Dnes Pondělí - snih 1°C
Zítra Úterý - snih 1°C
Pondělí 18. 1. 2021
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Oprava Čapkovy vily čeká na stavební povolení, ocenění spisovatele in memoriam se kvůli koronaviru odkládá
Čapkova vila. Foto: archiv P10

Oprava Čapkovy vily čeká na stavební povolení, ocenění spisovatele in memoriam se kvůli koronaviru odkládá

Rekonstrukce Čapkovy vily momentálně čeká na stavební povolení, po jeho obdržení bude moci Praha 10 zahájit dlouho chystané práce. Ty by se měly stihnout během dvou let. Počítalo se, že práce začnou už letos, nakonec to bude asi až příští rok. Odhadované náklady jsou 20 milionů korun.

Desátá městská část koupila polovinu dvojdomu před šesti lety za téměř 44 milionů korun. Po koupi se rozhodla, že objekt v klidné oblasti zrekonstruuje a následně otevře veřejnosti. Archiválie a mobiliář jsou v depozitáři. Některé části vybavení byly již restaurovány. Souběžně s tím pokračují přípravy na rekonstrukci vily.

„Cíl je mít to do dvou let od zahájení prací hotové,“ uvedl již dříve místostarosta Prahy 10 pro územní rozvoj Martin Valovič. Samotná rekonstrukce by podle něj pak měla trvat rok a půl až dva roky.

Začít se mělo letos na jaře, pravděpodobně to bude až příští rok. A jaký bude další osud vily po rekonstrukci? Záměrem není udělat muzeum pro davy turistů. „Naší vizí není objekt zakonzervovat, ale vytvořit živé centrum občanské, literární a mediální vzdělanosti. V něm by měl Čapkův nadčasový odkaz sloužit jako východisko pro diskusi nad současnými tématy,“ uvedl místostarosta Prahy 10 pro kulturu a školství David Kašpar. Ve vile by mohly probíhat workshopy a kurzy zaměřené na tvůrčí psaní, sympozia, kulaté stoly, autorská čtení, komponované večery či besedy pro školy.

O budoucnosti vily jedná radnice Prahy 10 s magistrátem, městskou knihovnou a dalšími institucemi. V rámci celoročního projektu Karel Čapek 130 bude význačnému literátovi uděleno čestné občanství in memoriam. Ke slavnostnímu aktu spojenému s předáním Ceny bratří Čapků vítězným pedagogům z Prahy 10 mělo dojít 26. března. Z důvodu Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví je však akce zrušena a bude uspořádána v náhradním termínu.


Klienti Domova pro seniory Zity Kabátové v Praze 13 už byli očkováni proto covidu

Dnes ve 22:33

Domov pro seniory Zity Kabátové v třinácté městské části dnes dokončil očkování svých klientů proti onemocnění covid-19. 

Praha podporuje návrh na zrušení zastropování školkovného

Dnes ve 14:39

Hlavní město už v loňském roce aktivně vyslovilo svůj nesouhlas s vládní novelou zákona o poskytování péče v dětských skupinách. Ty by již brzy mohly přijít o peníze z evropských fondů a novela Ministerstva práce a sociálních věcí ČR je chce transformovat na jesle. Provozovatelé by navíc touto...

V Praze 15 očkovali seniory

Dnes v 10:59

V Centru sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 15 byla ve čtvrtek 14. ledna zahájena první etapa očkování klientů 80+ v pobytové sociální službě.

Diskuse: Odborníci z oboru imunologie a farmakologie na téma vakcína

Dnes v 09:37

Vývoj vakcíny proti onemocnění covid-19 představoval v uplynulých měsících jednu z největších vědeckých výzev, kterou lidstvo doposud poznalo. Co o vakcínách dokážou říci špičkoví odborníci z oboru imunologie a farmakologie se dozvíte v online diskusi, kterou na toto téma pořádá Přírodovědecké...

Praha odpustí podnikatelům poplatky za předzahrádky až do konce března

Včera ve 22:30

Praha prodlouží podnikatelům možnost mít před svou provozovnu předzahrádky zdarma, a to až do konce března tohoto roku. Rozhodli o tom radní. Cílem je podpora podnikatelů v době koronavirové krize, za předzahrádky přitom nic provozovatelé restaurací neplatili již od dubna minulého roku, podobně...

Praha 1 a Nemocnice Na Františku spouštějí očkování seniorů

Včera v 18:07

Centrum metropole je plně připraveno na očkování proti nemoci covid-19. Praha 1, její Nemocnice Na Františku a Středisko sociálních služeb společně se společností GHC Genetics spouštějí očkovací akci, jejíž součástí budou i mobilní očkovací týmy. 

První jednání Komise pro životní prostředí RMČ Praha 11

Včera ve 12:14

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 18. ledna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, na Úřadě MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Další články
Nahoru