dnes
Čtvrtek - obcasny-dest
23°C
zítra
Pátek - zatazeno
30°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
18°C
Oprava Čapkovy vily čeká na stavební povolení, ocenění spisovatele in memoriam se kvůli koronaviru odkládá
Čapkova vila. Foto: archiv P10

Oprava Čapkovy vily čeká na stavební povolení, ocenění spisovatele in memoriam se kvůli koronaviru odkládá

Rekonstrukce Čapkovy vily momentálně čeká na stavební povolení, po jeho obdržení bude moci Praha 10 zahájit dlouho chystané práce. Ty by se měly stihnout během dvou let. Počítalo se, že práce začnou už letos, nakonec to bude asi až příští rok. Odhadované náklady jsou 20 milionů korun.

Desátá městská část koupila polovinu dvojdomu před šesti lety za téměř 44 milionů korun. Po koupi se rozhodla, že objekt v klidné oblasti zrekonstruuje a následně otevře veřejnosti. Archiválie a mobiliář jsou v depozitáři. Některé části vybavení byly již restaurovány. Souběžně s tím pokračují přípravy na rekonstrukci vily.

„Cíl je mít to do dvou let od zahájení prací hotové,“ uvedl již dříve místostarosta Prahy 10 pro územní rozvoj Martin Valovič. Samotná rekonstrukce by podle něj pak měla trvat rok a půl až dva roky.

Začít se mělo letos na jaře, pravděpodobně to bude až příští rok. A jaký bude další osud vily po rekonstrukci? Záměrem není udělat muzeum pro davy turistů. „Naší vizí není objekt zakonzervovat, ale vytvořit živé centrum občanské, literární a mediální vzdělanosti. V něm by měl Čapkův nadčasový odkaz sloužit jako východisko pro diskusi nad současnými tématy,“ uvedl místostarosta Prahy 10 pro kulturu a školství David Kašpar. Ve vile by mohly probíhat workshopy a kurzy zaměřené na tvůrčí psaní, sympozia, kulaté stoly, autorská čtení, komponované večery či besedy pro školy.

O budoucnosti vily jedná radnice Prahy 10 s magistrátem, městskou knihovnou a dalšími institucemi. V rámci celoročního projektu Karel Čapek 130 bude význačnému literátovi uděleno čestné občanství in memoriam. Ke slavnostnímu aktu spojenému s předáním Ceny bratří Čapků vítězným pedagogům z Prahy 10 mělo dojít 26. března. Z důvodu Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví je však akce zrušena a bude uspořádána v náhradním termínu.


Provoz zákaznického centra PVK bude v srpnu bez omezení

Dnes v 10:05

Od 1. srpna obnoví Pražské vodovody a kanalizace provoz zákaznického centra v Dykově ulici. Zákaznické centrum se uzavřelo v druhé polovině března kvůli rozhodnutí vlády související s pandemií způsobené koronavirem. V omezeném režimu bylo znovu otevřeno 4. května.

U Dětského ostrova najdete dvě mozaiková křesla

Dnes v 08:25

V rámci projektu Sculpture Line byla u vchodu Dětského ostrova instalována dvě mozaiková křesla. Jejich autorkou je výtvarnice Alexandra Koláčková, která se specializuje na výrobu plastik do veřejného prostoru.

Praha 2 pro podnikatele: Inzerovat v Novinách Prahy 2 mohou se slevou

Dnes v 07:11

Radní Prahy 2 přijali v dubnu opatření ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru na podnikatelské a další subjekty.

Do budovy úřadu Prahy 2 s roušku

Včera v 11:43

Povinná ochrana úst a nosu plošně zůstala už jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na větších akcích uvnitř a v metru.

Pocitová mapa Prahy 9: Označte místo, které chcete změnit

Včera v 07:58

Na základě sběru názorů a pocitů obyvatel deváté městské části, které se týkají kvality životního prostředí v jejich bezprostředním okolí, a klimatických změn, které ho ovlivňují, vznikla Pocitová mapa.

Severně od Opatovské vznikne prostor pro oddych a relaxaci

7. července 2020 ve 12:26

Zítra, 8. července, zahájí Praha 11 regeneraci vnitrobloku mezi ulicemi Konstantinova a Černockého. V rámci úprav lokality budou odstraněny původní květníky a prostor zkrášlí nový květník osázený trvalkovým záhonem.

Další články
Nahoru