Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 4°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 15. 4. 2021
Svátek má Anastázie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Oprava Čapkovy vily čeká na stavební povolení, ocenění spisovatele in memoriam se kvůli koronaviru odkládá
Čapkova vila. Foto: archiv P10

Oprava Čapkovy vily čeká na stavební povolení, ocenění spisovatele in memoriam se kvůli koronaviru odkládá

Rekonstrukce Čapkovy vily momentálně čeká na stavební povolení, po jeho obdržení bude moci Praha 10 zahájit dlouho chystané práce. Ty by se měly stihnout během dvou let. Počítalo se, že práce začnou už letos, nakonec to bude asi až příští rok. Odhadované náklady jsou 20 milionů korun.

Desátá městská část koupila polovinu dvojdomu před šesti lety za téměř 44 milionů korun. Po koupi se rozhodla, že objekt v klidné oblasti zrekonstruuje a následně otevře veřejnosti. Archiválie a mobiliář jsou v depozitáři. Některé části vybavení byly již restaurovány. Souběžně s tím pokračují přípravy na rekonstrukci vily.

„Cíl je mít to do dvou let od zahájení prací hotové,“ uvedl již dříve místostarosta Prahy 10 pro územní rozvoj Martin Valovič. Samotná rekonstrukce by podle něj pak měla trvat rok a půl až dva roky.

Začít se mělo letos na jaře, pravděpodobně to bude až příští rok. A jaký bude další osud vily po rekonstrukci? Záměrem není udělat muzeum pro davy turistů. „Naší vizí není objekt zakonzervovat, ale vytvořit živé centrum občanské, literární a mediální vzdělanosti. V něm by měl Čapkův nadčasový odkaz sloužit jako východisko pro diskusi nad současnými tématy,“ uvedl místostarosta Prahy 10 pro kulturu a školství David Kašpar. Ve vile by mohly probíhat workshopy a kurzy zaměřené na tvůrčí psaní, sympozia, kulaté stoly, autorská čtení, komponované večery či besedy pro školy.

O budoucnosti vily jedná radnice Prahy 10 s magistrátem, městskou knihovnou a dalšími institucemi. V rámci celoročního projektu Karel Čapek 130 bude význačnému literátovi uděleno čestné občanství in memoriam. Ke slavnostnímu aktu spojenému s předáním Ceny bratří Čapků vítězným pedagogům z Prahy 10 mělo dojít 26. března. Z důvodu Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví je však akce zrušena a bude uspořádána v náhradním termínu.


Praha 4 plánuje revitalizaci veřejných prostranství v oblasti Pankráce

Včera ve 22:45

Praha 4 si nechala zpracovat studii, která zhodnotila stav a potenciál veřejných prostranství na svém území.  Cílem je na základě jasných kritérií dlouhodobě revitalizovat a rozvíjet veřejná prostranství v závislosti na finančních možnostech městské části a dalších subjektů...

Nová ulice ve Vysočanech ponese jméno Ladislava Hindla

Včera ve 21:04

Na návrh vysočanské radnice souhlasila Místopisná komise Prahy aby jedna z nových ulic, které vznikají ve Vysočanech, nesla jméno po vysočanském rodákovi, vynikajícím sportovci a vlastenci Ladislavu Hindlovi.

Praha 1: Při rušení nočního klidu volejte Opletalku

Včera v 17:59

Jak postupovat při rušení nočního klidu, v případě hlasité hudby nebo křiku v nočních hodinách, když turisté nerespektují noční klid mezi 22. a 6. hodinou? Volejte „Opletalku“

Praha 2 pomůže seniorům 65+

Včera v 17:36

Senioři 65 let a více mohou kontaktovat radnici na bezplatné informační lince 800 604 604. Linka je v provozu každý všední den od 8 hod do 16 hodin.

Pozor při návštěvě lesa na Točné a v Komořanech

Včera ve 12:18

Arcibiskupství pražské provede ve dnech 19. – 23. dubna sanační těžby podél komunikací a lesních pěšin v lesním komplexu mezi letištěm Točná a Komořany. Těžba potrvá do konce dubna. Těžbu suchých stromů stranou mimo frekventovaných cest a pěšin odloží lesní správa až na období vegetačního a...

Další články
Nahoru