Dnes Sobota - obcasny-dest 23°C
Zítra Neděle - oblacno 22°C
Sobota 15. 6. 2024
Svátek má Vít
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Oprava Barrandovského mostu se zatím prodražila o 43 milionů korun
Probíhající oprava Barrandovského mostu. Foto: TSK Praha

Oprava Barrandovského mostu se zatím prodražila o 43 milionů korun

Rekonstrukce pražského Barrandovského mostu se v důsledku použití původně neplánovaného ultra vysokohodnotného betonu podle odhadu prodražila o 43 milionů korun. Na čtvrtečním jednání městských zastupitelů to řekl náměstek pražského primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Celkem měly opravy rozdělené do několika let původně stát 594,5 milionu korun. Prodražení a zpoždění letošních oprav kritizovali opoziční zastupitelé, kteří neúspěšně navrhli prověřit postup posudkem.

Při pracích dělníci na mostě našli větší vrstvu asfaltu, než se předpokládalo. Namísto části původní vrstvy proto dělníci na pokyn města položili moderní beton, který je vyztužen kovovými drátky. Podle Scheinherra je při rekonstrukci mostu použit v ČR poprvé a prodlouží životnost mostu o desítky let.

Letošní část oprav začala v polovině května a původně měla skončit 2. září. Kvůli zmíněným úpravám se však dokončení zpozdilo o 27 dní. Při pokládce betonu se navíc objevily potíže, když na části plochy beton správně nepřilnul k podkladu a je ho nutné předělat.

Podle Lukáše Vráblíka z ČVUT, který s městem na projektu opravy spolupracuje, se to však týká jen několika desítek metrů z celkem 4500 metru čtverečních betonované plochy.

Opoziční zastupitelé Martin Sedeke a Ondřej Martan (oba ODS) navrhli usnesení, podle kterého by město mělo postup a jeho výhodnost prověřit posudkem. Magistrát a TSK podle nich zanedbaly přípravu projektu.

Scheinherr k tomu řekl, že nový posudek nepovažuje za nutný, protože postup byl v pořádku. Město podle něj mohlo asfalt jen vyměnit v původní vrstvě a splnit tak harmonogram i původní náklady, ale zvolilo cestu vyšší kvality.

„Chci, abychom ukazovali změnu, že se nejede na politické body, ale jede se na to, aby se do staveb dávaly nejlepší technologie a materiály," uvedl náměstek.

Odhadovaná částka 43 milionů korun podle náměstka odpovídá asi 18 procentům z rezervy, kterou město může podle smlouvy čerpat na vícepráce. „Je to pouze odhad, který si ještě necháme ověřit," dodal.

S ohledem na nepředvídatelné okolnosti podle něj stavební firma Porr, která práce provádí, nebude platit za zpoždění prací žádné penále.

Barrandovský most z roku 1983 je součástí městského okruhu. Denně ho přejede na 140 000 aut, což z něj dělá nejvytíženější komunikaci v Praze. Loni Technická správa komunikací, která má jeho rekonstrukci na starosti, opravila spodní části konstrukce, k čemuž nebylo nutné omezovat dopravu.

Od letoška po čtyři stavební sezony dělníci začali pracovat na vrchní části, což s sebou každý rok přinese v době prací omezení pro řidiče.


Autor: ČTK

Praha 11 má kromě nového starosty i nové radní

13. června 2024 ve 22:27

Zastupitelé Prahy 11 ve čtvrtek zvolili nejen nového starostu, kterým se stal Martin Sedeke z ODS, ale i nové členy do rady.

Vedení Prahy 4 nepodpořilo projekt Rezidence Herálecká

12. června 2024 ve 22:43

Praha 4 neuzavře smlouvu o spolupráci se společností Rezidence Herálecká, a neposkytne tak investorovi nezbytnou součinnost ze strany městské části při povolení a realizaci novostavby bytového domu na rohu ulic Pacovská a Herálecká I. Rada městské části Praha 4 na svém aktuálním jednání předložený...

České dráhy posílí dopravu na festival Rock for People

11. června 2024 v 09:35

V královéhradeckém Parku 360 se bude od 12. do 16. června konat hudební festival Rock for People. Vzhledem k očekávané vyšší poptávce po cestování České dráhy posílí dopravu do Hradce Králové. Posíleny budou některé rychlíky linky R10 Krakonoš a Hradečan mezi Prahou, Hradcem Králové a Trutnovem a...

Výsledky eurovoleb oznámí statistici až hodinu před nedělní půlnocí

8. června 2024 ve 22:03

Hlasy voličů v evropských volbách v Česku sečetli volební komisaři ve všech okrscích, vyplývá se sobotního večerního sdělení Českého statistického úřadu (ČSÚ) na sociální síti X.

Další články
Nahoru