dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - skorojasno
1°C
pozítří
Středa - oblacno
2°C
Opravená Kobyliská střelnice se znovu otevřela pro veřejnost
Kobyliská střelnice je znovu přístupná veřejnosti. Foto: P8

Opravená Kobyliská střelnice se znovu otevřela pro veřejnost

Opravená pražská Kobyliská střelnice, místo, kde nacisté za druhé světové války zastřelili stovky lidí, byla znovuotevřena pro veřejnost. Národní památka byla vyčištěna, dostala novou dlažbu a nově ji bude hlídat kamerový systém. Rekonstrukce stála asi 13 milionů korun.

Kobyliská střelnice byla vybudována v roce 1890, zprvu sloužila pro výcvik pěchoty. Nacisté tu za války jen od 30. května do 3. července 1942 zastřelili více než 500 lidí, mezi nimi například spisovatele Vladislava Vančuru, novináře a atleta Evžena Rošického a předsedu protektorátní vlády Aloise Eliáše. Nyní je střelnice národní kulturní památkou.

Podle starosty Prahy 8 Romana Petruse (ČSSD) se stav památky postupně zhoršoval, ničili ji vandalové i přemnožená divoká prasata z nedalekého lesa. Radnice proto za pomoci peněz z Evropské unie a od ministerstva obrany místo smrti mnoha českých vlastenců opravila.

Střelnice byla vyištěna, nainstalována byla nová dlažba, závlahový i kamerový systém. Vchod bude nově možné na noc uzavřít. Již před více než rokem byly také opraveny desky se jmény obětí a opěrné zdi s verši a mozaikou.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) dnes při projevu připomněl, že od vlny poprav uplynulo již více než 70 let. „Jména obětí vepsané do desek památníku jsou tu stále s námi jako varování a připomenutí pro generace budoucí," poznamenal.

Starosta Petrus připomněl osud čtyř četníků, kteří byli za svoji spolupráci s odbojem v Kobyliské střelnici zastřeleni v červenci 1943 při veřejné popravě. Na tu nacisté přivezli desítky československých vojáků a četníků, kteří museli střelbě přihlížet. Podle Petruse odsouzení četníci odmítli pásku přes oči i pouta a provolávali slávu Československu a prezidentu Eduardu Benešovi.

„Nacisté už nemohli tuto akci nikdy uspořádat prostě proto, že se to velice rychle rozneslo četnictvem a odbojem a bylo to velice pozitivně kvitováno odbojem," řekl.


Další články
Nahoru