dnes
Sobota - jasno
11°C
zítra
Neděle - jasno
15°C
pozítří
Pondělí - jasno
19°C
Oprava Čapkovy vily čeká na stavební povolení, ocenění spisovatele in memoriam se kvůli koronaviru odkládá
Čapkova vila. Foto: archiv P10

Oprava Čapkovy vily čeká na stavební povolení, ocenění spisovatele in memoriam se kvůli koronaviru odkládá

Rekonstrukce Čapkovy vily momentálně čeká na stavební povolení, po jeho obdržení bude moci Praha 10 zahájit dlouho chystané práce. Ty by se měly stihnout během dvou let. Počítalo se, že práce začnou už letos, nakonec to bude asi až příští rok. Odhadované náklady jsou 20 milionů korun.

Desátá městská část koupila polovinu dvojdomu před šesti lety za téměř 44 milionů korun. Po koupi se rozhodla, že objekt v klidné oblasti zrekonstruuje a následně otevře veřejnosti. Archiválie a mobiliář jsou v depozitáři. některé části vybavení byly již restaurovány. Souběžně s tím pokračují přípravy na rekonstrukci vily.

„Cíl je mít to do dvou let od zahájení prací hotové,“ uvedl již dříve místostarosta Prahy 10 pro územní rozvoj Martin Valovič. Samotná rekonstrukce by podle něj pak měla trvat rok a půl až dva roky.

Začít se mělo letos na jaře, pravděpodobně to bude až příští rok. A jaký bude další osud vily po rekonstrukci? Záměrem není udělat muzeum pro davy turistů. „Naší vizí není objekt zakonzervovat, ale vytvořit živé centrum občanské, literární a mediální vzdělanosti. V něm by měl Čapkův nadčasový odkaz sloužit jako východisko pro diskusi nad současnými tématy,“ uvedl místostarosta Prahy 10 pro kulturu a školství David Kašpar. Ve vile by mohly probíhat workshopy a kurzy zaměřené na tvůrčí psaní, sympozia, kulaté stoly, autorská čtení, komponované večery či besedy pro školy.

O budoucnosti vily jedná radnice Prahy 10 s magistrátem, městskou knihovnou a dalšími institucemi. V rámci celoročního projektu Karel Čapek 130 bude význačnému literátovi uděleno čestné občanství in memoriam. Ke slavnostnímu aktu spojenému s předáním Ceny bratří Čapků vítězným pedagogům z Prahy 10 mělo dojít 26. března. Z důvodu Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví je však akce zrušena a bude uspořádána v náhradním termínu.


Tisíc litrů dezinfekce v Praze 13

Včera ve 13:19

Praze 13 se podařilo zajistit dalších 1000 litrů dezinfekčního prostředku Anti-COVID.

Praha 3 bude preventivně testovat pracovníky sociálních služeb

Včera v 11:05

Praha 3 se rozhodla preventivně provádět testy u pracovníků sociálních služeb. Reaguje tak na situaci z posledních dní, kdy se nákaza v domech pro seniory po celé republice masivně šíří.

Soutěž o nejlepší adaptační opatření posouvá přihlášky na konec dubna

Včera v 08:28

Zdravý dům s vlastními zdroji energie, revitalizace pražské Klamovky, zelená zaměstnanecká odpočívárna na střeše nebo obnova biotopu rašeliniště. To jsou některá inspirativních řešení na zmírnění dopadů klimatické krize, která se letos uchází o titul Adapterra Awards. Druhý ročník soutěže Nadace...

Milion korun pro dětské domovy

Včera v 08:23

Nadační fond Albert vyhlásil v reakci na krizovou situaci mimořádnou grantovou výzvu, ve které rozdělí 1 000 000 korun. Podpoří tak každodenní fungování organizací, které se starají o děti a rodiny ze sociálně ohroženého prostředí v období epidemie koronaviru.

Vozíčkáři jsou velmi ohroženi koronavirem. Startuje rozcestník pomoci

Včera v 08:16

Lidé po poranění míchy všech věkových skupin jsou značně rizikovou skupinou velmi ohroženou onemocněním COVID-19. Jejich organismus totiž nepracuje v důsledku poranění míchy zcela správně a to se týká bohužel i imunity. Celou situaci navíc mohou zhoršovat další komplikace, které se s poraněním...

Praha 10 dnes rozdá ochranné prostředky

Včera v 06:14

Dnes, 3. dubna, mezi 8 a 10 hodinou budou v Praze 10 hlavně pro seniory k dispozici ochranné prostředky. Zároveň se dozvědí užitečné rady, jak zvládat aktuální situaci.

Praha 1 zajistí odběry zaměstnancům radnice i svých příspěvkových organizací

2. dubna 2020 ve 23:28

Pracovníci Střediska sociálních služeb Praha 1, Nemocnice Na Františku, škol Prahy 1, které jsou v mimořádném provozu, a Úřadu MČ Praha 1 se podrobí preventivním odběrům na onemocnění COVID-19.

Začala fungovat Tesco Zásilka, nová služba pro nákup trvanlivých potravin online

2. dubna 2020 ve 20:25

Tesco uvádí na trh novou službu Tesco Zásilka, který spočívá v doručování nákupů kurýrem až domů.

Vinohradská nemocnice nově provozuje drive-in vyšetřovací stan na COVID-19

2. dubna 2020 ve 20:12

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady zahájila provoz drive-in vyšetřovacího stanu pro pacienty s elektronickými nebo vytištěnými žádankami k odběru materiálu na koronavirovou infekci. Odběrové místo zatím není určeno pro samoplátce. 

Ve společnosti Prahy 6 SNEO proběhne forenzní audit

2. dubna 2020 ve 20:00

Předseda představenstva a generální ředitel akciové společnosti SNEO Jan Sedláček svolal kvůli svým zjištěním v hospodaření společnosti mimořádnou valnou hromadu, tvořenou radou šesté městské části.

Další články
Nahoru