Dnes Sobota - zatazeno 19°C
Zítra Neděle - polojasno 19°C
Sobota 30. 9. 2023
Svátek má Jeroným
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Oprava Barrandovského mostu se zatím prodražila o 43 milionů korun
Probíhající oprava Barrandovského mostu. Foto: TSK Praha

Oprava Barrandovského mostu se zatím prodražila o 43 milionů korun

Rekonstrukce pražského Barrandovského mostu se v důsledku použití původně neplánovaného ultra vysokohodnotného betonu podle odhadu prodražila o 43 milionů korun. Na čtvrtečním jednání městských zastupitelů to řekl náměstek pražského primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Celkem měly opravy rozdělené do několika let původně stát 594,5 milionu korun. Prodražení a zpoždění letošních oprav kritizovali opoziční zastupitelé, kteří neúspěšně navrhli prověřit postup posudkem.

Při pracích dělníci na mostě našli větší vrstvu asfaltu, než se předpokládalo. Namísto části původní vrstvy proto dělníci na pokyn města položili moderní beton, který je vyztužen kovovými drátky. Podle Scheinherra je při rekonstrukci mostu použit v ČR poprvé a prodlouží životnost mostu o desítky let.

Letošní část oprav začala v polovině května a původně měla skončit 2. září. Kvůli zmíněným úpravám se však dokončení zpozdilo o 27 dní. Při pokládce betonu se navíc objevily potíže, když na části plochy beton správně nepřilnul k podkladu a je ho nutné předělat.

Podle Lukáše Vráblíka z ČVUT, který s městem na projektu opravy spolupracuje, se to však týká jen několika desítek metrů z celkem 4500 metru čtverečních betonované plochy.

Opoziční zastupitelé Martin Sedeke a Ondřej Martan (oba ODS) navrhli usnesení, podle kterého by město mělo postup a jeho výhodnost prověřit posudkem. Magistrát a TSK podle nich zanedbaly přípravu projektu.

Scheinherr k tomu řekl, že nový posudek nepovažuje za nutný, protože postup byl v pořádku. Město podle něj mohlo asfalt jen vyměnit v původní vrstvě a splnit tak harmonogram i původní náklady, ale zvolilo cestu vyšší kvality.

„Chci, abychom ukazovali změnu, že se nejede na politické body, ale jede se na to, aby se do staveb dávaly nejlepší technologie a materiály," uvedl náměstek.

Odhadovaná částka 43 milionů korun podle náměstka odpovídá asi 18 procentům z rezervy, kterou město může podle smlouvy čerpat na vícepráce. „Je to pouze odhad, který si ještě necháme ověřit," dodal.

S ohledem na nepředvídatelné okolnosti podle něj stavební firma Porr, která práce provádí, nebude platit za zpoždění prací žádné penále.

Barrandovský most z roku 1983 je součástí městského okruhu. Denně ho přejede na 140 000 aut, což z něj dělá nejvytíženější komunikaci v Praze. Loni Technická správa komunikací, která má jeho rekonstrukci na starosti, opravila spodní části konstrukce, k čemuž nebylo nutné omezovat dopravu.

Od letoška po čtyři stavební sezony dělníci začali pracovat na vrchní části, což s sebou každý rok přinese v době prací omezení pro řidiče.


Autor: ČTK

Osazení nového mostu v ulici K Horkám v Hostivaři

Dnes v 08:06

Podle informací z Technické správy komunikací z důvodu technicky náročného osazení nových mostove, bude přes den v neděli 1. října zastaven silniční provoz v ulici K Jezeru v úseku pod mostem.

Praha 2 požaduje úpravy Tylova náměstí

Včera v 10:39

Praha 2 před několik lety revitalizovala parkovou část Tylova náměstí a ráda by, aby toto místo bylo pro občany ještě komfortnější a bezpečnější. Proto radní Tomáš Halva (ODS), který má v gesci dopravu, podal podnět k rekonstrukci přilehlé komunikace jejímu vlastníkovi – pražskému...

Primátor Svoboda navštívil Suchdol a Lysolaje

28. září 2023 ve 13:40

Slíbené návštěvy primátora Bohuslava Svobody v pražských městských částech pokračovaly tento týden v Suchdole a Lysolajích. Primátor se zde seznámil s aktuální situací ve školství, s tím, jak vypadá rozvoj bydlení i možnosti volnočasových aktivit. Starosta Suchdola Petr Hejl a starostka Lysolají...

Začne zatím nepovinná registrace aut Ukrajinců

28. září 2023 v 10:34

Od 1. října bude spuštěn registr vozidel ukrajinských vozidel provozovaných na území České republiky (mimo mezinárodní provoz). Do konce roku se mohou řidiči těchto vozidel v registru zapsat jako provozovatelé dobrovolně, od 1. ledna 2024 to bude jejich povinnost. Informoval o tom mluvčí pražského...

V Praze 14 se bude opravovat přechod pro chodce ve Slévačské

27. září 2023 ve 13:52

Od 9. do 31. října se bude opravovat přechod pro chodce ve Slévačské ulici před křižovatkou s ulicí Vizírská.

Praha 6: Uzavření Gymnasijní ulice

25. září 2023 v 09:01

Od 25. září do 4. října bude z důvodu obnovy vodovodního řadu uzavřena v obou směrech Gymnasijní ulice.

Primátor Svoboda navštívil Libuš a Kunratice

23. září 2023 v 10:37

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Tentokrát vyrazil do Libuše a Kunratic. Prohlédl si zde nové i připravované projekty a v přítomnosti místních starostek se seznámil s některými problémy, které hlavní město může těmto částem pomoci řešit. Informoval...

Další články
Nahoru