Dnes Středa - zatazeno 9°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Oproti loňsku bude vánoční smrk na Staroměstském náměstí vyšší, přijede z Liberecka
Smrk je na Staroměstském náměstí v době adventu každý rok. Foto: Jan Puci

Oproti loňsku bude vánoční smrk na Staroměstském náměstí vyšší, přijede z Liberecka

Pokud s ohledem na aktuální vývoj kolem covidové pandemie nakonec nedojde k zákazu a rušení adventních akcí, tradiční trhy na Staroměstském náměstí ozdobí od soboty 27. listopadu do čtvrtka 6. ledna smrk ztepilý, který roste v Libereckém kraji.

Strom vyrostl na soukromém pozemku nedaleko Jablonce nad Nisou do do výšky 21,5 metru. Společnosti Taiko, která vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí organizuje, se od veřejnosti sešlo třicet tipů a volba padla právě na tento jehličnan. Informovala o tom mluvčí Taika Hana Tietze. 

Přestože nepatří mezi nejvyšší stromy, které centrum metropole v minulosti zdobily, je krásně rostlý a rovnoměrně zavětvený. Majitel se rozhodl ho pokácet z důvodu bezpečnosti. Dřevinu už prohlédl dendrolog a podle předběžné zprávy je v pořádku.

Stejně jako v předcházejících letech i tento rok lidé nabízeli své stromy, které by tak jako tak museli nechat z objektivních důvodů pokácet.

„Je to částečně i otázka prestiže, každoročně se z něj stává nejznámější vánoční strom v Česku. Ten letošní vyrostl přes sto kilometrů severovýchodně od Staroměstského náměstí, které bude zdobit do začátku ledna,“ uvedl pražský radní Jan Chabr (TOP 09).

Po dobré zkušenosti z loňského roku v době covidové pandemie se společnost Taiko také letos spojila s městskou společností Technologie hlavního města Prahy (THMP), která se postará o pokácení a zdobení stromu.

„Kácení stromu plánujeme na předposlední listopadovou neděli tak, aby už o prvním adventním víkendu mohl zářit před Týnským chrámem,“ uzavřel Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP.

Soutěž Hledá se strom vyhlásil organizátor trhů již pojedenácté a zájemci zasílali svoje tipy z celé republiky. Vítěz obdrží symbolickou finanční odměnu deset tisíc korun.

Pokud situace s covid-19 nezpůsobí výrazná omezení, strom by se měl rozsvítit na Staroměstském náměstí v Praze v sobotu 27. listopadu 2021, kdy také začnou Vánoční trhy.

Ačkoli loni byly tyto trhy kvůli pandemii zrušeny, o vánoční strom návštěvníci náměstí nepřišli. Byl pokácen v Kamenném Přívozu nedaleko Prahy, kde dorostl do výšky 17,5 metru.

Předloni bylo pro Staroměstské náměstí vybrán smrk ze Semil v Libereckém kraji. Vánoční smrk v roce 2018 pocházel z obce Rynoltice v Libereckém kraji. Rostl 55 let a dosáhl výšky 22 metrů. Jeho majitel se rozhodl ho odstranit kvůli jeho výšce, protože stál nedaleko domu.

V roce 2017 pocházel 24 metrů vysoký smrk pro Staroměstské náměstí z Roztok u Křivoklátu a rostl 66 let. V roce 2016 přijel do Prahy dvaadvacetimetrový smrk z městyse Pecka v Královéhradeckém kraji.


Autor: Jan Puci

Byla vyhlášena studentská literární soutěž v angličtině k výročí Listopadu

Včera v 18:02

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června. Výsledky plánuje Anglo-americká vysoká...

Škola a školka hledají školníka

21. dubna 2024 v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

21. dubna 2024 v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Další články
Nahoru