Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Oproti loňsku bude vánoční smrk na Staroměstském náměstí vyšší, přijede z Liberecka
Smrk je na Staroměstském náměstí v době adventu každý rok. Foto: Jan Puci

Oproti loňsku bude vánoční smrk na Staroměstském náměstí vyšší, přijede z Liberecka

Pokud s ohledem na aktuální vývoj kolem covidové pandemie nakonec nedojde k zákazu a rušení adventních akcí, tradiční trhy na Staroměstském náměstí ozdobí od soboty 27. listopadu do čtvrtka 6. ledna smrk ztepilý, který roste v Libereckém kraji.

Strom vyrostl na soukromém pozemku nedaleko Jablonce nad Nisou do do výšky 21,5 metru. Společnosti Taiko, která vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí organizuje, se od veřejnosti sešlo třicet tipů a volba padla právě na tento jehličnan. Informovala o tom mluvčí Taika Hana Tietze. 

Přestože nepatří mezi nejvyšší stromy, které centrum metropole v minulosti zdobily, je krásně rostlý a rovnoměrně zavětvený. Majitel se rozhodl ho pokácet z důvodu bezpečnosti. Dřevinu už prohlédl dendrolog a podle předběžné zprávy je v pořádku.

Stejně jako v předcházejících letech i tento rok lidé nabízeli své stromy, které by tak jako tak museli nechat z objektivních důvodů pokácet.

„Je to částečně i otázka prestiže, každoročně se z něj stává nejznámější vánoční strom v Česku. Ten letošní vyrostl přes sto kilometrů severovýchodně od Staroměstského náměstí, které bude zdobit do začátku ledna,“ uvedl pražský radní Jan Chabr (TOP 09).

Po dobré zkušenosti z loňského roku v době covidové pandemie se společnost Taiko také letos spojila s městskou společností Technologie hlavního města Prahy (THMP), která se postará o pokácení a zdobení stromu.

„Kácení stromu plánujeme na předposlední listopadovou neděli tak, aby už o prvním adventním víkendu mohl zářit před Týnským chrámem,“ uzavřel Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP.

Soutěž Hledá se strom vyhlásil organizátor trhů již pojedenácté a zájemci zasílali svoje tipy z celé republiky. Vítěz obdrží symbolickou finanční odměnu deset tisíc korun.

Pokud situace s covid-19 nezpůsobí výrazná omezení, strom by se měl rozsvítit na Staroměstském náměstí v Praze v sobotu 27. listopadu 2021, kdy také začnou Vánoční trhy.

Ačkoli loni byly tyto trhy kvůli pandemii zrušeny, o vánoční strom návštěvníci náměstí nepřišli. Byl pokácen v Kamenném Přívozu nedaleko Prahy, kde dorostl do výšky 17,5 metru.

Předloni bylo pro Staroměstské náměstí vybrán smrk ze Semil v Libereckém kraji. Vánoční smrk v roce 2018 pocházel z obce Rynoltice v Libereckém kraji. Rostl 55 let a dosáhl výšky 22 metrů. Jeho majitel se rozhodl ho odstranit kvůli jeho výšce, protože stál nedaleko domu.

V roce 2017 pocházel 24 metrů vysoký smrk pro Staroměstské náměstí z Roztok u Křivoklátu a rostl 66 let. V roce 2016 přijel do Prahy dvaadvacetimetrový smrk z městyse Pecka v Královéhradeckém kraji.


Autor: Jan Puci

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

Dnes ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

Dnes v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Další články
Nahoru