dnes
Pátek - obcasny-dest
30°C
zítra
Sobota - skorojasno
18°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
17°C
Opravy havarijních lávek v Praze začnou letos
Lávky na železničním mostě nedaleko Vyšehradu jsou nepřístupné kvůli havarijnímu stavu. Foto: archiv

Opravy havarijních lávek v Praze začnou letos

Pražská Technická správa komunikací (TSK) letos zahájí opravu dvou lávek na železničním mostě v Podskalí a lávky u stanice metra B Nové Butovice, které jsou v havarijním stavu. Na včerejším jednání magistrátního výboru pro dopravu to řekl šéf TSK Petr Smolka. Všechny tři lávky jsou uzavřeny.

Ve špatném stavu je 125 z celkem 700 mostů a lávek, které má TSK ve správě. Letos má TSK v rozpočtu na opravy mostů 43 milionů korun, magistrát požádá o její navýšení.

„Všechny tyto tři objekty (lávky na mostě a v Butovicích) jsou uzavřeny a v tuto chvíli jsou lávky na železničním mostě předány vysoutěženému dodavateli k rekonstrukci. Měla by probíhat v roce 2018 a 2019," řekl Smolka. TSK podle něj jedná se stavebníky, aby oprava lávek na mostě skončila ještě letos. V Butovicích předpokládá, že oprava začne v druhém čtvrtletí letošního roku.

TSK dělí mosty podle jejich stavu do sedmi tříd, kdy stupeň jedna znamená nejlepší stav. V první skupině je 34 mostů a lávek. Nejpočetnější skupinou pak je třída 4 s celkem 296 mosty. Podle Smolky se nyní TSK pracuje na tom, aby byly opraveny všechny mosty a lávky, které jsou v třídách pět až sedm.

Místopředseda představenstva TSK Jiří Trávníček uvedl, že na letošek má správa na opravy mostů 43 milionů korun, byla by ale schopna uskutečnit práce za víc peněz. „Byli bychom schopni zajistit opravy v rámci dalších 130 milionů," řekl Trávníček. Zda TSK peníze dostane, rozhodne magistrátní odbor rozvoje a financování dopravy a vedení města.

Mostaři loni uskutečnili 1019 prohlídek mostů, a to jak běžných, mimořádných tak i takzvaně zrychlených. Náklady na údržbu byly loni přes 210 milionů a v roce 2016 to bylo 229 milionů.

Problémy se stavem mostů řeší Praha dlouhodobě. Na začátku loňského prosince dokonce spadla lávka pro pěší mezi Císařským ostrovem a Trojou. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé. Praha řeší opravu například Libeňského mostu, u kterého čeká, zda jej ministerstvo kultury prohlásí památkou. Ve špatném stavu je i Hlávkův a Palackého most.


Pražští hasiči dostanou od města deset cisteren

Včera v 16:46

Slavnostní předání nových zásahových vozidel pro pražské hasiče proběhne tuto neděli, 23. září, od 15 hodin na Výstavišti v Holešovicích v rámci akce Den s IZS.

Praha se připojila k EDWARDovi, Dnu bez úmrtí na silnicích

Včera v 07:27

Praha se letos vůbec poprvé připojila k projektu „Evropský den bez úmrtí na silnicích“. Ten má vnést do společnosti myšlenku, jak naše chování na silnicích ovlivňuje životy ostatních účastníků silničního provozu. Denně totiž na komunikacích po celém světě přijde o život 3 400 lidí, to je jinými...

#dostbyloplastu: MŽP a pražský magistrát zvou na první ekologickou náplavku

19. září 2018 ve 23:08

Kampaň Ministerstva životního prostředí #dostbyloplastu vede gastrořetězce, kavárny, úřady, firmy a všechny s odpovědným přístupem k životnímu prostředí k dobrovolnému snižování vzniku zbytečného plastového odpadu. Nyní se obrací na všechny společenské či kulturní pouliční akce se stejnou výzvou...

Radní Radek Lacko podpořil Národní laktační centrum

18. září 2018 v 18:17

Význam výživy v prvních 1000 dnech života byl název konference, která se dnes konala v prostorách Nové radnice Magistrátu hl. m. Prahy. Za hlavní město se jí účastnil radní pro oblast zdravotnictví Radek Lacko.

Další články
Nahoru