonínské zoo, protože starý pavilon byl určen k demolici. 

Kama měl dva syny: Filipa, který žije v Bratislavě, a Pagyho, otce Kawiho. Kawi je tedy jediným pravnoučetem orangutanů, kteří přišli do pražské zoo z lesů Sumatry. Je proto geneticky mimořádně cenný.


Autor: Karel Netolický

Před ruskou ambasádou se sešlo zhruba sto demonstrantů

Včera v 16:43

Přes sto demonstrantů se dnes odpoledne sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti.

Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci

17. dubna 2021 v 11:25

Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší...

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

17. dubna 2021 v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

16. dubna 2021 ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

16. dubna 2021 ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

16. dubna 2021 v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

16. dubna 2021 v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru