dnes
Čtvrtek - skorojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - zatazeno
9°C
Oprava Grébovky spolykala stovky milionů
Umělá jeskyně v Grébovce se dočkala opravy v roce 2011. Foto: Wikimedia Commons

Oprava Grébovky spolykala stovky milionů

Na podzim bude ukončena generální rekonstrukce Havlíčkových sadů, známých pod názvem Grébovka. Řadu let trvající oprava vyšla na skoro 389 milionů korun. Radnice zaplatila přes 270 milionů, zbytek získala z evropských fondů. Nad změnou tohoto místa v Praze 2 k lepšímu panuje všeobecná spokojenost, nicméně se objevily výtky k ceně rekonstrukce, která velmi zatížila rozpočet druhé městské části.

Grébovka, která se rozprostírá mezi městskými Vinohrady, Nuslemi a Vršovicemi, vznikla v 19. století z iniciativy průmyslníka Moritze Gröbeho (1828–1891). Od roku 1999 ji spravuje právě městská část Praha 2.

Až rekonstrukce Grébovky v září skončí, podle starostky Jany Černochové (ODS) si oddechne i městská kasa. „Finanční prostředky byly zejména utrženy z prodeje nemovitého majetku a skutečně to trvá 15 let, takže 15 rozpočtů počítá s nějakou položkou na Havlíčkovy sady,“ uvedla pro Český rozhlas.

„Co se týče celkové sumy – za ta léta je těžké říci, zda byla, či nebyla přiměřená. Můj obor není stavebnictví. Jen mě mrzí, že do toho městská část dala veškeré své rezervy, to považuji za krátkozraké,“ uvedla opoziční zastupitelka Michaela Marksová-Tominová (ČSSD).

Pro ni osobně znamená Grébovka hodně, strávila tam dětství a považuje ji za naprosto unikátní pražský park. „Unikátní je také to, že si dnes můžeme vypít místní víno,“ dodala. Havlíčkovy sady totiž mají mimo jiné své vlastní vinice i sklípky, které byly taktéž rekonstruovány.

Aktivista je vcelku spokojen

„Jsem rád, že se nenaplnily černé scénáře, podle kterých by park mohl být znepřístupněn veřejnosti nebo být dostupný jen s omezeními, která by si diktoval nájemce Gröbeho vily,“ uvedl Stanislav Sojka z občanského sdružení Grébovka.

Sojka považuje téměř za zázrak, že se rekonstrukce chýlí ke konci. Je rád, že se stala prioritou Prahy 2. Připomněl, že Grébovka čekala na rekonstrukci už od konce 90. let. „Z mého pohledu to nyní dopadá dobře,“ řekl.

Byl členem komise životního prostředí, rozhodnutí jsou podle něj vždy výsledkem určitých kompromisů. Pod hlavičkou sdružení byl i účastníkem většiny správních řízení, v nichž se posuzovala nutnost kácení stromů podle návrhů architektů.

Nějaké připomínky přesto má. Mrzí ho například zrušené hřiště na dolních terasách. „Bylo zrušeno jen proto, že se nelíbilo pracovníkům památkového ústavu, a tehdejší radní si netroufli s nimi jakkoliv polemizovat,“ řekl.

Kavárna, posilovna, jezírko i právníci

V Grébovce je nyní dětské hřiště hned u vstupu z Vinohrad, kavárna, venkovní posilovna nebo třeba vodní jezírko s vodopádem. Skvostem Grébovky je i umělá jeskyně Grotta, která se také dočkala úprav. Tu míval Gröbe nejraději z celého parku.

Již dříve byla zrekonstruovaná dvoupatrová vila Moritze Gröbeho, jejíž areál se v roce 1964 stal nemovitou kulturní památkou. V dobách 2. světové války ve vile byli Hitlerjugend, 14. února 1945 ji poničilo bombardování spojenců.

Od 50. let do roku 1990 ve vile sídlil Ústřední dům pionýrů a mládeže Julia Fučíka. V říjnu 2003 tam slavnostně otevřela své sídlo obecně prospěšná společnost CEELI Institut.

Ta si vilu pronajala od městské části a investovala do jejích veškerých oprav, což jí vyšlo na desítky milionů korun. Dnes vila slouží především jako vzdělávací středisko pro právníky.


Autor: Anna Skálová

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru