Dnes Pátek - polojasno 19°C
Zítra Sobota - bourky 20°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Oproti Vídni a Budapešti má Praha méně luxusních hotelů, několik se brzy otevře
Centrum Prahy je pro turisty lákavou destinací, nejvíce je láká historické centrum. Foto: Jan Puci

Oproti Vídni a Budapešti má Praha méně luxusních hotelů, několik se brzy otevře

Ačkoliv se hotelové kapacity Prahy v době pandemie covid-19 částečně snížily, česká metropole stále patří mezi nejatraktivnější hotelové trhy v regionu střední a východní Evropy. Do roku 2024 se v Praze navíc očekává otevření dalších ubytovacích zařízení především v luxusním segmentu, které nabídnou bezmála 2 000 hotelových pokojů a více než 1 700 metrů čtverečních meetingových prostor. Informovala o tom Hana Krejbichová, mluvčí neziskové organizace Prague Convention Bureau, která je oficiálním reprezentantem Prahy v oblasti kongresového průmyslu.

Počet hromadných ubytovacích zařízení v Praze se od roku 2015 do roku 2019 držel na relativně stabilním počtu. V tomto období nabízela česká metropole ubytování ve zhruba 800 hromadných ubytovacích zařízeních s kapacitou kolem 42 tisíc pokojů a 90 tisíc lůžek, a to především v segmentu tří- a čtyřhvězdičkových hotelů.

Výrazná změna nastala v roce 2020, kdy kapacita pražských ubytovacích zařízení poprvé od roku 2012 překročila hranici 44 000 pokojů. V roce 2021 pak ubylo na pražském trhu více než 1 500 pokojů.

„Praha se svou nezměrnou krásou a jedinečným kulturním dědictvím si dozajista zaslouží být prémiovou evropskou destinací. Potřebuje zároveň ale i vhodnou infrastrukturu, včetně luxusních hotelů, kterých je zatím málo. Kupříkladu Vídeň či Budapešť disponují dvakrát, respektive 2,4krát větší kapacitou luxusních hotelů než Praha. I přes otevření hotelů, jako je Fairmont, W či Almanac X, Praha tyto destinace co do kapacity luxusních zařízení nedožene, přičemž by bezesporu česká metropole měla nabídnout více, aby dosáhla svého plného potenciálu,“ uvedl David Nath, partner a vedoucí hotelového týmu v CEE a SEE, Cushman & Wakefield.

Zároveň s rostoucí kapacitou a kvalitou rostla před pandemií dlouhodobě i průměrná cena pražských hotelových pokojů. Zatímco v roce 2014 v průměru host zaplatil za pokoj a noc 1 980 korun, v roce 2019 se již cena pohybovala na úrovni 2 370 korun (93 eur).

Trend rostoucích cen se však netýkal jen Prahy, ale celého regionu střední a východní Evropy. Pražské hotely současně patřily mezi ty s vůbec nejvyšší průměrnou obsazeností. V předkrizovém roce 2019 byla Praha s téměř 80 procent obsazeností hotelů pátá nejlepší v Evropě, v roce 2021 se naopak vlivem pandemie řadila k těm nejhorším, s průměrnou obsazeností 26 procent. V loňském roce se též propadla cena za pokoj na hodnotu okolo 1 600 korun (64 eur).

„Pražský hotelový trh se rychle zotavuje z pandemie a podle nejnovějších údajů STR dosahovala míra obsazenosti pražských hotelů v říjnu až 74 procent. To řadí českou metropoli na 20. místo mezi 35 nejvýznamnějšími trhy Evropy, přičemž Praha za sebou nechala i destinace jako Vídeň či Budapešť. Pražští hoteliéři však musí být agresivnější ve své cenové strategii, aby byli schopní čelit růstu nákladů způsobenému inflací a zejména zvyšujícími se cenami energií,“ uvedl Bořivoj Vokřínek, partner ve strategickém poradenství a vedoucí výzkumu v oddělení hotelových nemovitostí za region EMEA, Cushman & Wakefield.

Před vypuknutím pandemie se velice dobře dařilo i kongresovému průmyslu. Podle agregovaných dat Prague Convention Bureau se v rekordním roce 2019 v Praze odehrálo 5 944 akcí, kterých se zúčastnilo přes 715 000 delegátů z celého světa.

