dnes
Pondělí - skorojasno
5°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
4°C
pozítří
Středa - zatazeno
6°C
Opravy havarijních lávek v Praze začnou letos
Lávky na železničním mostě nedaleko Vyšehradu jsou nepřístupné kvůli havarijnímu stavu. Foto: archiv

Opravy havarijních lávek v Praze začnou letos

Pražská Technická správa komunikací (TSK) letos zahájí opravu dvou lávek na železničním mostě v Podskalí a lávky u stanice metra B Nové Butovice, které jsou v havarijním stavu. Na včerejším jednání magistrátního výboru pro dopravu to řekl šéf TSK Petr Smolka. Všechny tři lávky jsou uzavřeny.

Ve špatném stavu je 125 z celkem 700 mostů a lávek, které má TSK ve správě. Letos má TSK v rozpočtu na opravy mostů 43 milionů korun, magistrát požádá o její navýšení.

„Všechny tyto tři objekty (lávky na mostě a v Butovicích) jsou uzavřeny a v tuto chvíli jsou lávky na železničním mostě předány vysoutěženému dodavateli k rekonstrukci. Měla by probíhat v roce 2018 a 2019," řekl Smolka. TSK podle něj jedná se stavebníky, aby oprava lávek na mostě skončila ještě letos. V Butovicích předpokládá, že oprava začne v druhém čtvrtletí letošního roku.

TSK dělí mosty podle jejich stavu do sedmi tříd, kdy stupeň jedna znamená nejlepší stav. V první skupině je 34 mostů a lávek. Nejpočetnější skupinou pak je třída 4 s celkem 296 mosty. Podle Smolky se nyní TSK pracuje na tom, aby byly opraveny všechny mosty a lávky, které jsou v třídách pět až sedm.

Místopředseda představenstva TSK Jiří Trávníček uvedl, že na letošek má správa na opravy mostů 43 milionů korun, byla by ale schopna uskutečnit práce za víc peněz. „Byli bychom schopni zajistit opravy v rámci dalších 130 milionů," řekl Trávníček. Zda TSK peníze dostane, rozhodne magistrátní odbor rozvoje a financování dopravy a vedení města.

Mostaři loni uskutečnili 1019 prohlídek mostů, a to jak běžných, mimořádných tak i takzvaně zrychlených. Náklady na údržbu byly loni přes 210 milionů a v roce 2016 to bylo 229 milionů.

Problémy se stavem mostů řeší Praha dlouhodobě. Na začátku loňského prosince dokonce spadla lávka pro pěší mezi Císařským ostrovem a Trojou. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé. Praha řeší opravu například Libeňského mostu, u kterého čeká, zda jej ministerstvo kultury prohlásí památkou. Ve špatném stavu je i Hlávkův a Palackého most.


Veletrh vzdělávání Schola Pragensis 2018

Dnes ve 12:32

Hlavní město Praha zve veřejnost na již 23. ročník oblíbeného veletrhu vzdělávání a nabídky pražských středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh se tradičně uskuteční v prostorách Kongresového centra na pražském Vyšehradě ve dnech 22. až...

Psi lidí bez domova byli naočkováni a označeni čipy

16. listopadu 2018 ve 14:29

Ve čtvrtek 15. listopadu se v Praze uskutečnilo již šesté bezplatné očkování psů lidí bez přístřeší. Do zařízení Centra sociálních služeb Praha v Michli si přišlo očkovat proti vzteklině, psince a psoriáze své čtyřnohé miláčky dvanáct zájemců. 

Ředitel IKEM rezignoval. Aleš Herman odchází koncem prosince

15. listopadu 2018 ve 14:27

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes přijal rezignaci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleše Hermana, který ve své funkci skončí k 31. prosince. Po sedmi letech svého působení se rozhodl přijmout nabídku ze soukromého sektoru.

Další články
Nahoru