Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Oprava Letenského kolotoče se po průtazích konečně blíží ke konci, památka ožije v červenci
Aktuální pohled na Letenský kolotoč. Foto: JP

Oprava Letenského kolotoče se po průtazích konečně blíží ke konci, památka ožije v červenci

Podlahový kolotoč na Letné, jeden z nejstarších dochovaných podlahových kolotočů v Evropě, se po kompletní opravě roztočí letos v pondělí 11. července. Stane se tak v den, kdy uplyne 128 let od chvíle, kdy byl umístěn na Letnou po přesunu z Královských Vinohrad. Dokončit zbývá ještě schody a okolí kolotoče, klempířské práce na střeše a vrátit na ni věžičku. Náklady na rekonstrukci jsou 23,4 milionu korun. Památka je ve správě Národního technického muzea (NTM). A aktuálním stavbu prací informovali generální ředitel muzea Karel Ksandr, restaurátor Jiří Kmošek a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha 7 Sobě).
letensky-kolotoc-2022-interier

Aktuální podoba interiéru. Foto: Jan Puci

Kolotoč stál od roku 1892 na Vinohradech. Zhotovil ho tesař Matěj Bílek. Jezdilo se na devatenácti koních různých velikostí potažených pravou koňskou kůží bez spojů, plněných slámou, se skleněnýma očima. Zajímavostí interiéru byl od první poloviny dvacátého století sloup středové točny, který byl vyzdoben třemi rytíři v brnění z papírmaše natřenými stříbřenkou.

Po dvou letech majitel atrakci přemístil na Letnou, kde fungovala do roku 2004, kdy zakoupilo NTM a kvůli havarijnímu stavu spouštěcího mechanismu a zabezpečovacího zařízení zastavilo provoz. V té době asi málokdo tušil, že to bude na 18 let.

Když se v roce 2014 začalo vážně uvažovat o rekonstrukci kolotoče, optimistický výhled byl, že k zprovoznění dojde v roce 2016. Nicméně se ukázalo, že to není reálné.

Až v roce 2018 se podařilo zachránit chátrající koně a další části interiéru. Celkové náklady na tuto etapu opravy byly 7,2 milionu korun. Veřejná sbírka vynesla 2 307 655 korun. Kromě drobných dárců do sbírky přispěly darem ve výši 600 000 korun Nadační fond Avast a darem ve výši 400 000 korun pražský magistrát.

Problém nastal s výběrem restaurátora samotného kolotoče. V prvním otevřeném zadávacím řízení v roce 2016 podal nabídku na obnovu stavby kolotoče jediný dodavatel, se kterým musela být ukončena smlouva v závěru roku 2017 v důsledku nedostatků v projektové dokumentaci. Zároveň se zjistilo, že stavba je ve výrazně horším stavu, než se při zpracování projektu původně předpokládalo.

Po reklamaci a přepracování dokumentace se v letech 2018 až 2019 postupně uskutečnila tři otevřená zadávací řízení na výběr dodavatele na dokončení obnovy stavby kolotoče. Všechny byla neúspěšná.

NTM proto na konci roku 2019 přistoupilo k přímému oslovení případných zhotovitelů. Z deseti zájemců o restaurování památky vybralo jednoho, v polovině loňského roku však Ministerstvo kultury jako poskytovatel dotací doporučilo, aby se soutěž opakovala. Až z dalšího kola vzešel výběr restauratéra – Jiřího Kmoška.

„Od počátku se potýkáme s řemesly, která musíme napodobit a někdy i lépe zhotovit. Někde musíme maskovat defekty, abychom vyhověli památkářům, ale přitom z toho nedělali nový objekt," řekl při dnešní tiskové konferenci.

Nyní musí Kmošek a jeho spolupracovníci ještě dokončit instalaci rolet, které zakryjí vstupní oblouky, schodiště a okolí kolotoče, udělat klempířské práce na střeše a vrátit na ni věžičku. Červencový termín zprovoznění je podle něj reálný.

_„Po celou dobu, kdy je kolotoč v naší správě, jsme zápasili s nedostatkem finančních prostředků a mnoha technickými problémy vyvolanými skutečností, že se jedná o evropský unikát, s jehož památkovou obnovou doposud nebyly žádné zkušenosti. Cílem bylo postupovat tak, aby byla zachována historická hodnota této unikátní kulturní památky a zároveň, aby byl kolotoč opět provozuschopný při dodržení všech platných předpisů,“ řekl Karel Ksandr, generální ředitel NTM.

Kolotoč podle něj bude fungovat o víkendech a svátcích vod jara do podzimu. Tak to prý bylo i v minulosti. „Provozovat kolotoč bude muzeum, nyní řešíme detaily, včetně například ceny vstupenek,“ dodal.

Rekonstrukci kolotoče dlouhodobě podporuje Praha 7. „Když jsme na konci roku 2014 s muzeem uspořádali sbírku na záchranu devatenácti historických koní z Letenského kolotoče, věřili jsme, že lidé nenechají oblíbené místo svých dětských vzpomínek ve štychu. Zájem o obnovu této unikátní památky ovšem i tak předčil naše očekávání a v roce 2018 jsme mohli hlásit, že se záchrana koní podařila. Letos jsme pak za Prahu 7 doplnili chybějící finance i na samu stavební konstrukci kolotoče,“ řekl starosta sedmé městské části Jan Čižinský.


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru