Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 0°C
Středa 8. 12. 2021
Svátek má Květoslava
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Orangutan Kawi se dosud nehnul od matky, nyní už vyráží na první průzkumy
Samec orangutana sumaterského Kawi se drží matky Mawar. Foto: Miroslav Bobek / Zoo Praha

Orangutan Kawi se dosud nehnul od matky, nyní už vyráží na první průzkumy

Už téměř pět měsíců bude v Zoo Praha mladému samci orangutana sumaterského Pustakawanovi, zkráceně Kawimu. Zatímco ještě nedávno se nehnul od matky a pevně se jí držel, teď si ji troufá alespoň na chvilku opustit.

Dokonce již zkouší ochutnávat zeleninu, kterou dostávají ostatní orangutani.

Před nedávnem Mawar půjčovala Kawiho své starší dceři Diri, která jej směla chovat, teď se podle chovatelů snaží, aby se malý samec nosil co nejméně, a hlavně se sám pohyboval po expozici.

Mawar je zkušená matka, a tak přesně ví, v jaké chvíli mládě učit samostatnému pohybu.„Sice ještě nemá zuby a je stále krmený mateřským mlékem, ale už zkouší ochutnávat krmení ostatních orangutanů,“ uvádí Martin Vojáček. „Před několika dny okusil avokádo a jarní cibulku,“ dodává vrchní chovatel primátů.

Mawar porodila Kawiho loni 17. listopadu. Ve sváteční den se tak narodil historicky třetí orangutan v Zoo Praha. Pro jedenatřicetiletou Mawar jde o již čtvrtého potomka, pro devatenáctiletého samce Pagyho teprve o prvního.

Současně je mladý orangutan prvním vnoučetem slavného Kamy (1971 – 2013). Ten se také narodil v Praze. Jeho rodiče, samice Soňa a samec Bimbo, přišli do pražské zoo jako mláďata a pocházeli z volné přírody.

Kama byl odchováván uměle, jeho chovatelka ho dokonce vozila v kočárku. Jako dospělý dostal partnerku – samičku Upitu. S ní se v roce 1999 stěhoval na přechodnou dobu do hodonínské zoo, protože starý pavilon byl určen k demolici. 

Kama měl dva syny: Filipa, který žije v Bratislavě, a Pagyho, otce Kawiho. Kawi je tedy jediným pravnoučetem orangutanů, kteří přišli do pražské zoo z lesů Sumatry. Je proto geneticky mimořádně cenný.


Autor: Karel Netolický

Umělecká škola Klementa Slavického dostane peníze na dofinancování stavby

Dnes v 11:25

Pražští radní odsouhlasili poskytnutí investiční dotace městské části Praha 16 na dofinancování stavby nové budovy Základní umělecké školy (ZUŠ) Klementa Slavického v celkové výši 3 milionů korun.

Startup Night propojí pražské univerzity a inovativní nápady

Dnes v 07:59

Propojit studenty z pražských vysokých škol, kteří se zajímají o inovace, startupy a společensky prospěšné podnikání, chce akce Startup Night. Poprvé se uskuteční 9. prosince večer v Podnikatelském a inovačním centru hl. města Prahy (PIC) a představí několik úspěšných univerzitních startupů....

Radnice darovala policistům zdravotnické batohy

Dnes v 07:26

Starosta Prahy 11 Jiří Dohnal, radní Petr Jirava a vedoucí oddělení krizového řízení předali koncem listopadu dar – plně vybavené zdravotnické batohy – příslušníkům Pohotovostní motorizované jednotky (PMJ) v Praze-Ďáblicích. 

Poříční policie dostane moderní hlídkový člun

Dnes v 07:10

Praha posílí bezpečnost na Vltavě. Radní podpořili poskytnutí finanční podpory ve výši šesti milionů korun na pořízení hlídkové člunu včetně potřebného příslušenství a vybavení pro Poříční oddělení odboru služby pořádkové policie Krajského ředitelství Policie hl. m....

Praha 5 zvažuje zavedení bilingvní výuky na školách

Včera v 18:06

Praha 5 si pohrává s myšlenkou, že by v několika školách, které zřizuje, podpořila zavedení bilingvní výuky. Na svém facebookovém profilu to uvedla poslankyně a starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Mistrovství Evropy seniorských týmů v šachu podpořil magistrát

Včera v 11:06

Radní Prahy schválili individuální neinvestiční účelovou dotaci ve výši 120 tisíc korun na konání Mistrovství Evropy seniorských týmů v šachu. Akce se historicky poprvé uskutečnila na území České republiky, konkrétně se konala v termínu od 29. srpna do 8. září 2021 v pražském Hotelu Don...

Praha 4 vyhlásila dotační programy pro rok 2022

Včera v 08:53

Praha 4 dlouhodobě podporuje fyzické osoby a nestátní neziskové organizace, které systematicky pečují o obyvatele městské části, nebo svou činností přispívají k prevenci bezpečnosti a sociálně patologických jevů a integraci národnostních menšin, pomáhají rozvíjet volnočasové a jiné aktivity...

Město uvolní na nákupy vybavení do škol další peníze

Včera v 08:48

Radou hl. m. Prahy byl odsouhlasen tisk na malé investiční akce a nákupy na pražských středních školách za celkem 15 milionů korun. Součástí materiálu je i pořízení koncertního křídla značky Steinway & Sons pro Pražskou konzervatoř Na Rejdišti v hodnotě 4 milionů...

Další články
Nahoru