Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Oprava divadla Spirála na Výstavišti Praha bude dokončena do konce roku 2022
Spirála před začátkem rekonstrukce. Vlevo od ní je jeden z Křižíkových pavilonů. Foto: Jan Puci

Oprava divadla Spirála na Výstavišti Praha bude dokončena do konce roku 2022

Oprava divadla Spirála na Výstavišti v Praze 7 bude dokončena do konce roku 2022. Prostory pak budou sloužit především kultuře. Městská firma Výstaviště Praha chce divadlo provozovat sama včetně dramaturgie. Na zasedání výboru pro kulturu pražského magistrátu to včera řekl primátorův náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Objekt divadla Spirála chátral od povodní v roce 2002, od letoška se za zhruba 200 milionů rekonstruuje.

Po dokončení rekonstrukce by se v divadelním sále s atypickým kruhovým půdorysem měly konat zvláště kulturní akce a divadelní představení.

Na prknech divadla Spirála nebude účinkovat stálý soubor, ale dramaturgii nové scény by měla mít na starost firma Výstaviště Praha. Podle náměstka se počítá i s komerčním využitím prostor. Opravený sál tak může hostit například konference a přednášky.

Stavební práce nyní provádí sdružení firem VW Wachal a Váhostav – SK. Podle smlouvy z května tohoto roku by měly stát 114,7 milionu korun bez DPH. Dalších zhruba 38,5 milionu korun bez DPH má stát osazení prostor divadelní technikou, které zajišťuje firma Gradior Tech.

Vznikne nový multifunkční sál a úpravy se dotknou i střechy sálu a foyer a vstupní rampy pro diváky. Nově ve Spirále vznikne zkušebna, která tam dosud chyběla.

Divadlo Spirála vzniklo v roce 1991 přestavbou dřívějšího Panoramatického divadla. Válcové Panoramatické divadlo bylo v roce 1960 zastřešené trubkovou ocelovou kopulí, kterou navrhl Ferdinand Lederer a která je zmenšenou verzí zastřešení pavilonu Z na výstavišti v Brně.

Konstrukce kopule byla při přestavbě v roce 1991 zachována jako technická a kulturní památka. Autory přestavby z roku 1991 jsou architekti Jindřich Smetana, Jan Louda, Tomáš Kulík a Zbyšek Stýblo. Činnost divadla ukončila povodeň v roce 2002, kdy byly zatopeny prostory, v nichž byly provozní technologie a divácké zázemí.

Areál výstaviště v Praze 7 provozuje městem vlastněná firma Výstaviště Praha. Hlavní město loni do rozvoje areálu investovalo 160 milionů korun. Letos se opravují pavilony u Křižíkovy fontány a budova bývalé restaurace Bohemia, kde už nebude restaurace, ale víceúčelový sál. Pracuje se rovněž na dostavbě dříve vyhořelého křídla Průmyslového paláce.


Autor: ČTK

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Zákaznické centrum PVK se vrací do Dykovy ulice

3. srpna 2022 ve 21:09

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací se vrací a od pondělí 8. srpna bude opět fungovat v Dykově ulici na pražských Vinohradech.

Hlasujte online v soutěži Adapterra

3. srpna 2022 v 10:37

Klimatická změna s sebou přináší mnoho změn i nepříznivých dopadů. Opatření, jak se vypořádat s přehříváním měst, přívalovými srážkami či suchem v krajině v Česku znatelně přibývá. Celostátní soutěž Adapterra Awards každoročně prezentuje a oceňuje nejlepší...

Směna pozemků umožní vybudování spojení mezi Barrandovem a Slivencem

3. srpna 2022 v 09:59

Praha 5 připravuje směnu pozemků v lokalitě ulice Wassermanova se soukromým investorem. To umožní vybudování nového chodníku a spojení se Slivencem přes ulici K Barrandovu.

Další články
Nahoru