Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - oblacno 2°C
Čtvrtek 12. 12. 2024
Svátek má Simona
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Oprava vyhořelého kostela sv. Michaela vyjde na 45 milionů korun a skončí v roce 2026
Požár dřevěného kostela. Foto: Leoš Kučera / HZS Praha

Oprava vyhořelého kostela sv. Michaela vyjde na 45 milionů korun a skončí v roce 2026

Oprava vyhořelého kostela svatého archanděla Michaela v Praze na Smíchově vyjde hlavní město asi na 45,42 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Vzhledem k rozsahu poškození vznikne z velké části replika. Rekonstruovat se bude chrámová loď i kněžiště. Práce pro metropoli provede Společnost Pohl-Archatt-Chládek+T PAR – Sv. Michael a dokončí je do 18 měsíců od převzetí staveniště.

Dřevěný kostel ze 17. století vyhořel 28. října 2020. Viníka požáru policie neodhalila, a případ proto odložila. Na obnovu kostela se uskutečnila veřejná sbírka, ve které lidé přispěli asi 1,9 milionu korun. Vlastníkem je hlavní město Praha.

Požár kompletně poškodil konstrukční prvky věží, bání, střešní námětky a krytiny. Předtím, než byly demontovány, je odborníci pečlivě změřili a zdokumentovali, aby bylo možné zhotovit jejich přesnou kopii.

Konstrukce roubených stěn a ochozů byly požárem poškozeny v různé míře podle intenzity požáru. Na jedné stěně se mohou nacházet ohněm nepoškozené trámy, ale také trámy zcela prohořelé.

„Bude třeba na základě doporučení památkářů do konce roku vyřešit dřevo, které bude muset být speciálně nakáceno, a pak to bude rok prosychat a teprve potom bude použito k opravě. Mezitím budou restaurovány části, které nebyly požárem zcela zničeny," řekl náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09).

V budoucnu se o kostel bude starat městské Muzeum Prahy, které jej dostane do správy. Stavba bude mít kulturní náplň a muzejní využití, ale bude moci být používán také k církevním účelům. Dokončena má být oprava v roce 2026, podle Pospíšila ale termín není klíčový, mnohem důležitější je podle něj kvalita opravy.

Kostel tvoří dvě nestejně velké obdélné části, chrámová loď, která je opticky rozdělena na dvě části, a sice předsíň v podvěží a hlavní prostor lodi, a o něco užší kněžiště obrácené k východu.

Hlavní vstup je uprostřed západního průčelí. Loď je na západní, severní a jižní straně opticky zvětšena krytým ochozem s pultovou střechou na trámové sloupkové konstrukcí. Nad západní částí lodi stála čtyřboká věž s dvoustupňovou cibulovou bání.

Pravoslavný kostel svatého Michala, nazývaný někdy také karpatský, stál původně v obci Velké Loučky u Mukačeva na Ukrajině. Na tehdejší Podkarpatské Rusi, která byla mezi světovými válkami součástí Československa, byl rozebrán, převezen a znovu postaven v Praze v roce 1929, aby se stal součástí sbírek Národopisného muzea.


Autor: ČTK

V krčské nemocnici se konalo tradiční poděkování dobrovolníkům

Včera ve 22:52

Začátkem prosince se konalo tradiční setkání s dobrovolníky a spolupracujícími osobami, a to za účasti zástupců vedení Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN), které jim poděkovalo za jejich celoroční spolupráci a podporu Centra podpůrné péče – Thomayerovy nemocnice (CPP)...

Setkání k úpravě prostoru u Písecké brány

Včera ve 04:25

Ve čtvrtek 12. prosince proběhne od 18 hodin v Písecké bráně veřejné setkání. Zástupci radnice Prahy 6 budou diskutovat a sbírat podněty místních k revitalizaci severního předpolí Písecké brány.

Další články
Nahoru