To je nejvíce od roku 2014, kdy začala organizace data sestavovat ze statistik Českého statistického úřadu, které však nezahrnují akce mimo hotelová zařízení, a vlastních statistik od partnerských subjektů, jakými jsou i největší pražská kongresová centra.

V době pandemie se pak počet akcí a delegátů, kteří se jich v jedné z TOP 10 nejpopulárnějších kongresových destinací světa účastní, propadl o téměř 80 procent.
„I přes nelehkou situaci a mírný pokles v počtu ubytovacích kapacit však investoři a majitelé ve většině případů nepřestali plánovat výstavbu či renovaci svých hotelových zařízení. Před pandemií bylo rekonstruováno nejméně 15 klíčových konferenčních hotelů a mnoho ubytovacích zařízení naopak využilo nízké obsazenosti k urychlení renovačních prací,“ sdělil Roman Muška, ředitel Prague Convention Bureau.

„Nově jsme v Praze přivítali například hotel Andaz Prague amerického řetězce Hyatt, Stages Hotel Prague, Tribute Portfolio Hotel řetězce Marriott či nový koncept ubytování v podobě rezidence The Julius skupiny Julius Meinl. Z boutique hotelů mohu zmínit dva hotely apartmánového typu české sítě OREA Hotels & Resorts či Chevron Hote," dodal.

Další více než stovka pokojů přibyla i v nově zrekonstruovaném hotelu Prague Marriott. Dohromady všechny tyto změny navýšily kapacitu Prahy o dalších 856 pokojů a 1 130 metrů čtverečních meetingových prostor.

Do konce roku 2024 by se měla ubytovací a meetingová kapacita Prahy ještě rozrůst o několik nových hotelových zařízení vyšších kategorií. V první polovině roku 2023 se po rekonstrukci otevře bývalý Alcron hotel, nově pod názvem Almanac X, který nabídne kapacitu 204 pokojů. Následovat by ho měl nový hotel W Prague se 161 pokoji a 350 metrů čtverečních meetingových prostor, který vzniká renovací bývalého hotelu Evropa na Václavském náměstí.

Mezi další větší hotelové projekty plánované pro rok 2023 patří Mozart Hotel se 170 pokoji. V následujících letech se dočkáme i rozšíření kapacit již zaběhnutých hotelů. Spolu s plánovanou kompletní renovací se o dalších 56 pokojů rozroste Botanique Hotel Prague, který tak bude disponovat celkem 262 pokoji a novými meetingovými prostory s denním světlem o celkové rozloze 450 metrů čtverečních. O stejný počet pokojů by se měl rozšířit i Hotel Carol skupiny Jan Hotels. Po rozšíření by nabídl celkem 117 pokojů.

V horizontu dvou let se pak přidá ještě otevření hotelu Zleep Radlická hotelového řetězce Deutsche Hospitality se 166 pokoji, Grande Amade Hotel se 165 pokoji, či Motel ONE na Masarykově nádraží, který by měl disponovat kapacitou 382 pokojů.

V první polovině roku 2024 by mělo dojít také ke znovuotevření bývalého hotelu InterContinental pod názvem Fairmont Golden Prague Hotel s 297 pokoji a 800 metrů čtverečních meetingových prostor. Rozroste se i segment menších hotelů nabízejících kapacitu pod 100 lůžek, celkem by se měly otevřít čtyři taková butiková zařízení. Dohromady tyto hotely rozšíří ubytovací kapacitu Prahy o 254 pokojů.

„Doufáme, že se podaří uskutečnit i ty projekty, které byly z důvodu pandemie odloženy, jako je například výstavba Hard Rock Hotelu, který měl být původně otevřen již v roce 2023 a měl patřit k zástupcům velkých kongresových hotelů s kapacitou 523 pokojů a 5 500 m2 meetingových prostor. Dlouho anoncovaným projektem je též stavba luxusního hotelu v domě U Sixtů v blízkosti Staroměstského náměstí, který by měl disponovat 90 pokoji.“ dodal Roman Muška.


Autor: Karel Netolický

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

PVK: Zákaznický portál bude přístupný jen přes webovou aplikaci

23. května 2024 v 08:44

Podpora mobilní aplikace Moje Voda bude ukončena k 31. květnu letošního roku. Z podrobné analýzy dat totiž vyplynulo, že mobilní aplikace Moje Voda se již téměř nevyužívá.

Další články
Nahoru