dnes
Středa - jasno
28°C
zítra
Čtvrtek - bourky
26°C
pozítří
Pátek - oblacno
23°C
Opravy havarijních lávek v Praze začnou letos
Lávky na železničním mostě nedaleko Vyšehradu jsou nepřístupné kvůli havarijnímu stavu. Foto: archiv

Opravy havarijních lávek v Praze začnou letos

Pražská Technická správa komunikací (TSK) letos zahájí opravu dvou lávek na železničním mostě v Podskalí a lávky u stanice metra B Nové Butovice, které jsou v havarijním stavu. Na včerejším jednání magistrátního výboru pro dopravu to řekl šéf TSK Petr Smolka. Všechny tři lávky jsou uzavřeny.

Ve špatném stavu je 125 z celkem 700 mostů a lávek, které má TSK ve správě. Letos má TSK v rozpočtu na opravy mostů 43 milionů korun, magistrát požádá o její navýšení.

„Všechny tyto tři objekty (lávky na mostě a v Butovicích) jsou uzavřeny a v tuto chvíli jsou lávky na železničním mostě předány vysoutěženému dodavateli k rekonstrukci. Měla by probíhat v roce 2018 a 2019," řekl Smolka. TSK podle něj jedná se stavebníky, aby oprava lávek na mostě skončila ještě letos. V Butovicích předpokládá, že oprava začne v druhém čtvrtletí letošního roku.

TSK dělí mosty podle jejich stavu do sedmi tříd, kdy stupeň jedna znamená nejlepší stav. V první skupině je 34 mostů a lávek. Nejpočetnější skupinou pak je třída 4 s celkem 296 mosty. Podle Smolky se nyní TSK pracuje na tom, aby byly opraveny všechny mosty a lávky, které jsou v třídách pět až sedm.

Místopředseda představenstva TSK Jiří Trávníček uvedl, že na letošek má správa na opravy mostů 43 milionů korun, byla by ale schopna uskutečnit práce za víc peněz. „Byli bychom schopni zajistit opravy v rámci dalších 130 milionů," řekl Trávníček. Zda TSK peníze dostane, rozhodne magistrátní odbor rozvoje a financování dopravy a vedení města.

Mostaři loni uskutečnili 1019 prohlídek mostů, a to jak běžných, mimořádných tak i takzvaně zrychlených. Náklady na údržbu byly loni přes 210 milionů a v roce 2016 to bylo 229 milionů.

Problémy se stavem mostů řeší Praha dlouhodobě. Na začátku loňského prosince dokonce spadla lávka pro pěší mezi Císařským ostrovem a Trojou. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé. Praha řeší opravu například Libeňského mostu, u kterého čeká, zda jej ministerstvo kultury prohlásí památkou. Ve špatném stavu je i Hlávkův a Palackého most.


O budoucnosti evropské sociální politiky debatovali politici a odborníci v Evropském domě v Praze

Včera v 10:54

Pokračující stárnutí evropské populace, rostoucí digitalizace a vznik nových forem práce – to byly jedny z trendů, o kterých se včera v Praze hovořilo na debatě s názvem Sociální rozměr Evropy. Tu pořádala Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení v ČR. Debata měla za cíl představit...

Pokračuje výstavba sportovního hřiště v Praze 2. Kácet se musí kvůli bezpečnosti, zní z radnice

17. června 2019 ve 21:40

Na rohu ulic Na Smetance a Italská od loňského roku vzniká moderní multifunkční sportoviště, které budou navštěvovat stovky žáků z nedaleké ZŠ a MŠ Na Smetance, ale i děti z dalších škol či z Domu dětí a mládeže Praha 2. Postupně jej začnou využívat i děti z ostatních základních a mateřských škol...

Nadace Pražské děti předá šek na 1,1 milionu korun pro kliniku dětské hematologie a onkologie

17. června 2019 v 18:01

Ve čtvrtek 20. června dopoledne předá Nadace Pražské děti (předseda správní rady a 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma a další členové správní rady) šek na 1,1 milionu korun, a to přednostovi Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol Janu Starému. Předání se uskuteční na klinice...

Další články
Nahoru