dnes
Úterý - oblacno
13°C
zítra
Středa - oblacno
16°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
17°C
Oprava Čapkovy vily čeká na stavební povolení, ocenění spisovatele in memoriam se kvůli koronaviru odkládá
Čapkova vila. Foto: archiv P10

Oprava Čapkovy vily čeká na stavební povolení, ocenění spisovatele in memoriam se kvůli koronaviru odkládá

Rekonstrukce Čapkovy vily momentálně čeká na stavební povolení, po jeho obdržení bude moci Praha 10 zahájit dlouho chystané práce. Ty by se měly stihnout během dvou let. Počítalo se, že práce začnou už letos, nakonec to bude asi až příští rok. Odhadované náklady jsou 20 milionů korun.

Desátá městská část koupila polovinu dvojdomu před šesti lety za téměř 44 milionů korun. Po koupi se rozhodla, že objekt v klidné oblasti zrekonstruuje a následně otevře veřejnosti. Archiválie a mobiliář jsou v depozitáři. Některé části vybavení byly již restaurovány. Souběžně s tím pokračují přípravy na rekonstrukci vily.

„Cíl je mít to do dvou let od zahájení prací hotové,“ uvedl již dříve místostarosta Prahy 10 pro územní rozvoj Martin Valovič. Samotná rekonstrukce by podle něj pak měla trvat rok a půl až dva roky.

Začít se mělo letos na jaře, pravděpodobně to bude až příští rok. A jaký bude další osud vily po rekonstrukci? Záměrem není udělat muzeum pro davy turistů. „Naší vizí není objekt zakonzervovat, ale vytvořit živé centrum občanské, literární a mediální vzdělanosti. V něm by měl Čapkův nadčasový odkaz sloužit jako východisko pro diskusi nad současnými tématy,“ uvedl místostarosta Prahy 10 pro kulturu a školství David Kašpar. Ve vile by mohly probíhat workshopy a kurzy zaměřené na tvůrčí psaní, sympozia, kulaté stoly, autorská čtení, komponované večery či besedy pro školy.

O budoucnosti vily jedná radnice Prahy 10 s magistrátem, městskou knihovnou a dalšími institucemi. V rámci celoročního projektu Karel Čapek 130 bude význačnému literátovi uděleno čestné občanství in memoriam. Ke slavnostnímu aktu spojenému s předáním Ceny bratří Čapků vítězným pedagogům z Prahy 10 mělo dojít 26. března. Z důvodu Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví je však akce zrušena a bude uspořádána v náhradním termínu.


Praha 5: Oktoberfest na Andělu

Dnes v 10:52

Smíchovský Oktoberfest se koná ve středu a čtvrtek 30. září a 1. října od 10 do 20 hodin na pěší zóně Anděl.

Praha 5: Uzavření úřadu pro veřejnost z důvodu konání voleb

Včera ve 20:32

Úřad městské části Praha 5 bude v pátek 2. října z důvodu konání voleb do Senátu Parlamentu ČR pro veřejnost uzavřen.

Zítra: Svatomichaelská pouť

Včera v 11:39

Na svátek sv. Michaela u kaple sv. Michaela, která byla postavena na konci 17. století, bude poutní slavnost zahájena divadlem nejen pro děti, představením Perníková chaloupka. U pěti stánků nakoupíte květiny, nejrůznější ozdoby, občerstvíte se doma napečenými dobrotami a na místě uvařenými...

Úřad městské části Praha 6 omezí provoz

Včera v 10:17

Z důvodu voleb do Senátu PČR bude v pátek 2. a 9. října omezen provoz budovy Úřadu městské části Praha 6, včetně detašovaných pracovišť.

Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

26. září 2020 v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 15 zve na výstavu Waldorfských panenek

26. září 2020 v 09:30

Slet panenkářek se koná 17. října v Toulcově dvoře. Od 15 do 18 hodin připravily panenkářky výstavu pro veřejnost, kde představí své panenky a názorně ukážou, jak se vytvářejí, děti navíc naučí zhotovit jednoduché panenky z ponožek. 

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

26. září 2020 v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Další články
Nahoru