dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
11°C
Oprava Písecké brány finišuje. Podíváte se do ní v listopadu
Písecká brána. Foto: archiv Praha 6

Oprava Písecké brány finišuje. Podíváte se do ní v listopadu

Praha 6 dokončuje opravu barokní Písecké brány nedaleko Hradčan. Rekonstrukce, v rámci které dělníci mimo jiné odkryli a zaizolovali základy celé stavby, vyjde na zhruba 20 milionů korun. Lidé ji budou moci navštívit od listopadu.

Naposledy byla památka opravena před 12 lety. Tehdy městská část v Písecké bráně otevřela galerii a kavárnu. Konají se zde mimo jiné společenské a kulturní akce. Oprava byla podle radnice i nájemce nezbytná. Původní práce na sanaci se totiž v průběhu let ukázaly jako nedostatečné, do budovy zatékalo a na klenutých stropech se tvořily mokré stopy.

Stavební firma pracuje nejen na izolaci objektu a sanaci vnitřního a venkovního zdiva, ale i na obnově reliéfů a sochařské výzdoby obou průčelí brány. Opravy se dotknou také přilehlých hradebních zdí, zábradlí a příjezdové komunikace. Součástí zakázky je výměna vodovodní a plynovodní přípojky, řešení větrání objektu a sadové úpravy.

Nájemní smlouvu se společností Písecká brána uzavřel v roce 2004 tehdejší starosta za ODS Tomáš Chalupa. O několik let později byla prodloužena, platí tak do roku 2019. V roce 2005 zaplatili nájemci radnici 55 000 korun za rok, v dalších letech pak 119 000 korun ročně.

Písecká brána byla v minulosti součástí někdejšího opevnění města známého jako Mariánské hradby. Pochází z roku 1721. Díky své poloze nepřekážela dalšímu rozvoji Prahy. Nepostihl ji proto osud hradeb, které byly ve druhé polovině 19. století vesměs zbourány.


Další články
Nahoru