Dnes Sobota - zatazeno 3°C
Zítra Neděle - polojasno 1°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Oprava sloupu na Malé Straně, který poničil blesk, začne na jaře
Následky srpnové bouřky. Zdroj foto: MČ Praha 1

Oprava sloupu na Malé Straně, který poničil blesk, začne na jaře

Podmínky výběrového řízení týkajícího se opravy morového sloupu Nejsvětější Trojice na Malostranském náměstí začal připravovat Odbor kultury, sportu a zahraničních vztahů městské části Praha 1. Potvrdila to jeho vedoucí Linda Klečková s tím, že vzácná historická památka by měla být rekonstruována ve dvou etapách. Sloup byl poničen loni v srpnu při bouřce.
morovy-sloup-foto-npu

Morový sloup. Foto: Národní památkový ústav

„Vzejde-li z výběrového řízení vhodný restaurátor, měla by na jaře započít první etapa,“ uvedla Linda. 

Podle Památkového katalogu Národního památkového ústavu byl morový sloup vztyčen na Malé Straně v roce 1715 jako dar z vděčnosti za překonanou epidemii v roce 1713, jeho pozdně barokní doplňky pak vznikly v závislosti na hladomoru v roce 1772. 

„Morový sloup Nejsvětější Trojice je pokročilým příkladem barokního sochařství, vytvořený za účasti předním českých umělců. Sousoší tvoří významnou dominantu horní části Malostranského náměstí v předpolí kostela sv. Mikuláše,“ uvádí katalog. 

V polovině loňského srpna jej vážně poškodila bouřka, která se prohnala centrem hlavního města. Blesk udeřil do Božího oka, který je jako symbol božské prozřetelnosti usazen na vrcholu pískovcového jehlanu. 

Poškozena byla také socha sv. Václava, světec má uražený kus pláště. Na dlažbu spadla spodní část žerdě zlaceného světcova praporce, škody utrpěla i část římsy. Tyto a další fragmenty byly zajištěny restaurátorem. 

„Poté, co jsme obdrželi souhlasné stanovisko obou orgánů památkové péče, tedy Národního památkového ústavu a Odboru památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy, byla památka v listopadu zabezpečena proti dalšímu poškození,“ sdělila Klečková. „Jednalo se zejména o sejmutí všech mramorových desek a nebezpečných prvků ze sochy sv. Václava, žerdi,“ dodala. 

Náklady na opravy v řádech desítek, možná i stovek tisíců korun, které vrátí sloupu původní podobu a zabrání zatékání vody do jeho nitra, budou hrazeny z rozpočtu Prahy 1.


Autor: Jan Puci

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

Dnes v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Před magistrátem demonstrovali mladí lidé proti zdražení MHD

22. února 2024 v 10:29

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí ve středu demonstrovalo několik desítek převážně mladých lidí proti možnému zdražení ročního kuponu na městskou hromadnou dopravu, informovala ČTK.

Praha 14: Setkání k revitalizaci parku Bílý kůň

22. února 2024 v 08:24

Radnice Prahy 14 zve ve středu 28. února do Kyjosku na Hutích – Splavná 652, kde můžete vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích.

Další články
Nahoru