Dnes Středa - jasno -8°C
Zítra Čtvrtek - jasno -7°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Oproti loňsku bude vánoční smrk na Staroměstském náměstí vyšší, přijede z Liberecka
Smrk je na Staroměstském náměstí v době adventu každý rok. Foto: Jan Puci

Oproti loňsku bude vánoční smrk na Staroměstském náměstí vyšší, přijede z Liberecka

Pokud s ohledem na aktuální vývoj kolem covidové pandemie nakonec nedojde k zákazu a rušení adventních akcí, tradiční trhy na Staroměstském náměstí ozdobí od soboty 27. listopadu do čtvrtka 6. ledna smrk ztepilý, který roste v Libereckém kraji.

Strom vyrostl na soukromém pozemku nedaleko Jablonce nad Nisou do do výšky 21,5 metru. Společnosti Taiko, která vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí organizuje, se od veřejnosti sešlo třicet tipů a volba padla právě na tento jehličnan. Informovala o tom mluvčí Taika Hana Tietze. 

Přestože nepatří mezi nejvyšší stromy, které centrum metropole v minulosti zdobily, je krásně rostlý a rovnoměrně zavětvený. Majitel se rozhodl ho pokácet z důvodu bezpečnosti. Dřevinu už prohlédl dendrolog a podle předběžné zprávy je v pořádku.

Stejně jako v předcházejících letech i tento rok lidé nabízeli své stromy, které by tak jako tak museli nechat z objektivních důvodů pokácet.

„Je to částečně i otázka prestiže, každoročně se z něj stává nejznámější vánoční strom v Česku. Ten letošní vyrostl přes sto kilometrů severovýchodně od Staroměstského náměstí, které bude zdobit do začátku ledna,“ uvedl pražský radní Jan Chabr (TOP 09).

Po dobré zkušenosti z loňského roku v době covidové pandemie se společnost Taiko také letos spojila s městskou společností Technologie hlavního města Prahy (THMP), která se postará o pokácení a zdobení stromu.

„Kácení stromu plánujeme na předposlední listopadovou neděli tak, aby už o prvním adventním víkendu mohl zářit před Týnským chrámem,“ uzavřel Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP.

Soutěž Hledá se strom vyhlásil organizátor trhů již pojedenácté a zájemci zasílali svoje tipy z celé republiky. Vítěz obdrží symbolickou finanční odměnu deset tisíc korun.

Pokud situace s covid-19 nezpůsobí výrazná omezení, strom by se měl rozsvítit na Staroměstském náměstí v Praze v sobotu 27. listopadu 2021, kdy také začnou Vánoční trhy.

Ačkoli loni byly tyto trhy kvůli pandemii zrušeny, o vánoční strom návštěvníci náměstí nepřišli. Byl pokácen v Kamenném Přívozu nedaleko Prahy, kde dorostl do výšky 17,5 metru.

Předloni bylo pro Staroměstské náměstí vybrán smrk ze Semil v Libereckém kraji. Vánoční smrk v roce 2018 pocházel z obce Rynoltice v Libereckém kraji. Rostl 55 let a dosáhl výšky 22 metrů. Jeho majitel se rozhodl ho odstranit kvůli jeho výšce, protože stál nedaleko domu.

V roce 2017 pocházel 24 metrů vysoký smrk pro Staroměstské náměstí z Roztok u Křivoklátu a rostl 66 let. V roce 2016 přijel do Prahy dvaadvacetimetrový smrk z městyse Pecka v Královéhradeckém kraji.


Autor: Jan Puci

Praha 9: Ve svahu nad Pešlovou ulicí se budou kácet stromy

Včera v 15:00

Odbor životního prostředí radnice Prahy 9 informuje, že se od zítřka, 8. února, budou kácet stromy ve svahu nad ulicí Pešlova.

Cena plynu klesne pod vládní strop stávajícím zákazníkům innogy s produktem Standard

6. února 2023 v 11:58

Skupina innogy přijímá opatření, v jehož důsledku se stávající zákazníci, kteří mají produkt Standard, dostanou s komoditní cenou plynu pod cenový strop stanovený vládou. Opatření platí pro tyto zákazníky zpětně od 1. února 2023 až do konce letošního roku a týká se téměř 320 tisíc zákazníků, kteří...

Další články
Nahoru