Dnes Pátek - prehanky-dest 19°C
Zítra Sobota - bourky 20°C
Pátek 24. 5. 2024
Svátek má Jana
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Oprava Hlávkova mostu by mohla začít za dva až tři roky
Hlávkův most pohledem z ostrova Štvanice. Foto: archiv TSK

Oprava Hlávkova mostu by mohla začít za dva až tři roky

Rekonstrukce pražského Hlávkova mostu by mohla začít v letech 2024 či 2025. Hlavní město nyní zahájilo projekční práce pro získání nutných povolení. ČTK to dnes řekl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Vytížený, zhruba 110 let starý most je ve špatném stavu. Technická správa komunikací (TSK) v uplynulých měsících opravila povrch mostu ve směru z centra a letos na jaře dokončí práce v opačném směru.

„Připravuje se projekt na jeho kompletní rekonstrukci. Nyní jsme na počátku projekčních prací pro územní a stavební a územní řízení na to, aby Hlávkův most mohl být rekonstruován. Já odhaduji, že někdy na konci roku 2024, či v roce 2025, by mohla být rekonstrukce zahájena," řekl Scheinherr.

Opravu mostu chystá magistrát již několik let. Projekt měl připraven v roce 2018, avšak tehdy jej kvůli demolici mostních oblouků odmítli památkáři a práce se tak zbrzdily. „My jsme zjistili přesný stav oblouků a budou moci být zachovány," řekl náměstek.

Při rekonstrukci nebude most podle náměstka nikdy kompletně uzavřen. „Je ze dvou paralelních mostních konstrukcí. Most bude rekonstruován tak, že provoz bude vždy ze dvou třetin zachován," řekl Scheinherr.

Most, který je součástí severojižní magistrály, má od loňska ve směru z centra nový dlážděný povrch. TSK začala loni na podzim pracovat i v opačném směru. Zde by práce měly být dokončeny po zimní přestávce letos na jaře.

Památkově chráněný Hlávkův most složený z několika částí je 13. mostem od jihu Prahy a slouží pro silniční a tramvajové dopravu. Železobetonový most se stavěl ve dvou etapách v rozmezí let 1909 až 1912 a byl otevřen 6. února 1912.

O další části se most rozšířil v letech 1958 až 1962. Od svého vzniku nebyl přejmenován. Denně po něm přejede skoro 70 000 aut.

Problémy se stavem mostů má Praha dlouhodobě. Na začátku prosince 2017 spadla lávka pro pěší mezi Císařským ostrovem a Trojou. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé. Město zprovoznilo na původním místě lávku novou.

TSK předloni zahájila opravu Barrandovského mostu a v pracích bude pokračovat letos. Delší dobu se chystá oprava Libeňského mostu a ve špatném stavu je také Palackého most. Kromě toho magistrát plánuje stavbu Dvoreckého mostu mezi Prahou 4 a 5 a mluví se také o novém Rohanském mostu, který by propojil Karlín a Holešovice.


Autor: ČTK

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Dnes v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru