Dnes Sobota - oblacno 23°C
Zítra Neděle - polojasno 25°C
Neděle 23. 6. 2024
Svátek má Zdeňka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Oprava trati v Ječné ulici změní na týden a půl trasu deseti tramvajových linek
Trať v Ječné ulici je velmi frekventovaná, občas na ní dojde k havárii. Tato se stala před pěti lety. Foto: Leoš Kučera / HZS Praha

Oprava trati v Ječné ulici změní na týden a půl trasu deseti tramvajových linek

Oprava vytížené tramvajové trati v Ječné ulici mezi Karlovým náměstím a náměstím I. P. Pavlova zkomplikuje MHD v centru Prahy. Provoz šesti denních a čtyř nočních linek bude přerušen od 11. do 20. srpna. Omezení se dotkne také provozu na magistrále, neboť dělníci opraví koleje křižující Sokolskou a Legerovu ulici. Informovala o tom mluvčí dopravního podniku (DPP) Aneta Řehková. Cestující budou muset využít náhradní autobusy X10 a X91, které pojedou mezi oběma náměstími.

Oprava tratě se dotkne tramvajových linek č. 6, 10, 16, 22, 23, 24, 91, 96, 97 a 99, které budou jezdit po změněných trasách. Po oba víkendy bude navíc omezen průjezd po magistrále pro veškerou automobilovou dopravu. O tomto víkendu bude uzavřena část Sokolské ulice (směr z centra), příští víkend pak část Legerovy ulice (směr do centra). Provoz tramvají bude opět obnoven v neděli 20. srpna od nočního výjezdu.

Tramvajová trať v Ječné ulici a na náměstí I. P. Pavlova, přesněji od křižovatky Karlova náměstí s Resslovou ulicí po křižovatku Jugoslávské ulice s Tylovým náměstím, byla podle Řehkové naposledy rekonstruována v roce 1984. V roce 2004 DPP provedl souvislou obnovu s výměnou panelů. 

„Jedná se o jednu z nejdůležitějších spojnic východní a západní části pražské tramvajové sítě, tudíž jednu z nejfrekventovanějších tratí, čemuž odpovídá i její opotřebení. V místech přejezdů přes magistrálu v Legerově a Sokolské ulici se k zatížení od tramvají přidává i zátěž od automobilové dopravy. Na některých místech se bohužel objevují závady jako koroze žlabů velkoplošných panelů a degradace podkladní asfaltové vrstvy, která je pod stávajícími BKV panely. V rámci této plánované opravy musíme na těch nejhorších místech trať rozebrat, panely vyndat, vyměnit podkladní asfaltovou vrstvu a vše opět poskládat zpět, abychom o několik let prodloužili životnost tratě a zajistili bezpečný provoz na ní,“ řekl Miroslav Penc, vedoucí jednotky Dopravní cesta Tramvaje DPP, která má na starosti správu a údržbu tramvajové sítě v Praze. 

Tramvajovou trať bude DPP opravovat v Ječné ulici zejména v místě křížení s ulicemi V Tůních a Melounová, ale zejména tento víkend (od pátku 11. srpna od 20:00 hod. do neděle 13. srpna 2023 do 20:00 hod.) přejezd přes Sokolskou ulici a během budoucího víkendu (od soboty 19. srpna od 6:00 hod. do neděle 20. srpna do 18:00 hod.) pak přejezd přes Legerovu ulici. 

„Všechny práce jsme naplánovali tak, abychom opravy provedli v co nejkratším možném čase. Samotné přejezdy přes magistrálu zvládneme pouze za dva víkendy. Trať se po téměř čtyřiceti letech provozu blíží do stavu, kdy ji budeme muset v dohledné budoucnosti celou zrekonstruovat. Tuto akci nicméně plánujeme až v návaznosti na obnovu tramvajového propojení v horní části Václavského náměstí, které přinese tolik potřebné alternativní východo-západní propojení tramvajové sítě. Do té doby se budeme snažit stávají trať v Ječné udržet nejnutnějšími opravami v provozuschopném stavu,“ dodal Penc. 

„V centru Prahy existují v zásadě pouze dvě východo-západní spojnice tramvajové sítě – přes Vodičkovu, Jindřišskou ulici a Senovážné náměstí, která je vůbec nejvytíženější tratí a druhou je zmiňovaný úsek spojující Karlovo náměstí a náměstí I. P. Pavlova. Jakmile na jedné z nich dojde k mimořádné události, nebo je potřebné ji opravit nebo zrekonstruovat, což je časově výrazně náročnější akce, není kvůli kapacitě sítě a průjezdnosti, kam tramvaje přesměrovat. Proto musíme volit složitá dopravní opatření a některé linky rozdělovat na poloviny, abychom zajistili dopravní obslužnost. Pokud by už existovala tramvajová trať na Václavském náměstí a u Muzea, organizace tramvajové dopravy by byla výrazně jednodušší a zejména dopady na cestující násobně menší,“ uzavřel Jiří Vodrážka, vedoucí odboru Organizace provozu DPP. 

Dopravní opatření

Z důvodu opravy tramvajové trati bude od pátku 11. srpna 2023 (od cca 4:30 hod.) do neděle 20. srpna 2023 (do cca 24:00 hod.) obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Karlovo náměstí – I. P. Pavlova. 

Změny tras tramvajových linek

•         Linka č. 6 bude rozdělena na dvě části:

-         ve směru od Palmovky bude zkrácena do zastávky Karlovo náměstí, dále bude pokračovat jako linka č. 16 směr Kotlářka

-         ve směru od Kubánského náměstí bude zkrácena do zastávky I. P. Pavlova, dále bude pokračovat jako linka č. 10 směr Sídliště Ďáblice.

•         Linka č. 10 bude rozdělena na dvě části:

-         ve směru od Sídliště Řepy bude zkrácena do zastávky Karlovo náměstí, dále bude pokračovat jako linka č. 22 směr Bílá Hora

-         ve směru od Sídliště Ďáblice bude zkrácena do zastávky I. P. Pavlova, dále bude pokračovat jako linka č. 6 směr Kubánské náměstí.

•         Linka č. 16 bude rozdělena na dvě části:

-         ve směru od Kotlářky bude zkrácena do zastávky Karlovo náměstí, dále bude pokračovat jako linka č. 6 směr Palmovka

-         ve směru od Ústředních dílen DP bude ze zastávky I. P. Pavlova odkloněna přes zastávky Bruselská a Nuselské schody do obratiště Náměstí Bratří Synků.

•         Linka č. 22 bude v provozu ve dvou variantách trasy:

-         spoje jedoucí ze zastávky Bílá Hora budou zkráceny do zastávky Karlovo náměstí, dále budou pokračovat jako linka č. 10 směr Sídliště Řepy

-         spoje vedené ze zastávky Vypich na Nádraží Hostivař budou v úseku Karlovo náměstí – Koh-i-noor odkloněny přes zastávky Moráň, Albertov, Otakarova a Bohemians.

•         Linka č. 23 bude ve směru od Královky ze zastávky Karlovo náměstí odkloněna přes zastávky Moráň, Albertov a Palackého náměstí do zastávky Karlovo náměstí a dále bude pokračovat zpět směr Královka.

•         Linka č. 24 bude ve směru od Vozovny Kobylisy zkrácena do zastávky Florenc.

•         Linky č. 91, 97 a 99 budou v úseku Karlovo náměstí – I. P. Pavlova odkloněny přes zastávky Moráň, Albertov, Náměstí Bratří Synků a Bruselská.

•         Linka č. 96 bude v úseku Karlovo náměstí – Otakarova odkloněna přes zastávky Moráň a Albertov. 

V denním provozu bude zavedena tramvajová linka č. 32 v trase Zvonařka – Bruselská – I. P. Pavlova – Náměstí Míru – Jana Masaryka – Vršovické náměstí – Čechovo náměstí – Koh-i-noor – Slavia-Nádraží Eden – Kubánské náměstí – Průběžná – Na Hroudě – Nádraží Zahradní Město – Zahradní Město. 

Změny v zastávkách tramvají

Zřizují se zastávky I. P. Pavlova:

•         směr Náměstí Míru – v Jugoslávské ulici, před křižovatkou s Londýnskou ulicí

•         směr Bruselská – v Bělehradské ulici, přibližně 50 metrů za křižovatkou s Jugoslávskou ulicí. 

Náhradní autobusová doprava X10 a X91

V denním provozu bude zavedena náhradní autobusová doprava X10 v trase I. P. Pavlova – Karlovo náměstí. 

Zastávky:

•         I. P. Pavlova – nástupní: v Bělehradské ulici, v zastávce tramvají směr Muzeum

•         Ve Smečkách: v Žitné ulici, v zastávce autobusové linky č. 904

•         Karlovo náměstí: na Karlově náměstí, přibližně 40 metrů za křižovatkou se Žitnou ulicí

•         Karlovo náměstí: na Karlově náměstí, před křižovatkou s Ječnou ulicí

•         Štěpánská: v Ječné ulici, v zastávce autobusové linky č. 904

•         I. P. Pavlova: v Sokolské ulici, v nástupní zastávce autobusové linky č. 148

•         I. P. Pavlova – výstupní: v Bělehradské ulici, v zastávce tramvají směr Muzeum 

V nočním provozu bude zavedena náhradní autobusová doprava X91 v trase I. P. Pavlova – Lazarská. 

