Dnes Pátek - zatazeno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 15°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Orangutan Kawi se dosud nehnul od matky, nyní už vyráží na první průzkumy
Samec orangutana sumaterského Kawi se drží matky Mawar. Foto: Miroslav Bobek / Zoo Praha

Orangutan Kawi se dosud nehnul od matky, nyní už vyráží na první průzkumy

Už téměř pět měsíců bude v Zoo Praha mladému samci orangutana sumaterského Pustakawanovi, zkráceně Kawimu. Zatímco ještě nedávno se nehnul od matky a pevně se jí držel, teď si ji troufá alespoň na chvilku opustit.

Dokonce již zkouší ochutnávat zeleninu, kterou dostávají ostatní orangutani.

Před nedávnem Mawar půjčovala Kawiho své starší dceři Diri, která jej směla chovat, teď se podle chovatelů snaží, aby se malý samec nosil co nejméně, a hlavně se sám pohyboval po expozici.

Mawar je zkušená matka, a tak přesně ví, v jaké chvíli mládě učit samostatnému pohybu.„Sice ještě nemá zuby a je stále krmený mateřským mlékem, ale už zkouší ochutnávat krmení ostatních orangutanů,“ uvádí Martin Vojáček. „Před několika dny okusil avokádo a jarní cibulku,“ dodává vrchní chovatel primátů.

Mawar porodila Kawiho loni 17. listopadu. Ve sváteční den se tak narodil historicky třetí orangutan v Zoo Praha. Pro jedenatřicetiletou Mawar jde o již čtvrtého potomka, pro devatenáctiletého samce Pagyho teprve o prvního.

Současně je mladý orangutan prvním vnoučetem slavného Kamy (1971 – 2013). Ten se také narodil v Praze. Jeho rodiče, samice Soňa a samec Bimbo, přišli do pražské zoo jako mláďata a pocházeli z volné přírody.

Kama byl odchováván uměle, jeho chovatelka ho dokonce vozila v kočárku. Jako dospělý dostal partnerku – samičku Upitu. S ní se v roce 1999 stěhoval na přechodnou dobu do hodonínské zoo, protože starý pavilon byl určen k demolici. 

Kama měl dva syny: Filipa, který žije v Bratislavě, a Pagyho, otce Kawiho. Kawi je tedy jediným pravnoučetem orangutanů, kteří přišli do pražské zoo z lesů Sumatry. Je proto geneticky mimořádně cenný.


Autor: Karel Netolický

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru