dnes
Úterý - zatazeno
2°C
zítra
Středa - jasno
3°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
1°C
Oprava pražského Výstaviště bude trvat pět let a vyjde na 1,5 miliardy
Jedno z křídel Průmyslového paláce vyhořelo před šesti lety. Foto: archiv

Oprava pražského Výstaviště bude trvat pět let a vyjde na 1,5 miliardy

Oprava areálu pražského Výstaviště včetně dostavby levého křídla vyhořelého Průmyslového paláce vyjde na zhruba 1,5 miliardy korun. Dokončena by měla být do pěti let. Na setkání s novináři to dnes řekl náměstek primátora Václav Novotný (TOP 09).

Situaci kolem Výstaviště v Bubenči, které je památkově chráněno, řeší Praha už řadu let. Před dvěma lety se vyvázala z dlouhodobé a podle některých názorů nevýhodné nájemní smlouvy se společností Incheba.

Vloni nakonec odmítla plán někdejšího vedení města, který počítal s tím, že by jen dostavba Průmyslového paláce stála tři miliardy korun. Pro Prahu by to podle Novotného znamenalo enormní finanční zátěž.

Dostavba křídla, které shořelo v roce 2008, by podle stávajícího plánu měla vyjít na 600 milionů korun. Necelá miliarda pak půjde do oprav historických budov a revitalizace areálu. Náklady bude Praha hradit z rozpočtu.

Z nápadu spojit opravu Výstaviště s kapitálem soukromého investora podle Novotného nakonec sešlo. „První přijdou na řadu opravy všech inženýrských sítí, a sice na jaře příštího roku," řekl náměstek.

Matějská pouť a Výstaviště v zimním spánku

Viditelných úprav se podle něj Výstaviště dočká až na konci příštího volebního období, tedy za čtyři roky. „Bude to ještě dlouhý a bolestivý proces," doplnil. Praha si nechá zpracovat analýzu stavu jednotlivých budov, které v minulosti utrpěly zejména povodněmi a také tím, že je dlouhé roky nikdo neopravoval.

Analýza určí, které stavby budou opraveny a které naopak zdemolovány. Zánik podle Novotného pravděpodobně čeká zchátralé kruhové divadlo Spirála. Opravy se ale dočkají třeba Křižíkovy pavilony, které se stanou součástí výstavní plochy.


Další články
Nahoru