Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Oprava náměstí Jiřího z Poděbrad by mohla začít příští rok
Náměstí Jiřího z Poděbrad dominuje kostel. Foto: Patrik Paprika/ Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Oprava náměstí Jiřího z Poděbrad by mohla začít příští rok

Rekonstrukce pražského náměstí Jiřího z Poděbrad by mohla začít v příštím roce. Radnice Prahy 3 v současné době usiluje o získání stavebního povolení. Na dotaz ČTK to řekl starosta Jiří Ptáček (TOP 09). Na náměstí budou mj. opraveny povrchy cest a okolí fontány. Projekt opravy náměstí pochází z přelomu tisíciletí a vypracoval jej MCA atelier. Dopravní podnik (DPP) tento týden zároveň začal opravovat stanici metra, kdy vznikne nový bezbariérový vstup.

„My nyní připravujeme projekt a usilujeme o získání stavebního povolení. S ohledem na různé peripetie, často i politického rázu, se to táhlo až do dnešních dnů. Já bych si přál, abychom to v následujícím roce dotáhli do té fáze, že náměstí začneme dávat dohromady," řekl Ptáček.

Rekonstrukce náměstí podle starosty naváže na právě započatou opravu stanice metra. „Vyměněny budou v parku všechny povrchy, bude změněna poloha farmářského tržiště a bude opraven prostor kolem fontány, která bude zachována," řekl Ptáček. Zmizí rovněž prosklené stříšky u vstupů do metra.

Plán rekonstrukce náměstí v minulosti vyvolal v Praze 3 bouřlivé reakce, minulé vedení radnice přípravu úprav podle původní studie zastavilo. Nová koalice po volbách v roce 2018 zvažovala, zda pokračovat podle původních plánů, nebo vypsat novou soutěž.

Předloni v září zastupitelé rozhodli o první možnosti, zároveň radnice sesbírala podněty od obyvatel, které by měli architekti v projektu zohlednit.

DPP tento zahájil opravu stejnojmenné stanice metra. Vzniknou nové výtahy pro vozíčkáře a rodiče s kočárky, vyměněny budou eskalátory a opraveny další části stanice. Oprava potrvá přes dva roky a od ledna 2023 bude stanice na deset měsíců uzavřena. Rekonstrukce vyjde podnik na 1,29 miliardy korun a skončí v únoru 2024.


Autor: ČTK

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru