dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
5°C
Opuštěné prostory pod někdejším pomníkem Stalina na Letné ožijí kulturními akcemi
Prostory pod bývalým pomníkem jsou běžně nepřístupné a otevírají se jen při zvláštních příležitostech. Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Opuštěné prostory pod někdejším pomníkem Stalina na Letné ožijí kulturními akcemi

Vedení Prahy chce oživit podzemní prostory, které byly součástí někdejšího Stalinova pomníku na Letné. Náměstek primátorky Matěj Stropnický na letní měsíce naplánoval několik kulturních akcí, které návštěvníky zavedou do unikátního a jinak přístupného podzemí. Letos uplyne 60. let od odhalení neblaze proslulého pomníku, kterému se přezdívalo fronta na maso.

Rozlehlé prostory pod metronomem a v jeho bezprostředním okolí dostanou dočasně k dispozici neziskové organizace, mimo jiné kulturní centrum nesoucí název Pod Stalinem a Institut světelného vzdělávání.

Na červen jsou naplánovány mezinárodní závody ve freestyle koloběžkách. Stropnický vyjednává také s organizátory festivalu Prague Biennale a s pořadateli koncertů jazzu a world music. „Jde o skvělé, trochu tajemné prostory, vhodné pro nejrůznější jednorázové kulturní akce," uvedl Stropnický.

Dvaadvacet metrů dlouhý žulový pomník zapuštěný v letenském svahu vznikl na počest sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina. Ve své době se stal největším, nejdražším a nejbizarnějším sousoším v Evropě. S velkou pompou byl odhalen 1. května 1955.

Podle historika architektury Zdeňka Lukeše mělo rozsáhlé podzemí, které ohromný pomník podpíralo, původně sloužit jako monumentální sál nebo komunistické mauzoleum. Bývalý režim ale myšlenku nikdy nezrealizoval. Pomník stál pouhých sedm let. V listopadu 1962 musel kvůli změně poměrů a sovětského vedení zmizet. Byl odstřelován a zničen.

Prostory dosud nenašly žádné využití. Krátce po sametové revoluci sloužilo rozsáhlé podzemí podpírané soustavou sloupů jako klub, vysílalo odsud Rádio 1. Od té doby se objevila řada myšlenek, jak s místem naložit. Mluvilo se o vzniku muzeum totality, o kavárně nebo oceanáriu. Vše ale zůstalo ve fázi úvah.


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru