Dnes Úterý - zatazeno 18°C
Zítra Středa - skorojasno 22°C
Úterý 17. 5. 2022
Svátek má Aneta
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Orangutan Kawi se dosud nehnul od matky, nyní už vyráží na první průzkumy
Samec orangutana sumaterského Kawi se drží matky Mawar. Foto: Miroslav Bobek / Zoo Praha

Orangutan Kawi se dosud nehnul od matky, nyní už vyráží na první průzkumy

Už téměř pět měsíců bude v Zoo Praha mladému samci orangutana sumaterského Pustakawanovi, zkráceně Kawimu. Zatímco ještě nedávno se nehnul od matky a pevně se jí držel, teď si ji troufá alespoň na chvilku opustit.

Dokonce již zkouší ochutnávat zeleninu, kterou dostávají ostatní orangutani.

Před nedávnem Mawar půjčovala Kawiho své starší dceři Diri, která jej směla chovat, teď se podle chovatelů snaží, aby se malý samec nosil co nejméně, a hlavně se sám pohyboval po expozici.

Mawar je zkušená matka, a tak přesně ví, v jaké chvíli mládě učit samostatnému pohybu.„Sice ještě nemá zuby a je stále krmený mateřským mlékem, ale už zkouší ochutnávat krmení ostatních orangutanů,“ uvádí Martin Vojáček. „Před několika dny okusil avokádo a jarní cibulku,“ dodává vrchní chovatel primátů.

Mawar porodila Kawiho loni 17. listopadu. Ve sváteční den se tak narodil historicky třetí orangutan v Zoo Praha. Pro jedenatřicetiletou Mawar jde o již čtvrtého potomka, pro devatenáctiletého samce Pagyho teprve o prvního.

Současně je mladý orangutan prvním vnoučetem slavného Kamy (1971 – 2013). Ten se také narodil v Praze. Jeho rodiče, samice Soňa a samec Bimbo, přišli do pražské zoo jako mláďata a pocházeli z volné přírody.

Kama byl odchováván uměle, jeho chovatelka ho dokonce vozila v kočárku. Jako dospělý dostal partnerku – samičku Upitu. S ní se v roce 1999 stěhoval na přechodnou dobu do hodonínské zoo, protože starý pavilon byl určen k demolici. 

Kama měl dva syny: Filipa, který žije v Bratislavě, a Pagyho, otce Kawiho. Kawi je tedy jediným pravnoučetem orangutanů, kteří přišli do pražské zoo z lesů Sumatry. Je proto geneticky mimořádně cenný.


Autor: Karel Netolický

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru