Dnes Čtvrtek - jasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Opuštěný a chátrající Eden. Prošli jsme se kulturním domem, který je uzavřen od roku 2005
Pohled z pódia do velkého sálu. Foto: Jan Puci

Opuštěný a chátrající Eden. Prošli jsme se kulturním domem, který je uzavřen od roku 2005

Kulturní dům Eden ve Vršovicích je uzavřen od léta 2005. Tomu také odpovídá jeho neutěšený stav. Stavba je ve vlastnictví Prahy 10, žádná z dosavadních generací politiků na „desítkové“ radnici nedokázala chátrání zastavit. Měsíčně přitom náklady na ostrahu a další nutné výdaje zatěžují rozpočet městské části. Současná koalice si dala záchranu Edenu do programového prohlášení. Nechá si vypracovat statický posudek, podle kterého se rozhodne, jak s objektem naloží.

kd-eden-zvenku V programovém prohlášení, které koalice ve složení Vlasta, Piráti a ODS představila minulý týden, se strany zavazují, že „budou řešit situaci Kulturního domu Eden – popíší aktuální stav, zpracují záměr a rozhodnou o dalším postupu.“

„Připravili jsme výběrové řízení na zhotovitele posudku, za pár týdnů vybereme vítěze. Ten pak bude mít dva měsíce na vypracování dokumentu. Na začátku května chceme mít posudek v ruce. Potom se rozhodneme, jak dál,“ sdělil serveru Pražský patriot místostarosta Prahy 10 Filip Humplík (ODS), který má ve vedení městské části řešení kulturního domu na starost. Rekonstrukci domu a zachování jeho kulturní funkce prosazuje dlouhodobě a toto téma silně akcentoval i v předvolební kampani občanských demokratů.

Opuštěný objekt je vytápěn a hlídán ostrahou. Měsíčně to stojí radniční pokladnu přes sto tisíc korun. Během letošní zimy začalo do domu zatékat.

eden-sal-hupmplik „Snad posudek ukáže, že poškození už není ve stadiu, kdy by nedávalo smysl dům opravit. Na Desítce sice máme i další kulturní sály, ale při dobře stanovené koncepci bude Eden určitě přínosem. Má skvělou polohu, lidé si do něj cestu najdou,“ pokračoval Humplík.

Bylo by podle něj dobré, kdyby došlo k obnovení kinosálu i víceúčelového sálu, kde by se mohly konat koncerty, taneční kurzy a mohlo by tam i jednat zastupitelstvo. „Těch možností je dost, bude čas se o tom bavit. Ale veškeré diskuse tohoto typu mají smysl až po vyhotovení statického posudku. Ale napříč koalicí panuje shoda, že by měl dům nadále sloužit kultuře,“ pokračoval.

kd-eden-zvenku-1 Pokud se ukáže, že dům má smysl opravit, radnice má různé možnosti, jak postupovat dál. Vložit několik stovek milionů do rekonstrukce, nebo třeba uzavřít koncesní smlouvu s někým, kdo budovu opraví na své náklady a pak bude vydělávat z její činnosti. O tom se uvažovalo již v roce 2007, kdy byly náklady na rekonstrukci vyčísleny na více než 400 milionů korun. Z plánu však sešlo.

Stejně jako z úvah před devíti lety, kdy se hovořilo o pronajmutí domu fotbalovým fanouškům vršovických klubů. Vedení radnice desáté městské části v předchozím volebním období rekonstrukci kulturního domu zvažovalo, ale nakonec dalo přednost jiným investicím.

Jak vypadá bývalý kulturák nyní? Z venku ho mají lidé denně na očích, ale útroby rozlehlé budovy ze začátku osmdesátých let minulého století jsou zraku kolemjdoucích ukryty. Server Pražský patriot měl však možnost se opuštěnou budovou projít. Od potemnělého kinosálu v podzemí, přes restauraci v přízemí, velký sál i diskobar v prvním patře až po střechu.

Podívejte se, jak to v KD Eden vypadá nyní:

Procházka chátrajícím KD Eden, který je už roky uzavřen


 

 


Autor: Jan Puci

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

Včera ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

Včera v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru