Dnes Čtvrtek - jasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Oprava trati na části Rašínova nábřeží přinese řadu dopravních změn, auta pojedou i po náplavce
Od 15. února do 8. března budou jezdit auta po náplavce mezi Palackého mostem a Výtoní. Foto: archiv

Oprava trati na části Rašínova nábřeží přinese řadu dopravních změn, auta pojedou i po náplavce

S rekonstrukcí frekventovaného úseku tramvajové trati mezi Palackého náměstí a Výtoní začne pražský dopravní podnik (DPP) v úterý 15. února. Oprava zhruba půlkilometrového úseku skončí v pátek 1. dubna. Tramvajové linky 2, 3, 4, 7, 17, 24 a 92 budou jezdit po změněných trasách a linka 21 bude zrušena. Objízdná trasa pro auta ve směru z centra bude do 8. března vedena po náplavce, pro pěší a cyklisty zůstane vyhrazen pruh široký minimálně 10 metrů. DPP o tom informoval v tiskové zprávě.

„Stávající trať je na konci životnosti, nelze ji donekonečna opravovat, DPP ji musí letos zrekonstruovat. Rozšíříme nástupiště zastávek Palackého náměstí a Výtoň, čímž zvýšíme komfort a bezpečnost cestujících, zastávky vybavíme novým mobiliářem, vybudujeme na nich nové zábradlí, na náplavce ponecháme pro chodce a cyklisty většinu prostoru a podařilo se nám zachovat i farmářské trhy, akorát budou posunuty dále směrem k železničnímu mostu,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (DPP). 

„Rekonstrukce připravujeme je tak, aby bylo možné v co největší míře zachovat tramvajový provoz, byť po změněných trasách. Proto jsme loni v létě opravili úsek od Výtoně po Podolskou vodárnu a zejména pod Vyšehradským tunelem, vyměnili jsme také většinu kolejového rozvětvení na Palackého náměstí při zachování provozu po Rašínově nábřeží přes Výtoň a Albertov do centra. Letos je na řadě rekonstrukce úseku od Palackého náměstí po Výtoň, včetně výměny přilehlé části kolejového rozvětvení na Palackého náměstí. Rekonstrukce Rašínova nábřeží souvisí i s výstavbou nové tramvajové tratě Modřany – Libuš, neboť potřebujme kontinuálně a spolehlivě jezdit z Palackého náměstí přes Podolí, Braník, Modřany až do Libuše,“ vysvětlil technický ředitel DPP Jan Šurovský. 

„Rekonstrukci tramvajové tratě na Rašínově nábřeží uvítají zejména obyvatelé okolních domů. Provoz na nové trati bude o poznání tišší. Plánované rozšíření nástupiště tramvajové zastávky Výtoň a vybudování zábradlí i nového přechodu pro chodce zase potěší děti, rodiče i pedagogy ze základní školy Vratislavova. Cesta do školy tak bude mnohem bezpečnější,“ uvedl místostarosta Prahy 2 pro oblast dopravy, financí a investic Jan Korseska (ODS). 

„Bohužel ani u této akce nezafungovala koordinace magistrátních společností DPP a TSK. Budeme mít nově a moderně provedenou tramvajovou trať, ale podél bude neopravená vozovka a ošklivý retro záplatovaný chodník. Zdá se vám to tak nějak na hlavu? Mně také,“ dodal. 

Během výluky nebudou zrušeny farmářské trhy ani v době, kdy budou po náplavce jezdit auta. Jen se trhovci o pár desítek metrů posunou proti proudu. „Trhy budou začínat u železničního mostu a pokračovat směrem k limnigrafu na Výtoni,“ sdělil Dušan Sahula, správce náplavek v Praze ze společnosti Trade Centre Prague. 

Při rekonstrukci tratě DPP rozšíří nástupiště zastávek na Palackého náměstí v obou směrech, v případě zastávky Výtoň ve směru do centra. Na zastávkách DPP osadí hmatové prvky pro slabozraké, vybuduje nové zábradlí, vybaví zastávky novým mobiliářem, především lavičkami. 

Rekonstrukce bude mít celkem tři etapy, které budou mít dopad především na individuální automobilovou dopravu ve směru z centra, na Palackého mostě ve směru ze Smíchova a na pěší a cyklisty na náplavce. 

Dopravní opatření 

Změny tras tramvajových linek po celou dobu rekonstrukce 

Linka 2 je ve směru od Sídliště Petřiny zkrácena do zastávky Malostranská (na nábřeží Edvarda Beneše), odkud je vedena přes zastávku Právnická fakulta do zastávky Malostranská (u metra) a zpět směr Sídliště Petřiny. 

Linky 3 a 92 jsou v úseku Moráň – Výtoň odkloněny přes zastávky Botanická zahrada a Albertov. 

Linka 4 je ve směru od Sídliště Barrandov zkrácena do zastávky Smíchovské nádraží. 

Linka 7 je v úseku Palackého náměstí – Koh-i-noor odkloněna přes zastávky Karlovo náměstí, I. P. Pavlova, Náměstí Míru, Jana Masaryka a Čechovo náměstí. 

Linka 17 je v úseku Národní divadlo – Výtoň odkloněna přes zastávky Národní třída, Karlovo náměstí, Botanická zahrada a Albertov. 

Linka 21 je zrušena. 

Linka 24 je v provozu celodenně, včetně víkendů:

  • v pracovní dny od 6:00 do 20:00 je ve směru od Kobylis ze zastávky Otakarova odkloněna přes zastávky Nádraží Vršovice, Bohemians, Koh-i-noor a Slavia do zastávky Kubánské náměstí.
  • v pracovních dnech po 20:00 a o víkendech je vedena v trase Bílá labuť – Masarykovo nádraží – Václavské náměstí – Karlovo náměstí – Albertov – Otakarova – Nádraží Vršovice – Bohemians – Koh-i-noor – Slavia – Kubánské náměstí. 

Změny v zastávkách tramvají po celou dobu rekonstrukce

Zřizují se zastávky:

  • Malostranská (směr Čechův most) – na nábřeží Edvarda Beneše,
  • Výtoň (obousměrně) – ve Svobodově ulici. DPP na této zastávce v obou směrech vybuduje dočasný ostrůvek 

Náhradní doprava není zavedena. 

Objízdné trasy pro individuální automobilovou dopravu

SMĚR Z PODOLÍ DO CENTRA:

Po celou dobu rekonstrukce tramvajové tratě, tj. od 15. února do 1. dubna bude automobilová doprava odkloněna z Rašínova nábřeží před Výtoní na objízdnou trasu ulicemi Libušina, Vratislavova, Vyšehradská, Plavecká, Pod Slovany, Trojická, Podskalská, Dřevná a zpět na Rašínovo nábřeží. Objízdná trasa bude vyznačena přenosnými dopravními značkami. 

SMĚR Z CENTRA DO PODOLÍ:

1. etapa od 15. února do 8. března 

Automobilová doprava z centra a z Palackého mostu ve směru do Podolí bude přenosnými značkami vedena objízdnou trasou přes náplavku. Nájezd na náplavku začíná na konci tramvajové zastávky na Palackého náměstí, zhruba na úrovni Dřevné ulice, výjezdová rampa pak před Výtoní na úrovni ulice Na Hrobci. Na náplavce bude pruh pro auta oboustranně vyznačen plastovými citybloky. Šířka jízdného pruhu bude 3,25 metrů. Rychlost na náplavce bude snížena na maximálně 30 km/h. Na náplavce bude po celou dobu umístěn radar měřící rychlost projíždějících aut 

2. etapa od 8. března do 21. března 

DPP bude od 8. do 21. března 2022 měnit část kolejové konstrukce na Palackého náměstí. Tramvajová doprava v trase Anděl – Palackého nám. – Moráň a k Jiráskovu náměstí bude zachována. Vzhledem k rozsahu stavebních prací bude Palackého most v tomto období ve směru ze Smíchova pro automobilovou dopravu uzavřen. Objízdná trasa bude vedena po Jiráskově mostě. V opačném směru, tj. na Smíchov nebude automobilová doprava na Palackého mostě omezena. Automobilová doprava z centra směr Podolí bude vedena již po Rašínově nábřeží, nikoliv po náplavce. 

3. etapa od 21. března do 1. dubna 

Palackého most bude opět přístupný pro automobilovou dopravu ve směru ze Smíchova. Automobilová doprava z centra směr Podolí bude vedena po Rašínově nábřeží. 

Opatření pro chodce a cyklisty

Po dobu rekonstrukce tramvajové tratě na Rašínově nábřeží budou na vybraných místech k dispozici lávky pro průchod chodců z jedné strany na druhou. Během přesunů stavební techniky mohou být s ohledem na bezpečnost chodců lávky dočasně nepřístupné. 

Během 1. etapy rekonstrukce, tj. od 15. února do 8. března 2022, kdy bude automobilová doprava ve směru z centra vedena po náplavce, budou uzavřena všechna schodiště vedoucí na náplavku z uliční úrovně v úseku mezi ulicemi Dřevná a Na Hrobci. Na náplavce bude v této době pro chodce a cyklisty plastovými citybloky vyhrazen pruh o šířce minimálně 10,5 a maximálně 11,2 metrů.


Autor: puc

Praha 14: Rekonstrukce přechodu u kostela sv. Bartoloměje

16. září 2023 v 09:21

Od pondělí 18. do 26. září bude u kostela sv. Bartoloměje v Praze 14 probíhat komplexní rekonstrukce zvýšeného přechodu, která si vyžádá nezbytné omezení provozu.

Praha 14: Retro jízda linky 141

11. září 2023 v 16:38

Praha 14 zve na komentovanou vyjížďku historickým kloubovým autobusem Ikarus po trase autobusové linky č. 141 kolem sídliště Černý Most.

Praha kompletně obnoví další komunikace v Horních Počernicích

10. září 2023 ve 13:14

Rada hl. m. Prahy první zářijové pondělí odsouhlasila záměr veřejné zakázky na obnovu komunikace Prachovská a navazující části ulic Machovská a Dolská v Horních Počernicích. Součástí prací je i vybudování nové dešťové kanalizace, dále parkovacích stání, zpomalovacích prvků a doplnění veřejného...

Další články
Nahoru