dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - skorojasno
6°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Pražský život

Oprava Národního muzea bude sousto pro stavební giganty, obává se asociace

Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR, která horuje za záchranu západočeských lázní Kyselka a v minulosti byla velkým kritikem způsobu, jakým byl opravován pražský Karlův most, se nyní ostře pustila do připravované rekonstrukce historické budovy Národního muzea na Václavském náměstí.

„Celé připravované výběrové řízení na veřejnou zakázku o objemu 2 400 milionů korun nese typické znaky nešvarů, které se u výběrových řízení na rekonstrukci významných památek léta praktikují a jsou odborníky kritizovány,“ napsala asociace v tiskovém prohlášení.

„Špatně nastavené podmínky výběrového řízení vidíme především ve volbě jediného dodavatele, který má splňovat jak požadavky odbornosti při stavbách podobného druhu, tak při restaurátorských pracích. Celá veřejná zakázka je tak připravena pouze pro velké stavební firmy typu Metrostav, Skanska, Průmstav a podobně, protože jen takové firmy mohou splnit požadavky,“ říká prezident památkové asociace Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD) Pavel P. Ries.

Výběrové řízení na dvě části?

Anketa

Považujete s odstupem času rekonstrukci Karlova mostu za zdařilou?

26.5%
(26.5%)
73.5%
(73.5%)
Asociace vidí riziko v tom, že by oprava Národního muzea mohla dopadnout stejně, jako kritizovaná oprava Karlova mostu, kdy se stala mandatářem stavby britská projektantská firma Mott MacDonald, ale opravu nakonec prováděla betonářská firma SMP CZ, z nichž ani jedna neměla dostatečné zkušenosti s opravami významných kulturních památek.

„Přestože zadavatel mnohokráte v zadání zakázky zdůrazňuje, že rekonstrukce kulturních památek vyžaduje specifické odborné znalosti technologických postupů, nastaví parametry výběrového řízení tak, že na účast ve výběrovém řízení nemohou ani pomyslet jednotlivé restaurátorské ateliéry. Vyhraje tak opět pouze stavební firma, která staví bytové domy nebo supermarkety, protože jen ta je schopna doložit realizaci stavby občanské vybavenosti v hodnotě 700 milionů korun,“ řekl Martin J. Kadrman, viceprezident ASORKD.

Asociace navrhuje rozdělit výběrové řízení na část stavební a restaurátorskou. Veřejnou zakázku na restaurátorské práce pak vypsat zvlášť na každé jednotlivé práce. Konkrétně u Národního muzea je to deset položek.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru