Dnes Čtvrtek - skorojasno 7°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 8°C
Čtvrtek 30. 3. 2023
Svátek má Arnošt
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Oprava Barrandovského mostu se zatím prodražila o 43 milionů korun
Probíhající oprava Barrandovského mostu. Foto: TSK Praha

Oprava Barrandovského mostu se zatím prodražila o 43 milionů korun

Rekonstrukce pražského Barrandovského mostu se v důsledku použití původně neplánovaného ultra vysokohodnotného betonu podle odhadu prodražila o 43 milionů korun. Na čtvrtečním jednání městských zastupitelů to řekl náměstek pražského primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Celkem měly opravy rozdělené do několika let původně stát 594,5 milionu korun. Prodražení a zpoždění letošních oprav kritizovali opoziční zastupitelé, kteří neúspěšně navrhli prověřit postup posudkem.

Při pracích dělníci na mostě našli větší vrstvu asfaltu, než se předpokládalo. Namísto části původní vrstvy proto dělníci na pokyn města položili moderní beton, který je vyztužen kovovými drátky. Podle Scheinherra je při rekonstrukci mostu použit v ČR poprvé a prodlouží životnost mostu o desítky let.

Letošní část oprav začala v polovině května a původně měla skončit 2. září. Kvůli zmíněným úpravám se však dokončení zpozdilo o 27 dní. Při pokládce betonu se navíc objevily potíže, když na části plochy beton správně nepřilnul k podkladu a je ho nutné předělat.

Podle Lukáše Vráblíka z ČVUT, který s městem na projektu opravy spolupracuje, se to však týká jen několika desítek metrů z celkem 4500 metru čtverečních betonované plochy.

Opoziční zastupitelé Martin Sedeke a Ondřej Martan (oba ODS) navrhli usnesení, podle kterého by město mělo postup a jeho výhodnost prověřit posudkem. Magistrát a TSK podle nich zanedbaly přípravu projektu.

Scheinherr k tomu řekl, že nový posudek nepovažuje za nutný, protože postup byl v pořádku. Město podle něj mohlo asfalt jen vyměnit v původní vrstvě a splnit tak harmonogram i původní náklady, ale zvolilo cestu vyšší kvality.

„Chci, abychom ukazovali změnu, že se nejede na politické body, ale jede se na to, aby se do staveb dávaly nejlepší technologie a materiály," uvedl náměstek.

Odhadovaná částka 43 milionů korun podle náměstka odpovídá asi 18 procentům z rezervy, kterou město může podle smlouvy čerpat na vícepráce. „Je to pouze odhad, který si ještě necháme ověřit," dodal.

S ohledem na nepředvídatelné okolnosti podle něj stavební firma Porr, která práce provádí, nebude platit za zpoždění prací žádné penále.

Barrandovský most z roku 1983 je součástí městského okruhu. Denně ho přejede na 140 000 aut, což z něj dělá nejvytíženější komunikaci v Praze. Loni Technická správa komunikací, která má jeho rekonstrukci na starosti, opravila spodní části konstrukce, k čemuž nebylo nutné omezovat dopravu.

Od letoška po čtyři stavební sezony dělníci začali pracovat na vrchní části, což s sebou každý rok přinese v době prací omezení pro řidiče.


Autor: ČTK

Svoboda v Praze 10. Primátor se chystá navštívit i další městské části

Dnes ve 21:30

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) vyrazil na svou první cestu po městských částech. V Praze 10 se setkal s vedením radnice, prohlédl si zrekonstruovanou Základní školu V Olšinách a debatoval s žáky. Informoval se také o stavu výstavby nové budovy Mateřské školy Bajkalská a navštívil Čapkovu vilu....

Vyjíždějí sezonní vlaky a cyklobus

25. března 2023 v 06:29

V sobotu 25. března opět vyjedou po zimní přestávce víkendové rekreační vlaky Pražské integrované dopravy dopravců České dráhy a KŽC Doprava, které spojují hlavní město s turisticky atraktivními destinacemi ve středních Čechách i sousedních krajích. Stejně jako v loňském roce se i letos můžete...

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Praha 4: Do konce roku se konají na Spořilově farmářské trhy, pozor na dopravu

22. března 2023 ve 12:25

Z důvodu konání farmářských trhů bude pravidelně uzavírána horní část Roztylského náměstí při ulicích Boční I a Boční II – pod ulicí Hlavní, na Spořilově každou sobotu až do 23. prosince.

Začíná rekonstrukce části Prosecké

20. března 2023 ve 12:03

V sobotu 25. března začne rekonstrukce Prosecké ulice v Praze v úseku od křižovatky Prosecká x Vysočanská až po křižovatku ulic Prosecká x Na Vyhlídce x Nad Krocínkou. 

Rekonstrukce ulice U Nemocnice na Karlově náměstí

19. března 2023 v 07:16

Technická správa komunikací (TSK) zahájí ve čtvrtek 23. března další etapu rekonstrukce obvodové komunikace Karlova náměstí v jeho jižní části v úseku mezi ulicí Vyšehradskou a U Nemocnice.  

Začne rekonstrukce části Podbělohorské ulice

17. března 2023 v 09:18

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 20. března rekonstrukci vozovky a chodníků v ulici Podbělohorská v Praze 5, v úseku od křižovatky s ulicí Pod stadiony, cca 180 m směrem k ulici Smrčinská.

Další články
Nahoru