Dnes Sobota - obcasny-dest 16°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Opravený Zeissův dalekohled ve Štefánikově hvězdárně uvedli do provozu
Zeissův dalekohled s názvem König. Foto: Planetum

Opravený Zeissův dalekohled ve Štefánikově hvězdárně uvedli do provozu

Nově opravený Zeissův dalekohled ve Štefánikově hvězdárně v Praze uvedli opět do provozu. Pro veřejnost bude dalekohled v renovované hlavní kopuli hvězdárny zpřístupněný symbolicky v sobotu 4. května. Na tento den připadá 105. výročí úmrtí zakladatele československého státu a astronoma Milana Rastislava Štefánika a zároveň 95. výročí otevření Štefánikovy hvězdárny pro veřejnost.

Opravený dalekohled dělníci nainstalovali do hvězdárny již 10. dubna. Jeho mohutnou ocelovou konstrukci chtěla hvězdárna zachovat v podobě nejbližší té původní. Jádro dalekohledu je tak stále mechanické, dočkal se ale pár drobných modernějších inovací, jako jsou například souřadnicová čidla.

„Dalekohled tady na hvězdárně fungoval zhruba 80 let, předtím sloužil víceméně 30 let vědeckým nebo odborným účelům. Za jeho historii ve Štefánikově hvězdárně se do něj odhadem podívalo přes milion lidí. Kvůli takové zátěži si zasloužil generální opravu," řekl ČTK ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jakub Rozehnal.

Zeissův dalekohled s názvem König hvězdárna získala krátce po svém otevření v roce 1928. Historie přístroje ale sahá až do roku 1905, kdy začala jeho výroba.

Zástupci Štefánikovy hvězdárny ho ve 20. letech minulého století odkoupili z pozůstalosti po vídeňském selenografovi Rudolfu Königovi. Dalekohled byl prakticky nepřetržitě v provozu od roku 1930, opravy hvězdárna zajišťovala svépomocí.

Renovace Zeissova dalekohledu stála téměř pět milionů korun, další peníze šly na dopravu nebo lehké úpravy interiéru kopule.

Rekonstrukce měla původně trvat rok, nakonec se prodloužila na dva roky. Dalekohled König se bude podle Rozehnala používat zejména pro pozorování jasnějších objektů, jako jsou ve dne Slunce a v noci Měsíc či planety.


Autor: ČTK

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

Včera ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

Včera v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Poslední rozloučení s Harapesem bude v Národním divadle

16. května 2024 v 18:25

Poslední rozloučení s tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem, který zemřel ve středu ve věku 77 let, se uskuteční 27. května v poledne v Národním divadle (ND). Informoval o tom mluvčí ND Tomáš Staněk. Harapes, který byl dlouholetým baletním sólistou Národního divadla a později baletní soubor...

Nadační fond Dvojka srdcem opět nabízí příspěvek dětem na letní tábory

16. května 2024 v 07:19

S blížícím se obdobím letních prázdnin přichází Nadační fond Dvojka srdcem s nabídkou pomoci pro rodiny s dětmi, které si nemohou dovolit poslat děti na tábory.

Další články
Nahoru