dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Pražský život

Opravená kaplička sv. Barbory se dočká slavnostního požehnání

Slavnostní požehnání nově zrekonstruované barokní kapličky sv. Barbory u Loretánské zahrady na Hradčanech se uskuteční 7. srpna od 18 hodin. Kapličce požehná kardinál Dominik Duka.

Radnice Prahy 1 nechá vysvětit opravenou kapličku svaté Barbory u Loretánské zahrady na Hradčanech. Vysvěcení se uskuteční 7. srpna od 18 hodin a kapličce požehná kardinál Dominik Duka.

„Kromě kapličky byla zrekonstruována také přilehlá zeď. Práce začaly v květnu, a tak se můžeme po necelém čtvrt roce znovu těšit z něčeho pěkně opraveného v Praze 1,“ říká starosta první městské části Oldřich Lomecký (TOP 09), který se aktu požehnání také osobně zúčastní.

Kromě něj si tuto událost nenechají ujít ani dobrovolní hasiči z Prahy 1, jimž Loretánská zahrada během letních prázdnin slouží jako základna pro oblíbený příměstský tábor.

Kapličku nechal postavit v roce 1725 Štěpán Kinský. Projekt byl inspirován pověstí, že na tomto místě byli v roce 1512 popraveni dva loupeživí rytíři – bratři Chlévcové – naražením na kůl.

Jeden z nich se prý dokázal osvobodit a doplazil se až ke kostelu sv. Benedikta. Patronka kaple sv. Barbora byla zvolena zřejmě proto, že je mimo jiné ochránkyní před smrtí bez zpovědi.

Tuto pověst si ve své kronice upravil Hájek z Libočan, který tvrdil, že lapka zemřel poté, co při zpovědi přiznal, že se modlil ke sv. Barboře a teprve na její přímluvu byl spasen.

Legendu při výmalbě kaple ztvárnil Václav Vavřinec Reiner. Freska byla několikrát přemalována, ale její autorství dokazují dochované Rienerovy skicy. Kaple byla obnovena v roce 1858.


Další články
Nahoru