dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Opravy zanedbaného Výstaviště začnou letos, potrvají asi pět let
Úpravy rozsáhlého areálu by měly začít ještě letos. Foto: archiv

Opravy zanedbaného Výstaviště začnou letos, potrvají asi pět let

Letos začnou opravy areálu Výstaviště Praha v Holešovicích. Rekonstrukce se týká budovy Lapidária, které využívá Národní muzeum, vnějšího pláště Průmyslového paláce a začnou opravy Křižíkových pavilonů. Podle radního pro kulturu Jana Wolfa potrvá oprava celého areálu čtyři až pět let a vyjde zhruba na 1,5 miliardy korun.

Částka půjde z rozpočtu hlavního města, letos je na první opravy a na projektovou dokumentaci připraveno 110 milionů korun. „Výstaviště je v trestuhodném stavu," řekl Wolf. „Od roku 2008, kdy vyhořelo levé křídlo paláce, se do něj neinvestovala ani koruna," dodal. Dostavba vyhořelé části památky, která bude v budoucnu sloužit mimo jiné pro společenské akce a jako kongresový sál, začne v roce 2017.

Při požáru v roce 2008 shořelo západní křídlo Průmyslového paláce. Celkově se škody z požáru odhadují na více než miliardu korun. Situaci kolem Výstaviště, které je památkově chráněno, řeší Praha řadu let. Vedení města se před časem vyvázalo z dlouhodobé a podle některých názorů nevýhodné nájemní smlouvy se společností Incheba. Některé další akce ale bude tato firma na Výstavišti pořádat až do roku 2018.

Dlouhodobý plán a harmonogram využití areálu proto podle Martina Kaly, předsedy představenstva společnosti Rozvojové projekty Praha, která má areál v pronájmu, ještě není stanoven. „Po dobu dalších čtyř let jsme limitování smlouvou s Inchebou, má smlouvy na určité termíny pro své výstavy. Budeme se snažit areál rozvíjet, ale jsme tímto omezeni," uvedl na dotaz ČTK.

Výstaviště u Stromovky vzniklo v roce 1891 při příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Velké škody v areálu napáchala povodeň v roce 2002. Některé budovy budou kvůli špatnému stavu zbourány, diskutuje se třeba o kruhovém divadle Spirála.


Další články
Nahoru