Zastávky:

•         I. P. Pavlova – nástupní: v Bělehradské ulici, v zastávce tramvají směr Muzeum

•         Ve Smečkách: v Žitné ulici, v zastávce autobusové linky č. 904

•         Lazarská: v Lazarské ulici, v zastávce tramvají směr Karlovo náměstí, resp. Národní třída

•         Karlovo náměstí: na Karlově náměstí, v zastávce tramvají směr Moráň

•         Štěpánská: v Ječné ulici, v zastávce autobusové linky č. 904

•         I. P. Pavlova: v Sokolské ulici, v nástupní zastávce autobusové linky č. 148

•         I. P. Pavlova – výstupní: v Bělehradské ulici, v zastávce tramvají směr Muzeum   

Změny v provozu autobusů

Pro linky č. 904, 905, 907, 908, 910 a 911 se v noci z 19. na 20. srpna 2023 přemísťuje zastávka I. P. Pavlova (směr Muzeum, resp. Karlovo náměstí) do Bělehradské ulice, do zastávky tramvají směr Muzeum. 

Zdroj: DPP 

DOPRAVNÍ OPATŘENÍ PRO AUTOMOBILOVOU DOPRAVU 11. – 13. SRPNA 

Od pátku 11. srpna od cca 20:00 hod. do neděle 13. srpna 2023 do cca 20:00 hod. bude pro veškerou automobilovou dopravu uzavřena Sokolská ulice v úseku od křižovatky se Žitnou po křižovatku s Ječnou ulicí. Současně bude Štěpánská ulice zjednosměrněna od Žitné směrem do Ječně ulice. V opačném směru bude do Štěpánské ulice zákaz vjezdu. 

Objízdná trasa pro automobily směrující Mezibranskou ulicí od Muzea z centra bude vedena Žitnou, Štěpánskou a Ječnou ulicí zpět na Sokolskou. Pro automobily směrující z Karlova náměstí do Štěpánské ulice bude objízdná trasa vedena Ječnou ulicí, přes náměstí I. P. Pavlova, dále Legerovou a Žitnou zpět do Štěpánské ulice. 

DOPRAVNÍ OPATŘENÍ PRO AUTOMOBILOVOU DOPRAVU 19. – 20. SRPNA 

Od soboty 19. srpna od cca 6:00 hod. do neděle 20. srpna 2023 do zhruba 18:00 hod. bude pro veškerou automobilovou dopravu uzavřena Legerova ulice v úseku od křižovatky s Rumunskou po křižovatku s Jugoslávskou ulicí. 

Objízdná trasa pro automobily směrující od ulice 5. května do centra bude vedena Rumunskou ulicí na náměstí Míru a dále Anglickou ulicí zpět na Legerovu. Pro automobily směrující ze západu Ječnou ulicí pokračující po magistrále směr Hlavní nádraží bude objízdná trasa vedena z Ječné do Sokolské ulice, dále Rumunskou ulicí, přes náměstí Míru a Anglickou ulici na Legerovu.

Zdroj: DPP


Autor: Jan Puci

K Ladronce vede lepší cesta

21. června 2024 ve 12:49

Od usedlosti Ladronka k nedávno realizovanému přejezdu pro cyklisty přes Podbělohorskou do ulice Nad Motolskou nemocnicí už dojedou všichni inlinisté a cyklisté po nové cestě.

Praha 14: Průmyslová ulice se bude opravovat

16. června 2024 v 17:05

V termínu od 24. června do 31. srpna se bude opravovat Průmyslová ulice v úseku od ulice U Technoplynu až k Zamenhofově. V termínu od 29. června do 31. srpna bude uzavřen celý jízdní pás ve zmíněném úseku ve směru z Hloubětína do Hostivaře.

Praha 4: Oprava vodovodu omezí dopravu v ulici Zálesí

16. června 2024 v 10:19

Na několik etap je rozložena oprava vodovodního řadu v ulici Zálesí na úrovni křižovatky s ulicí Sulická a dál až k ulici Nad Lesním divadlem. V současné době probíhají přípravné práce, které zatím dopravu příliš neomezily.

České dráhy posílí dopravu na festival Rock for People

11. června 2024 v 09:35

V královéhradeckém Parku 360 se bude od 12. do 16. června konat hudební festival Rock for People. Vzhledem k očekávané vyšší poptávce po cestování České dráhy posílí dopravu do Hradce Králové. Posíleny budou některé rychlíky linky R10 Krakonoš a Hradečan mezi Prahou, Hradcem Králové a Trutnovem a...

Další články
Nahoru